*

şükela:  tümü | bugün
 • ruslar'ın, çeçen teröristlerin yaptığı tiyatro baskınında kullandıkları söylenen uyuşturucu madde. takribi 115 kişinin ölüm sebebi.
 • anestezi sırasinda ve ameliyat sonrasinda damar icine analjezik madde olarak uygulanan ve uygun dozlarda kullanildiginda, hastanin postoperatif ilk saatlerini cok rahat gecirmesini saglayan narkotik analjezik; ayrica epidural olarak verildiginde (kansere, ya da kalca veya daha alt seviye kiriklarina bagli agrilarda) de cok etkili bir analjezik.
 • bir opioid analjezik. morfin'den çok daha kuvvetlidir. ilk başta sadece ağrı kesici olarak kullanılsa da, çok geçmeden uyuşturucu pazarına da düşmüştür haliyle, opioid sonuç olarak. son zamanlarda (en azından amerika'da) fentanyl katkılı eroin ve kokain satılmaya başlanmış. normal eroin kullanımından daha tehlikelidir bu, çünkü fentanyl dozu ayarlanamadığında solunum sistemini devre dışı bırakıp adamı öldürür.

  yani sonuç: doktor kontrolünde, mesela kanser ağrısı gibi ağrılar için veya ameliyat için kullanılıyorsa olabilir, yoksa kaçın.
 • alfentanil ve remifentanil in amca cocuklaridir.solunum depresyonu yapabilir.asiri doz alimi durumunda ayni aileden olan ve daha az etkili opioid olan naloksan kullanilir.(civi civiyi soker prensibi.)
 • morfinden 80-100 kat kadar daha etkilidir. evet, biliyorum, şaka gibi.
 • ağrı kesici etkisi en yüksek olan opiyatlardandır. morfine göre çok daha kuvvetlidir. yan etki bakımından da güvenlidir. kalpe belirgin zararı olmadığı için kalp ameliyatlarında kullanılan bir anesteziktir.
 • acil servislerde oldukça fazla kullanılan narkotik analjezik bir ilaçtır.
  fentanil'in en çok korkulan yan etkisi göğüs duvarı rijiditesi'dir. bu durum nadir olmakla birlikte, hastada solunum depresyonu ve ölüme neden olabilen, hemen antidotu naloxone verilmesini gerektiren önemli bir yan etkidir.
  hastaya hemen 0,4- 2 miligram (iv/im/sc/et) naloxone yapılmalı, klinik durumu düzelene kadar, maksimum 10 miligram, tekrarlayan dozlarda uygulanmalıdır.
 • acil serviste, buscopanin hic etki etmedigi bobrek agrisi sebebiyle saatlerce kivrandiktan sonra verilen hayat kurtarici.
 • fentanil, µ-reseptörlerine afinitesi yüksek olan, seçici ve sentetik bir opioid agonistidir. yağda çözünürlüğünün yüksek olması nedeniyle kan-beyin bariyerini hızla geçer. bu özelliğiyle ağrı kesici gücü, morfininkinden 75-100 kat fazladır. oral, intravenöz, epidural, transdermal, intranazal ve transmukozal yol başlıca kullanım yollarıdır. fentanil deri bandı amerika’da 1991 yılında kullanıma sunulmuştur. deri bandı kanser ağrısında, oral morfinin alternatifidir. kanser hastalarında ağrı kesici özelliği en az oral opioidler kadardır. yan etkileri ise daha düşüktür. bu nedenle, son yıllarda kanser hastalarında daha çok tercih edilmektedir. yirmi beş, 50, 75, 100 mcg/saat’lik formları mevcuttur. genellikle skapula üzerindeki deri bölgesine uygulanır. yetmiş iki saat süresince etkilidir. etkisi, ilk gün kanda maksimum düzeydedir, ikinci ve üçüncü gün ise azalarak devam eder

  kaynak:muijers rbr, wagstaff aj. transdermal fentanyl. an update review of its pharmacological properties and therapeutic efficacy in chronic cancer pain control. drugs 2001; 61:2289-2307.

  (bkz: durogesic)
 • prince'in ölüm sebebi fentanyl overdose olarak açıklanmış.

hesabın var mı? giriş yap