• edit: 3 adet filmi olan..

edit 2: posterinde siyahi kadın karakterin görüldüğü film en iyisi olarak gruptan çıktı.

22 eylül 2017 de abd den bile önce ülkemizde vizyona girecek olan korku filmi. konu olarak exam ve saw tarzı bir filme benziyor. 4 kişi jigsaw misali bir tuzağın içine düşerler.

umarım yenilik getirirler çünkü bu tarz filmlerden sıkıldık.

fragmanı şurada:

https://youtu.be/ai2mbs-e_us
  • aynı yıl, aynı dönem içinde aynı isim ve aynı ana tema ile çekilen iki ayrı filmdir. haytımda ilk kez böyle bir şey gördüm.
    ikincisine (6 kişilik olan) gitmek isterken, o sanarak ilkine (4 kişilik olan) gitmek ilk hayal kırıklığı idi ki bunu çok çabuk atlattık. zira film o kadar kötü ki daha ne kadar kötüleşebilir diye gülerek beklemek, baştan yapılan hatayı unutturdu.
    ortaokul müsameresi diyelim...skeet ulrichin oyunculuğu scream'dakinden bile kötü. peter dukes denen adamın yönetir gibi yaptığını seyretmeyin! diğerini henüz bilemiyorum.
  • 2019 da bir film daha vizyona girecek görünüyor. nasıl oluyor bu iş böyle
  • "escape room / ölümcül labirent, kendilerini, kontrollerinin ötesinde bir durumda bulan ve ipuçlarını yakalamak için zekalarını kullanmadıkları takdirde ölecek olan altı yabancının hikayesini konu alan bir psikolojik gerilim."

filmin yapım notu.
  • öncelikle korku türünde sınıflandırılması doğru olmamış. bulmaca, dikkat ve zeka ile bir macera yapılmış. benzer örnekleri bulunan filmde yer yer armatörlük hissediyorsunuz. kimi zaman gizem de sizi diri tutmaya çalışsa da ortalamayı geçmeyen atmosferi sizde keyifli bir yüz dakika bırakıyor.
    --- spoiler ---

no way out
    --- spoiler ---
  • valla paraya kıyıp sinemada gittiğim, severek de izlediğim bir film oldu. hakkında beş farklı sinema yazarının olumsuz kritiğini okuduktan sonra pek bir beklentim yoktu açıkçası. ama heyecanlı sahneleri, pek uzamayan süresi ve klişeleri bile edeple barındırmasıyla bu yapım hiç de fena değil. ayrıca filmde kan, vahşet vs yok düzeyde hatta yok bile.

my little eye olarak başlayıp varlığına saw 5 olarak devam eden biterken de neredeyse cabin in the woods olmaya yeltenen zararsız bir film bu. özellikle ve muhakkak öneremesem bile gidip görülmesinde hiçbir zarar yok. cidden heyecanlı birkaç sahne de yanınıza kar kalır.
  • 2019 yapımı oldukça sürükleyici olmuş filmdir.

aksiyon arayan, eğlenceli bir iki saat geçirmek isteyen dostlar gönül rahatlığıyla bu filmi izleyebilirler.

bu arada kabul etmek gerek ki kurgusu oldukça sıkıntılı. ama böyle filmlerde buna takılmamak gerek.
  • keyifli iki saat geçirten, senaryoda pek de mantık aramamak gereken bir film. bu tarz filmleri severim. küp serisi gibi.

ikincisi gelecek gibi bitti.

--- spoiler ---

tabi yine de sorguluyor insan, polis geldiğinde nasıl her şey yok edildi, kimse de bu ölümleri araştırmıyor mu diye.

hostel serisini de anımsattı bana. insan şerefsizliğinin sınırı yok gerçekten.

--- spoiler ---
  • yönetmeni peter dukes olan 2017 versiyonu da oldukça akıcı olan korku filmidir.
  • dünya çapında 120 milyon dolar hasılat yapan 2019 un flaş filmlerinden biri. ikincisi de çekilmeye hazırlanıyor. hatta gösterim tarihi nisan 2020. (edit: corona dolayısıyla ertelendi)

filmi ben çok beğendim. oldukça sürükleyici. cube+saw+exam (hatta ucundan hostel) filmlerinin karışımı olmuş.. filmde adının aksine tek bir oda yok..5 oda ve her bir odanın farklı kuralları var..belli bir zaman içinde ipuçlarını bulup odadan kurtulmanız lazım.

notum 7/10

***spoiler***

bulmacaların lineer ilerlemesinde mantık hatası var sanki. ilk odayı düşünürsek, bardak altlıklarını iteklemeyi ilk başta bulsalardı ne olacaktı ? nedense misafirler hep oyunu kuranların sırasına göre ilerliyor: önce şunu bulacaklar, sonra bunu ve en son da şunu..ya sıra atlanırsa? illa ilk odada 451 kodunu mu bulmak lazım? böyle ufak tefek hatalara takılmazsanız oldukça keyifli bir film. tahminimce ikinci bölüm çok daha güzel olacak.

edit: altta birisi bahsedince kafamda ışık uyandı. her şey zoey'in zihninde olan biten olabilir. uçak kazası geçirdiğini biliyoruz. filmin de uçak kazası ile bitmesi çok huylandırdı beni. bir çok varsayıma açık bir film. redditi okumalı.

***spoiler***
hesabın var mı? giriş yap