• muhteviyatında bulunan maddelerin oranı ve kıvamı tutturulamadığı zaman bir şeye benzemeyecek olan tehlikeli bir içki, zararlı bir kimyasaldır.
  • (bkz: limoncello)
  • ev yapımı içkilerden biri de boğma rakıdır. bildiğimiz (rakı türk yunan farketmez) rakı bardağı ile değil çay bardağı formundaki bardaklarla tüketilir, yamultur.
  • kendi yaptığım leziz kiraz likörü buna bir örnektir. hem de güzel bir örnektir.

(bkz: likör)

edit: genel istek üzerine tarifi buraya ekliyorum.

çekirdeklerini çıkarmadan bir kilo kiraz ve bir kilo şekeri güneş alan bir yerde şekerler sulanıncaya kadar bekletiyorsun, bir veya iki çubuk tarçın atıyorsun, 3-4 tane çekilmemiş tane karabiber ve isteğe göre bir tane karanfil. yarım litre saf alkol, yoksa 1.5 litre votka ekliyorsun, saf alkol eklediğin durumlarda bir ay o şekilde bekletip sonradan bir litre su (musluk suyu değil, pet şişeden olsun) ekleyip bir üç ay daha dinlendirip tüketiyorsun. ne kadar uzun beklerse o kadar iyidir. kirazları daha sonra tatlılara kullanabilirsin. şeker oranını daha sonraki denemelerinde arttırıp azaltabilirsin, bu bana göre ve biraz tatlı.

evet, birisine yazdığım mesajdan kopyalayıp yapıştırdım, direktif verir gibi oldu, idare edin.
  • yapıldığı evi mundar eder. o evde şeytanlar çift kale maç yapıp, kolbastı oynar. aman diyim.
  • (bkz: moonshine)
  • halısaha maçından henüz gelmiş evin oğlunun, hızını alamayıp, üzümlerin üzerinde yalın ayak koşarak onları ezmesiyle elde edilen içkidir. afiyet olsun.
  • girişimci arkadaşların üzümden yaptıkları, buradan böyle damıttıkları, ihtiyacları kadar ürettikleri içecek.
  • denizli yöresinde çok sert olan şaraplardır.

içki ortamı oluşturma çabası. arakadaşda da köyünden gelme ev yapımı şarap felan var. ee tabi sert adamız, metalciyiz ayakları var çok fena.
    daha ilk bardağı doldurdum, beynimde bi ışık yandı*.

sonraki diyalog ise aynen şöyledir;

ben: - hacı benim aslında akşama eve gitmem lazım, içki kokmiyim şimdi. *şeftali suyu neyin var mı?
    arkadaş: -½{#$£#$?.....var getiriyim.

burdan şu sonuç çıkarılabilir: ev yapımı şarap varsa ortamda, yanında kolanı felan götür bence.
  • (bkz: boğma rakı)
hesabın var mı? giriş yap