şükela:  tümü | bugün
 • bir di$i ve bir erkegin cinsel birle$mesi sonucunda ulasilan ureme bicimidir
 • okuduğumda aklıma hep
  eeee şeyli* üreme
  tarzi bir diyalog getiren bi isimdir
 • (bkz: e$eysiz ureme)
 • enteresan dogal secilim mekanizmaları ortaya çıkartır eseyli üreme. genlerin karşılıklı olarak seçilmesine ve tür içerisinde kimi niteliklerin zamanla üstel bir şekilde artmasına sebep olur. insanlar doğal seçilim mekanizmasını milyon yıllardır varolan haliyle işletmedikleri için hayvanlardan örnek vermek gerek aslında ama ben yine de insanlardan vereceğim.

  bir toplumda kadınların çoğu kısa boylu erkeklerden hoşlanıyor olsunlar. aşikardır ki bu hissiyat çeşitli genler ve onların karşılıklı etkileşimleri vasıtasıyla oluşur, topluluğun gen havuzunda "kısa boylu erkeklerden hoşlanma geni"nin frekansı yüksektir. haliyle kısa boylu erkekler daha kolay ve daha çok eş bulur, tüm genleri ile birlikte "kısa boyluluk" genlerini de sonraki nesillere aktarırlar. bir yandan toplumda kısa boyluluk yaygınlaşırken onunla birlikte kısa boylu erkeklerden hoşlanma da genler aracılığı ile yaygınlaşmaktadır. beş nesil sonra mesela, erkeklerin çoğu kısa boylu ve kadınların da büyük bir kısmı kısa boylu erkeklerden hoşlanır olmuştur. teorik olarak erkekler bir amip ölçülerine ulaşana kadar devam edebilecek bu süreç pratikte kadınların beğenileri ile erkekler için bu beğenileri karşılamanın fiziki bedeli arasında bir yerlerde dengelenir.

  bu teori aslında yaygın bir kanaat olan sarışınların esmerlerden esmerlerin de sarışınlardan hoşlanacağı tezi ile çelişir zira esmer bir evlat muhtemelen babasından esmerlik genini aldıgı gibi annesinden de esmer erkeklerden hoşlanma genini almıştır büyük ihtimalle. tabi kadınların seçici rolü insan toplumlarında pek o kadar belirgin olmadığı (öyle mi?), tercihler kimi başka sosyal gerçeklere dayanan gerekçelerle yapıldığı ve beğeni genler kadar çevre etkisinde de oldugu için kanaati bu teoriye dayanarak yanlışlayamayız. üstelik o zaten güzelim slav ırkı kadınlarının o çirkin slav erkeklerinden nasıl türediklerini açıklamaktan da uzaktır.
 • kesinlikle bir "yapma" unlemi.
  yuzde bin.
 • 10 yasinda cocukken anne ve babaya edilen kufurdur.soyleki;

  80 lerdeyiz.mahalle arkadasları ile top oynama akabinde bakkal onunde kola icme faslı.7-8 cocuguz toplamda. egitim durumu o an icin ilkokul 5. arada orta 1 e ve orta 3,2 ye yeni gecmis arkadaslar var.arkadaslar kimisi sakalasırken kimisi ciddi konulara dalmış durumda.tam bu sırada bizden buyuk elemanlardan biri yumurtladi;

  - oglum bizim sinifta cinsellik dersi var.

  aha herkes dikkat kesilir.

  - tabiki oglum buyuduk artik biz.

  biz ilkokul besler agiz yari acik dudak dusuk odaklanms vaziyette dinliyoruz.

  - siz neleri ogrendiniz bu hafta.
  - eseyli ureme ve eseysiz ureme
  - vay oralara geldinizmi.cok acaip demi.
  - evet ama uzatmayalım bilmeyen arkadaslar var imrenmesinler
  - eseyli ureme demi ( kjah kah kah )
  - eseyli eseyli hahahahahaa

  (icin icini yer ama soramazsın)

  bir sonraki gun.ev ortamı kahvaltı sonrası okul hazıırlıgı anne kosar arkandan baban sinirlenir.bende o sinirle kapıyı hızla carpıp cıkmadan once iceriye haykırdım.

  - eseyliiiiiii urrrreme

  kapıyı carptım ve cıktım.okulda 5 saat nasıl gectigini anlayamadım.aksam ne diyecektim anneme babama? ben bittim diye dusunuyordum.

  eve geldim.basım onumde kaldıramıyorum.

  annem
  - nerde kaldın oglum...ya babanla merak ettik.
  -...
  - ha bide .. sen oglen cıkarken ne diye bagırdın anlamadık ??

  anlamamıslardı dahada iyisi hic bir fikirleri yoktu, halime sukrettim ve o kelimeyi bi daha hic kullanmadım.zaten gerekde olmadı.
 • yakın bir zamanda, muhafazakar yapımıza ters olduğu için, yasaklanması yönünde girişimlerde bulunacağından korktuğum üreme biçimi.

  korkuyorum sözlük

  not: pardon, ona yasaklama demiyorlardı. düzenleme diyelim biz ona. evet. düzenleme iyi.
 • iki canlı arasında genetik malzeme alışverişi ile gerçekleşen üreme şekli.

  eşeysiz üreme ile arasındaki en önemli fark, çeşitliliğe daha fazla imkan sağlamasıdır. bu sayede eşeyli üreme ile çoğalan türler iklim değişimi, avların/avcıların güçlenmesi/hızlanması gibi durumlara daha kolay uyum sağlar (bkz: adaptasyon) ve türün devamlılığı daha kolay sağlanır.
 • sikişerek* üreme biçimi.
  bu üreme biçiminde soy devamı in genler aktarılarak gelir. genlerin sağlıklı bir şekilde devamı ve çevresel faktörlerden etkilenimi minimize eden çoğalma biçimi. canlının yeryüzündeki varlığının devamı için çiftleşme ön şartı olması bi yönüyle güzel.