• kocaeli’nde yaşanan olay. çok fazla amerikan filmi izleyenlere duyurulur. yasaları bilip ona göre hareket edin. her zaman hırsız giren evde ev sahibi haklı olmayabiliyor.

--- spoiler ---

14 ocak sabahı, gölcük ilçesi yeni mahalle'deki 5 katlı apartmanda tersanede işçi olarak çalışan ve yalnız yaşayan osman karatoprak, uyuduğu sırada evindeki odadan gelen sesleri duydu. odaya yöneldiğinde karatoprak, hırsız ile karşı karşıya geldi.

evine giren hırsızı öldürdü

çıkan arbedede karatoprak, hırsızı bacağından ve karın bölgesinden bıçakladı. hırsız, olay yerinden yaklaşık 100 metre kaçtıktan sonra yere yığıldı. 112 acil çağrı merkezi'ni arayan karatoprak, gelen sağlık görevlilerine yardımcı olmak için ağır yaralı hırsızı ambulansa taşıdı. hastaneye kaldırılan ve isminin murat yarar olduğu tespit edilen hırsız, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

kendimi savunmak için bıçağı aldım

gözaltına alınan osman karatoprak, emniyetteki ifadesinde, işten yorgun geldiğini, sesler üzerine odaya girdiğinde hırsızla karşılaştığını ve çıkan arbedede odadaki bıçağı kendisini savunmak için aldığı sırada hırsızı bıçakladığını söyledi. işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen karatoprak, çıkarıldığı mahkemece 'kasten adam öldürmek' suçundan tutuklandı. murat yarar'ın ise 'hırsızlık' suçundan çok sayıda kaydının bulunduğu belirtildi.

ambulansı arayıp hırsızı taşıdık

osman karatoprak ile birlikte hırsızı ambulansa taşıdıklarını söyleyen komşusu selami bulga, "osman'ın üst katındaki komşusuyum. olay anında bir bağrışma sesi duyduk. dışarı çıktığımda osman'ı gördüm. bana 'ağabey evime hırsız girdi. boğuştuk, onu bıçakladım, aşağı doğru kaçtı' dedi. zaten kaçan şahıs da kırarak girdiği arka kapıdan çıkmış. aşağı indik ve yaklaşık 100 metre ileride hırsızın düştüğünü gördük. polisi, ambulansı aradık ve osman ile beraber ambulansa koyduk. osman, polise hırsızı bıçakladığını söyledi. osman adına çok üzüldüm. gece yatıyorsun, sabah kalktığında evinde birisi. ölen şahsa allah rahmet eylesin, diyorum ve keşke yaşanmasaydı" dedi.

--- spoiler ---

edit: kaynak
  • - yatak odasındayken havaya 3 el, yere 3 el, sonra da hanıma 3 el sıkıp uyarıda bulunursan ceza almıyormuşsun kanka.
  • ülkede yasalar vatandaşı korumadığı gibi, vatandaşın kendini korumasına da izin vermiyor.
    eve hırsız girerse güzelce ağırlayıp, giderken de cebine para koyacağız sanırım.
    eğer olay anlatıldığı gibiyse pisi pisine hapse girecek adam.

t: çok yazık olmuş dedirten durumdur.
  • insan haklarının bu denli düşünüldüğü ve uygulandığı bi' ülkede yaşadığım için gururluyum. *
  • eger anlatildigi gibiyse ev sahibi icin uzuldum. evine pisligin teki girip adamin tum hayatini karartmis
  • gölcük sulh ceza hâkimliği'nin vermiş olduğu doğru karar. nihayetinde bir insanın yaşam hakkı elinden alındı. tutuklanması normal.

hırsızın elinde kesici delici herhangi bir silah bulunmuyorsa evsahibine geçmiş olsun, epey ceza yer.

hırsızın elinde kesici delici herhangi bir silah bulunması evsahibine meşru müdafaa hakkı doğurur ancak iki kez bıçaklanması ve özellikle bel üstünde karın bölgesinden bıçaklanması meşru müdafaa sınırının aşılmasıdır. bir miktar ceza yiyebilir.

muhtemelen bir ay sonra tahliye edilir.

edit: gelen mesajlar sonrasında bir örnek vermek istedim.

b kişisi, alacaklı olduğu a kişisini arayarak tehdit eder ve dükkanına geleceğini söyler. a kişisinin dükkanına borçlu olduğu b kişisi gelir. konuşma esnasında ortam gerilir, tartışma başlar.

daha sonra b kişisi elini bel hizasına getirince a kişisi 2 kurşunla b'yi vurur ve öldürür. a, b'nin elini beline attığını ve silah çekeceğini düşündüğü için vurduğunu söylese de b kişisinin üzerinde silah yoktur. kamera görüntüleri a'yı el-bel hususunda doğrulasa da ortada silah yoktur. bu nedenle mahkeme sanığın meşru müdafaa taleplerini reddeder.

sonuç: tehdit haksız fiili nedeniyle cezada indirim, kasten insan öldürmek suçundan otuz yıl hapis cezası. kesinleşen bir dosya.
  • hırsızlara çok hürmet edilen bir ülkede yaşandığı içindir.
  • tam tersi olsaydı hırsız ev sahibini öldürseydi 3-5 yıl yatar çıkardı ya da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırdı. neden 30'dan fazla sabıkası olanlara birşey olmuyor?
  • amk memleketinde en güzel meslek hırsızlık, hem çalıyorsun hem sürekli mağdursun.
    bana bizim mahalledeki birilerini anımsattı bu durum.
  • iyi bir avukat eşliğinde ifade verseymiş durumu daha farklı olurdu. muhtemelen meşru müdafa sınırlarının aşıldığı değerlendirildi.
hesabın var mı? giriş yap