şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yurdum kezbanının ilk işidir. hemen erkeğinin boyunduruğu altına girmeyi kabullenir. birey olamadığından otuz yıldır taşıdığı soyadını düğünün ertesi günü sosyal medyada değiştirmek onun için evliliğin en önemli sembolüdür. o artık beyinin hanımıdır. tüm hayatını soyadını facebook’ta ve instagram’da soyadını değiştireceği günü bekleyerek geçirmiştir ve bu nihai hedefine sonunda ulaşmıştır.

  ayrıca hemen hedecanla evli diye bir durum güncellemesi patlatır ki henüz evlenmemiş arkadaşları kıskançlıktan çatlasın.
 • başlığı açan yazarı belli ki çok sinirlendiren eylemdir. kimse mutlu olmasın lütfen. mutlu olacaksanız da hepsini tek seferde olmayın. idareli yavaş yavaş olun. çünkü evlenmek sadece birinin boyunduruğu altına girmek demektir. sevgiyle falan hiç alakası yoktur.
 • normal bir durumdur. aile olmaya karar vermiş insanların, aile olgusuna ne kadar ciddi yaklaştığını gösterir. sosyal medya kullanımını çok abartı bulsam da hayatımızın içinde önemli yer edinmiş bu sitelerde bunu anında göstermek normaldir.
 • sosyal medya denen saçmalığı zaten sadece kezban ve ona yavşayanlar kullanıyor
 • başka bir kimliğe -acilen- bürünme ihtiyacı hisseden kadındır. dur bi kırkı çıksın.
 • bu konunun kezbanlıkla, gönüllü olarak birinin boyundurluğu altına girmekle ne ilgisi var anlayamıyorum. yahu nüfus cüzdanın değişiyor, kütüğün değişiyor, evlenmeden öncesine dair bir tek ana adı, baba adı, doğum yeri/ tarihin aynı kalıyor, ne alakası var.

  ortada absürd bir durum varsa o da insanların kaydını kuydunu bu şekilde tutan zihniyette. taa kabile dönemlerinden, mal mülkün aktarımının erkekler üzerinden / arasında olmasının neticesi bu, sonrasında da aile soy bilgisini takip edebilmek için kadını yok sayıp eşinin uzantısı gibi gören "baba hukuku" asıl sorun. oturun bunu tartışın anlarım, çözümle gelin amenna.

  ay bi' düşün kadınların yakasından, bırakın isteyen istediği soy adını güle güle kullansın.
 • olum siz nasıl kafalar yaşıyorsunuz, yaşlarınız kaç? adamın hakkaten zoruna gitmiş, üşenmemiş gelip başlık açmış. kafanızı başka yerlere yorun. boş işler bunlar.

  (bkz: herkesin işine kimse karışamaz)
 • gerizekalı kezbanlıkla ne alakası var.. kanunen uluslararası resmi tüm birimlerde değişiyor sosyal medyada neden değişmesin?