şükela:  tümü | bugün
148 entry daha
 • öncelikle emre akbaba'nın sakatlandığı pozisyon diyerek tanımımızı yapalım ve emre akbaba'ya geçmiş olsun dileklerimizi iletelim.

  gelelim kırmızı kart ve faul meselesine. burada yazılanlara bakınca şöyle bir algı oluşuyor. samudio almış topu gidiyor kaleyi de karşısına almış herşey kontrolü altında tam şut çekecekken emre arkadan ayağını topun önüne koymuş samudio da görmeden emre'nin ayağına tekme atmış ve emre sakatlanmış, samudio'nun hiç bir kabahati yok.

  bakın samudio gerçekten art niyetli olmayabilir ki bende öyle olmadığını düşünüyorum ama futbol niyet oyunu değildir bu bir. ikincisi pozisyon öyle anlatıldığı gibi tamamen samudio'nun kontrolünde değil. öncesinde de ikili mücadele mevcut.

  emre topa müdahale ettiğinde samudio'nun arkasında değil hemen yanında. dikkat edildiğinde samudio topa vurmadan önce topu sağına doğru alıyor yani emre'nin olduğu tarafa. top o noktada emre ile samudio'nun mücadele edebileceği bir konumda. tamamen samudio'nun kontrolünde demek kesinlikle doğru değil. poziyon tekrar tekrar izlenebilir.

  tamamen kendi kontrolünde olmayan bir topa şut çekmeye çalışmak futbol içinde gayet normal bir harekettir ama o topa rakip müdahale edebilecek kadar pozisyonun içindeyse topla arana girdiyse, sende top diye adama tekme atıp sakatladıysan rakibe kontrolsüz güç uygulamaktan ve sporcu sağlığını tehlikeye atmaktan oyundan ihraç edilirsin. yani kırmızı kart kararı doğrudur.

  jahoviç'in fenerbahçe-konyaspor maçında oyundan atılması örnek gösterilebilir, adamın niyeti asla basmak değildi ama yere düşerken yerdeki oyuncuya bastığı için kırmızı kart gördü.

  luyindama malatyaspor maçında ayağını kaldırıp topa müdahale etti ama ayağı toptan sonra rakibe geldiği için kırmızı kart ile oyundan atıldı.

  hasan ali kaldırım beşiktaş maçında top yerine gökhan gönül'e vurduğu için sarı kartla cezalandırıldı. pozisyonun şiddetine ve hakemin insiyatifine göre kartın rengi değişebilirdi.

  pozisyonlar aynı mı tabi ki değil ama örnek teşkil etmesi açısından futbolda niyetin her zaman önemli olmadığını bizlere gösteren pozisyonlar. klavye başına oturup sabah akşam küfür etmek yerine birazda bu açıdan bakmaya çalışmak lazım.
228 entry daha