• tam yakın çevremden bir arkadaşımın da ihtiyacı olan tavsiyelerdir.

neredeyse kelimesi kelimesine başlığı açan yazar ile aynı cümleleri kuruyor. sanki bir an onun yazdığı bir şeyi okuyor gibi oldum.
  • bir aile çocuk sahibi olduktan sonra tamamlanıyor ne yazık ki. şu anki düşünceleriniz, kaygılarınız gayet yerinde ve haklı ancak; çok ileride iş işten geçtikten sonra fikirleriniz değişebilir ve biz neden bir çocuk yapmadık sorusuyla kalakalabilirsiniz. evliliğinize çocuksuz devam etseniz bile eşinizin içindeki anne olma isteği ileride büyük bir pişmanlığa dönüşecektir. hatta size kızgınlığa bile evrilebilir. gerçekten zor bir durum.

kendinizde; ben kesinlikle çocuk istemiyorum şayet çok istiyorsan seni tutmayayım, yolun açık olsun deme cesareti gösterecek kadar güçlü mü çocuk istememe kararı? bence bunun üzerine kafa yorun derim.
  • saçmalamayın.

ilk çocuğunu kucağına alınca ne kadar da salakça düşüncelerim varmış diyeceksin. ilk kucağına aldığında diyemedin diyelim sana gülümsemeye baba demeye başladığında muhakkak diyeceksin.

bu ülkenin, bu evrenin bu gibi kaygılara sahip iyi bireyler yetiştirecek ebeveynlere ihtiyacı var. dünyaya gelen büyüyor zihinyetiyle pervasızca cocuk yapanlara değil. eğer bu kaygılara sahipsen merak etme çöplükte de yaşasan işsiz de olsan o cocuğunu düzgün yetiştireceksin dostum....
  • türkiye'de evlilik çocuk için yapılır yani ebeveyn olmak için yoksa evlenme sebebiniz nedir arkadaş olarak yaşasaydınız madem kafalar denk evlilik ayrılık iyice çocuk oyuncağı oldu.

kişiler fikirleri değişebilir o yüzden evlilik kararında da bunu bilip buna göre yol çizin.
  • benzer düşüncelere sahip birisi olarak ben de çocuk noktasında çok hevesli değildim. ancak çocuk olduktan sonra iş değişiyor. çocuğu kucağına alınca zaten başka bir adam olmaya başlıyorsun. hele biraz daha büyüyüp seninle iletişim kurmaya başlayınca, baba demeye baslayinca hayatta en sevdiğin şey haline geliyor. demem o ki: çocuk istememe olayı çocuk doğana kadar oluyor. ondan sonra hayatın boyunca belki de pişman olmayacağın tek karar olduğunu farkediyorsun. gun gelir evliliğinden bile pişman olursun ama çocuğundan asla.
  • bekar olsam istenmeyen adam olucam kısmını anlamadım ben.ne varmış bekarlıkta?
    ayrıca bu devirde çocuk mu olurmuş. tehdit ediyosa sal gitsin. işsiz dul karıyı kim napsın.
    eşi çocuk isteyen erkeklere tavsiyem ise siz istemiyosanız lütfen yapmayın. sevgisiz büyüyecek, masraf, türkiye şartları.. vb.
  • çocuk olup da çocuğa ebeveynliğini esirgeyecekse hiç uzatmadan evliliğini bitirme kararı alması gerektiğini düşündüğüm yazar beyanıdır.

eğer bir insan bir çocuğu istemeyecek ve ona bakamayacağını düşünecek kadar bencilse zaten iki kişilik bir ilişkide de bencilliğin nirvanasındadır.

evlilik bir takım çalışmasıdır. tek başına yürütülecek kürek çekilecek bir gemi değildir. üstüne çocuğun yükü binip de eşine tüm küreği çekmesini söyleyecekse eğer kişi o gemiye hiç binmemelidir bence .

herkes anne baba olmak zorunda değil. ancak bunu iş de tek başına yapılan bir iş de değil. taraflardan biri istemiyorsa zorla yürüyecek bir iş de değil.

eşinin daha fazla vaktini almadan ayrılmaları gerektiğini düşündüğüm yazar beyanıdır.

edit: imla

gelen mesajlar üzerine edit: yukarıda da dediğim gibi herkes çocuk sahibi olmak zorunda değil. başta çocuk istemeyerek bir evlilik üzerine anlaşılmış ancak bir taraf bunu bozmak istiyor.

adil mi?
    - hayır değil.

türün devamını getirme içgüdüsüne göre şaşırmalı mıyız?
    -hayır.

o zaman da o evlilik tek taraflı fes edilebilir. ha burada çocuk sahibi olmak vs eşini kaybetmek hangisi daha ağır olduğuna karar vermelidir.
    =eşini kaybetmeye tahammül edilebilecekse ve çocuk istenmiyorsa yazar boşanabilir.
    =eğer eşini kaybetmek daha ağırsa ve buna tahammül edilemeyecekse ve çocuk olması gerekiyorsa iyi bir ebeveyn olunabilinecek mi?
    ===iyi bir ebeveyn olacaksa ve evlilik yürütülebilecekse yazar boşanmamalı.
    ===eğer iyi bir ebeveyn olunmayacak ise çocuk sahibi olmamalı.
    =====eğer çocuk sahibi olunmayacaksa evlilik yürüyebilecek mi?
    =======eğer evlilik yürüyemeyecek ise o zaman her iki taraf için de vakit kaybı olmamalı.
  • ilk çıcığı kıcığını ılıncı fln yazmışlar olm salak mısınız adam bu işten nasıl yırtarım diyor. nasıl?

biri de çocuk yapmayacaksan niye evlendin yazmış ikinci bir gerizekalı.

elizabetcinin biri de demiş ki bir erkeğin duyacağı en güzel şey bir kadının ondan çocuk istemesi.

başka biri çocuk istemeyen bencildir demiş de be o klavyeye dokunan elinin ayarını siktiğim, eksiklerini gideremeyeceği bir dünyaya sadece kucağına çocuk almak istiyor diye çocuk yapmak bencillik değil mi?

kardeş takma kafana yenge seni seviyorsa hiç bişey olmaz çözülür gider.
  • yazar çok mantıklı konuşuyor, ben olsam yol verirdim, hayat çocuksuz daha güzel; okuludur, iş bulmasıdır vs. nereden baksan en az 20 yıl çocuğa çalışılacak.
  • hemen yapınız.
hesabın var mı? giriş yap