şükela:  tümü | bugün
 • nukteli, $akali soz soylemek. konu$ma sirasinda, beklenmedik bir anda, ortama uygun, ho$ ilginc soz soylemek...

  (bkz: ince espri)
 • zeka işaretidir. espirinin kalitesi de zekanın düzeyini işaret eder.
 • insanı rezil de eder vezir de.
 • içeriğinin önemli olmasıyla beraber nasıl söylendiği , kullanılan mimikler ve dinleyenlerin kültür seviyesi de önemlidir. nice orjinal ve güzel espriler anlaşılmadığından dolayı heba olur daha da kötüsü ortamda bir south park sessizliği oluşur.
 • en guzeli çiş gibi aniden geleni doğacalma gerceklesenidir.
 • isviçreli bilim adamları nin yaptigi arastirmaya gore; insanlarin henuz konusmaya baslamadan yaklasik 1,5 yasinda bünyelerinde oluşturmaya başladıgı kabiliyettir. 30 yasina gelmissin 28,5 yildir espri yapiyorsun, hala kimse gulmuyorsa bu konuda yeteneksizsin arkadas daha fazla zorlama.
 • bazıları belden aşağı bazıları karadeniz fıkraları severler. bazıları kıssadan hisseli, bazılarıda amerikan espirilerini severler. karşınızdaki neye güler? ne tür espiriler yapar? sadece gülümsediği şeyler nelerdir? bazıları sadece espirilere gülerler bazıları ise gerçekten espiriyi yaratırlar. karşınızdaki hangi tarafta? unutmayın herkesin espiri anlayışı farklıdır. karşınızdaki belden aşağı fıkra anlatmayı seviyorsada kimsenin onu belden aşağı fıkra anlatan bir adam olarak tanımasını istemez. insanların espiri anlayışlarının reklamını yapmayın.

  2. doğru espiriyi yakalamak. espiri yapacaksanız sonunda güçlü bir etki bırakmasını istersiniz. espirilerde doğru kelime kahkahayı tetikleyen kelimedir ve muhtemelen en son söylenen kelimedir. ancak unutmamanız gereken şey bir espiriye “çok komik olan bu espiriyi dinle” başlamamaktır.

  iyi bir mizah anlayışı birbirinden farklı iki görüşü bir araya getirmeye dayanır. yani bir devlet adamı ve beberon çizildiğinde birbirinden çok farklı ortamlarda bir araya gelecek iki objeyi bir espiride yan yana getirirsiniz.

  3. şekle girin. espiri yeteneği egzersiz ile gelişir. ütü yapmayı öğrenmek gibi , gittikçe hangi ayarda ne kadar süre ile yapacağınızı öğrenirsiniz.

  4. hafızanızı dinlendirin. siz mutluyken güldürürsünüz ve güldürdüğünüz insan rahatlar. stresli iken komik olmak zordur. iğneleyici espiriler ise tersine döner ve size zarar verebilir. kendinizi pozitif tutabilmeniz için birkaç öneri;

  a. sizi güldürecek yada neşelendirecek bir şeyi hep telefonunuzun yanında tutun

  b. masanızda size güzel şeyleri hatırlatacak bir fotoğraf tutun.

  c. değişik bir şey yapın – oturuyorsanız kalkın, kalabaklıksa yalnız kalın, müziği açın vb.

  d. birileriyle sohbet edin.

  5. fizik duyguyu yönlendirir. fiziksel olarak rahatsızsanız keyifli olmanız zorlaşır. fiziksel egzersiz ve beslenmenize dikkat etmenizde fayda var.

  iyi bir gülümseme yaratmanın en iyi yollarından biri ayna çalışmasıdır. aynada gülümsediğinizde neye benzediğinize bakın. beğendiğiniz gülümsemeye ilişkin kas hareketini ezberleyin ve daha sonra yapın.

  6. hikaye gücü. karşınızdakini etkilemenin en önemli yollarından biri şahsınıza ait hikayeler anlatmaktır. bu birebir ilişki kurmanın ve canlı bir sohbetin en iyi yoludur. başınıza gelen komik olaylarla başlayın. sık sık başınıza gelen komik olayları anlatın. kendi hikayelerinizi başkalarına anlatmak çok iyi bir egzersizdir. bu hikayeleri anlatırken size ilişkin güvenli geçmişi kullanın, her zaman orijinal, farklı ve keyifli olanları seçin.

  7. parti planlayın. bu uç bir öneri. herkesin birbiri ile espirilerini paylaştıkarı küçük bir oyun oynayın.

  8. kısa espiriler yapan olmak. kendinize hedef koyun. her toplantının sonunda yada konferans konuşmasının başında bir espiri yapın.

  9. espiriyi anlatmamak espiri yapmıyorsanız bile masanızın üstündeki bir biblo, arabanızdaki bir çıkartma espiriyi içeriyor olabilir. önemli olan mizaha yada espirilere olan ilginizdir.
 • hamza hamzaoğlu'nun bursaspor'la anlaşması üzerine bursalı arkadaşıma yaptığım aşırı komik espridir. şimdi malumunuz hamza hamzaoğlu galatasaray'dan pek de hoş ayrılmadı. özellikle son dönemde takımının almış olduğu başarısız sonuçlar neticesinde galatasarlı taraftarların gözünde oldukça değer kaybetti. ben de bu başarısızlıklarını dikkate alarak bursasporlu arkadaşıma "yeni teknik traktörünüz hayırlı olsun" esprisi yaptım. yaptığım espri arkadaşımın o kadar hoşuna gitti ki kahkahalarla güldü. demek ki istediğimde ben de aşırı komik espriler yapabiliyormuşum. bir başka aşırı komik espride buluşmak üzere........
 • off
 • --- spoiler ---

  çok komik bir espri çok üst düzey bi espri
  bazı espriler yapıyolar mahmut bu kadar komik değil hahahhaha
  ben buna şimdi gülüyom ya yarın gülemicem diye üzülecem
  genel olarak esprilere baktığında çok üst düzel bir espri kalıyo bu
  ulan biraz az komik yap da gülmekten altıma sıçmayım
  sen bu espriyi bi uçak kirala arkasına koy yedi dümen duysun bu espriyi
  lan gülemekten öldüm yemin ediyom ya
  yani biraz adını sen koy gene gülecem
  çıkalım dağların başına hep beraber halay çekerek bu espriye gülelim
  bu esprinin kalitesi ülke olarak önümüü de açar ülke olarak kalkınırız
  sen bu espriyi yap afrikadaki çocuklar açlıktan ölmesin
  --- spoiler ---