aynı isimde "fatma" başlığı da var
715 entry daha
  • ilk 5 bölümde senaryo, "oha, bu epeyce iyi" dedirtti ama son bölümde, ana hikayenin çok da iyi oturtulmadığını düşündürttü nedense. burcu hanım, bir başka "bir başkadır'daki öykü karayel" vakıası olmuş; "ya bu kızı sırf güzel olduğu için, dizi izleyicisinin artması amacıyla koymuşlar diziye; belli işte" diyerek burun kıvırdığımız hanımefendiler, görece özgür / özgün yapımlarda harikalar yaratıyor fırsat verilince; gördük... diğer oyuncular da hakkını vermiş; bayram, emine, kadriye...

tek rahatsızlığım uğur yücel'di; rolü gereğinden daha fazla üzerine basarak oynayınca, istenen doğallığı yakalayamıyor haliyle...
  • bir başka süper kahraman dizisi olmuş.

fatma'nın gücü görünmez olmak ve işlerden sıyrılmak. bu yüzden yakalanmıyor, bu yüzden soruşturmalardan kaçıyor, bu yüzden hapse girmiyor.

nasıl örümcek adam'ın amcası öldürülüyor, para kazanmak için pizzacılık fotoğrafçılık yapıyor, okula gidiyor vesaire. aynı şekilde fatma'nın da oğlu ölüyor, eşi kaçıyor, temizlikçilik yapıyor. hatta peter'ın ben amca ile tartışması ile fatma'nın oğlunu itmesi bile birbirine benziyor.

örümcek adamın cama yapışmasıyla fatma'nın ortalıktan kaybolması arasında bi fark yok. bu gözle izleyince adli kısımdaki mantık hataları ortadan kalkıyor.
  • pazar yerinde kaybolan fatma;
    (bkz: ezio auditore da firenze)' ye git kumda oyna kardeşim dedirtmistir.
    assassins's creed; revenge of fatma...
    --- spoiler ---

son sahnede fatma'nın vicdani peşine düşer, vicdanından kaçmak için çatıya çıkar ve " leap of faith " gerçekleştirir. artık herşeyi geride bırakmıştır. yeni bir kimliğe bürünen fatma " suikastciler birliği" nin bir üyesi olarak yeni hayatına başlar.
    --- spoiler ---

(bkz: mehmet yılmaz ak) bayram karakteri netflixin kadrolu oyuncusu oldu, ama karakter iyi... kısık sesle konuşması ve hareketleri güzel rol kesiyor. hakan dizisinde kötü polisi güzel canlandırmıştı.
  • ufak tefek mantık hatalari da olsa izlenmeye değer, keyifli bir netflix yapımı türk dizisi.

burcu biricik'in oyunculuğunu cok begendim. yan karakterlerde goz kanatan oyunculuga pek rastlanmiyor. senaryosu, kurgusu da gayet guzel. sans verilmeli.
  • yeni yerli seri katil "fatma"
    gücü: görünmezlik
    silah: tabanca ve vileda
    yeni bir yerli felaket hayırlı olsun.
  • 27 nisan 2021'de yayına giren, şu ana kadar 6 bölümü yayınlanan, netflix dizisi.

listelist yazısının 3. maddesindeki resim suffragete (bkz: diren) (2015) kapağından carrie mulligan'ı anımsattı.

fatma
    suffragette

tür: psikolojik gerilim, suç
    yönetmen: özer feyzioğlu - özgür önürme
    senarist: özgür önürme
    yönetici yapımcı: barış abacıgil
    oyuncular: burcu biricik (fatma yılmaz), uğur yücel
    mehmet yılmaz ak - bayram
    hazal türesan - mine
    olgun toker
    gülçin kültür şahin
    deniz hamzaoğlu
    çağdaş onur öztürk
    melis sezen
    şehsuvar aktaş
    didem inselel
    mustafa konak (fatma'nın oğlu)

konu: --- spoiler ---

temizlik işlerine giden fatma, kayıp eşi zafer'i ararken beklenmedik bir kaosun içine çekilir. fatma kimsenin şüphelenmediği görünmez bir "temizlikçi" olduğunu fark eder.
    --- spoiler ---
  • neredeyse sizideki bütün karakterler, oyunculuklar, diyaloglar karikatürize olmuş. bir yandan memeleketten insan manzarası sunmak istenmiş bir alınan her örnek abartılı olarak resmedilmiş. 3 bölüm dayanabildim.
  • beğendiğim dizidir.

--- spoiler ---

girl power dizisi desem aşağılamak olur. fatma nın yaptıklarını hak etmeyen kötü var mı?

tüm yorumları okumadım, arada bahsedilmiş olabilir. anlayabildiğim kadarıyla "dizinin evreninde" sadece 3 adet "gerçek iyi" erkek var; delikanlı kürt kardeş avukat, hayvansever kamyoncu, yazar uğur yücel...
    safi kötülerin olduğu bir evren diyeceğim ama zaten buna benzer bir evrende de yaşıyor olabiliriz..!

muhteşem tespitler var arada, bir başkadır da olduğu gibi nokta atışları yapmışlar.

"bir çayımızı içersin"... bu laftan bıktım ben. ne zaman duysam alerjik reaksiyonlar başlıyor bende.

bir başkadır dan sonra bunu seyredince birileri temizlikçiler üzerinden mesaj veriyor mu nedir diye düşündürttü.

-ne iş yapıyorsun?
    -temizlikçiyim*

--- spoiler ---

8 / 10
  • işini gayet güzel yapan dizi. öyle büyük sözler etme gereği duymuyor. haddini bilip öyküsünü anlatıyor.
  • şahsiyet ve bir başkadır ile kıyaslandığı için çokça eleştiriye maruz kalmış dizi. dijitale çekilen yapımların tv dizilerinden farklı çizgide seyretmesini türk dizi sektörü açısından umut verici bulduğum için, ne kadar klişe anlatımlar, çekim hataları, kurguda zayıflıklar görsem de memnuniyet duyuyorum bu tür içerikler üretilmesinden. ağırlıklı olarak soap opera çizgisi dışına çıkamayan ya da rating kaygısı yüzünden buna evrilmek zorunda kalan tv dizileri de son yıllarda farklı bir gelişim göstermeye başladı bu tür yapımlar sayesinde. türk dizi sektörünün kendine has bir kimlik oluşturmaya çalıştığı bu süreçte çekilen, alışılmış çizginin kırılmasına etki eden tüm yapımları değerli buluyorum bu yüzden. fatma'yı da kötü ya da izlenmeyecek çöp bir yapım olarak görmedim. diziyi izlerken benim gözüme en çok batan ise burcu biricik'in oyunculuğu oldu. çizilen karakter ve kostümlerle dizide vurgulandığı gibi "görünmez" sıfatını taşımayan bir oyunculuk sergileniyordu. bu da yapımcıların hala izleyiciye başrolde güzel aktris ve yakışıklı jön gösterme kaygısı taşımasından kaygılanıyor sanırım.
137 entry daha
hesabın var mı? giriş yap