• belki bir işe yarar diye üye olunan fakat genellikle içeriği boş ve kendini tekrar eden gruplardır.

- en az iki günde bir sorulan "aracıma lpg taktıracam, sizce hangi marka lpg taktırmalıyım" sorusu,

- "gösterge panelinde şöyle bir uyarı ışığı yanıyor, neden yanar?" (açıp iki sayfa kullanma kılavuzuna bakmayan veya lakırdı peşindeki zevzek tip),

- "aracıma hangi değerdeki, hangi yağı koymalıyım? (1 dakikalık google araştırmasıyla cevabı bulunacak diğer bir soru)

- "kaza yaptım arkadaşlar, nerede yaptırmalıyım?"
    "kaskoyu deldirsem mi deldirmesem mi?"

- "dizel araç bakıyorum x km'yi aşmamış araçları görelim",

- aşırı modifiyeden çin keranesine dönmüş araç için "arkadaşlar benim canavar nasıl olmuş?" sorusu.

- satılığa konan araç etrafında dönen "o araba o kadar etmez" tartışması.

- daha 1 km yapmadan arabanın resmini gruba koyup "aracımı yeni aldım, bir maşallahınızı alırım" diye beklentilere giren taze araç sahibi,

- diğer marka araba kullananları yadırgama, küçümseme ve kapanış.
  • hayatında bilmem kaç yıllık arabasından başka yatırımı olmayan, olamayan insanların kendilerini avutmak için katıldıkları gruptur.
  • yapı marketteki ucuzluktan bir polisaj makinesi alıp kendi bildiğine pasta cila atmaya çalışırken boyayı komple alıp kaporta sacına inen malları barındırabilen gruplardır.

çok nazik bir şekilde yaptığının yanlış olduğunu söylememe rağmen beygir gibi tepiniyordu.*
  • ramazan a: araba nasıl arkadaşlar önerir misiniz?

ahmet c: süper abi, pişman olmazsın
    mustafa u: uçuyor. uçuyor.
    süleyman k: gazı kokluyor abi.
    halil k: canavar ya. hiç üzmedi.
    berk e: herkesin gözü onda. acayip piyasa yapıyorum.
    muhittin g: iyi ki almışım valla.

serdar: arkadaşlar temiz araba arıyorum.

ahmet c: 2011 model var bende düşünürsen.
    mustafa u: 60 km'de kaza yok.
    süleyman k: kardeşim dm attım görüşelim.
    halil k: benim hasar kaydı var düşünürsen fiyatta bir şeyler yaparız.
    berk e: bende modifiye var, bi düşün. alsan bunları ruhsata işlet falan. ekstraları da almayım senden.
    muhittin g: 532 ******56 ara kardeşim bekliyorum.
  • gerçekten çok enteresan gruplar. meraktan birkaç tanesine bakayım dedim. genel hatlarıyla şöyle:

- ekseriyeti türkçe dil bilgisi kurallarını hiç duymamıştır. ayrıca arabaların versiyon ve donanım adlarını hep yanlış yazarlar. pesion xpeck gibi.

- yeni alan birisi arabasının fotoğrafıyla "hanemize hayırlı olsun" yazısını paylaşır. herkes sıradan "hayırlı olsun" der. birisi "kaça aldınız?" diye sorar. kendi aldığı fiyatın altındaysa "vay şerefsizler bana olmaz demişlerdi" diye sitem eder.

- bir de "1.6 sanshine 115 ps kış paketli donanımla izmir'den aranızdayım"cılar var.

- vitesin yanında duran stop/start tuşunu bulamayıp, burada sorarlar. sonra da "araba çok özellikli maşallah her gün yeni bir şey öğreniyoruz" diye kendilerini mutlu ederler.

- aynı segment/sınıftan rakip marka otomobil gördüler mi yan yana fotoğrafını çekip itina ile gömerler.

- arabayı yıkayıp fotoğrafını koyarlar. "bıcı bıcı yaptık" yazarlar. sanki grubun %90'ında aynı arabadan yokmuşçasına.

daha çok komik standart gönderiler var ama yazamaya üşendim. bu kadarını da işsiz gibi niye yazdım? 10 günlük karantinadan can sıkıntısı işte.
  • kültürsüzlerin sosyal medyadaki buluşma noktalarından biri. haftasonları da araçlarıyla birlikte çember şeklinde park edip ayin yapar gibi toplaşırlar.

önemli birşey yazsanız ya da sorsanız kimse umursamaz. ama rezilce aksesuarlarla donatılmış bir aracın saçma sapan fotoğrafı altında taze b.ka üşüşen sinekler gibi toplaşırlar. gece gündüz sadece arabalarını düşünür ve konuşurlar.

bunlardan biri asker arkadaşımdır. terhis olalı 10 yıl oldu, hala "yav ben hayatımda senin gibi adam görmedim" der. "ben normalim oğlum siz gerizekalısınız" denmiyor ne yazık ki.
  • neden bu kadara trafik canavarı var sorusuna burada yanıt bulunuyor
hesabın var mı? giriş yap