• cevabı basittir
    fakirlerin, fakir olmasının sebebi, babalarının da fakir olmasıdır.hatta dedelerinin de fakir olmasıdır.
    bu zincir böyle gider. bir şekilde zekası veya şansı ile legal-illegal bu zincirin halkasını kıran için zincir tersten işlemeye başlar.
  • nurkse' un "fakir ülkeler, fakir oldukları için fakirdir" sözünün bireye indirgenmiş hali.
  • babalarının zengin olmamasıdır (bkz: ali ağaoğlunun kızı olmak)
  • bazıları için gereğinden fazla parayı siklememektir.ihtiyacım olan temel şeyleri karşıladıktan sonra daha fazla para için 1 saatimi bile çarçur etmem.yaşım nerdeyse 40 oldu,toplamda 10 sene bile çalışmadım.ölmedim aç da kalmadım.hayat kısa gençler,çok para kazanayım diye geçen giden zamanı ziyan etmeyin. http://dunyalilar.org/kukla-johnny-welch.html/
  • çetin canbazoğlu bir şiirinde "patron/paranda gözüm yok/hakkım var" demiştir. patronun servetinde gözü olmayan, ama hakkı olduğuna inanan bir emekçinin hakkını aramak yerine sadece şiir yazmakla yetinmesi, fakirliğin sebeplerinden biridir.
  • fakir günü kurtarma derdiyle ilk bulduğu işe girer ve geçimini sağlamaya çalışır. hali hazırda geçinebilen potansiyel zengin biri ise daha çok kendini geliştirebilir, daha yüksek getirisi olan işler seçmeye çalışır, ilk bulduğu işe gireyim de günü kurtarayım derdini taşımaz. günü kurtarma kısmında illa ki 'babadan kalmalık' etkisi de vardır.
  • şansta çok etkildir.
  • hırsızlık yapmamaları, onun bunu hakkını yememeleri, dolandırıcılık ve hortumculuk yapmamaları kısa yoldan köşe olacak dümenleri çevirmemeleri.
    alın teriyle kazandığı üç kurus parayı da paylaşmaları.
    insanın gönlü zengin olsun.
  • birikim yapmayı bilememelerinden, kendilerini saçma borçların içine sokmalarından kaynaklandığını düşünüyorum ben. en basidi de kendi ailemden böyle gördüğüm için konuşuyorum.
  • zenginin daha zengin olma hırsıdır.
hesabın var mı? giriş yap