• (bkz: ferinject), demir eksikliği tedavisinde (ve kansızlık (anemi)) kullanılan bir ilaçtır.

`****` enjeksiyon olarak uygulanır ve hasta gözetim altında olmalıdır. `****`

ferinject 500mg/10 mli.v.enjeksiyon/infüzyon için çözelti.
    damar içine uygulanır.
    etkin madde: her 1 ml’de, demir karboksimaltoz formunda 50 mg demir içerir.
    10 ml’lik flakon, demir karboksimaltoz formunda 500 mg demir içerir.

ferinject 500 mg;
    • demir depolarına hızlı bir şekilde demir sağlanması gerekli görüldüğünde,
    • ağızdan alınan demir preparatlarının etkisiz olduğu veya ağızdan ilaç alımının uygulanamadığı hastalarda,
    • aktif iltihaplı barsak hastalığı nedeniyle ağızdan alınan demir preparatlarına uyum sağlayamayan hastalarda,
    • ağız yoluyla alınan demir ilaçları ile uygulanan tedaviye uyum sağlayamayan hastalarda kullanılır.
    eritropoietin (kan yapımını uyaran bir hormon) destek tedavisi alan veya almayan kronik böbrek hastalarında gelişen demir eksikliğinin tedavisinde kullanılır.

uygulama yolu ve metodu:
    ferinject yalnız damar içine (intravenöz) uygulama içindir. enjeksiyon ya da infüzyon yoluyla yalnızca damar içine uygulanır. ferinject kas içine ya da deri altına enjeksiyonla uygulanmamalıdır.
    doktorunuz size ferinject’i üç yoldan uygulayabilir:
    seyreltilmemiş olarak enjeksiyon yoluyla,
    diyaliz sırasında ya da seyreltilmiş olarak damla infüzyonu ile,

- enjeksiyon uygulamasında, doğrudan damar yoluyla haftada bir kere maksimum 20 ml’ye kadar ferinject alabilirsiniz. bu miktar 1000 mg demire tekabül eder.
    - diyaliz tedavisi görmekte iseniz ferinject’i bir hemodiyaliz seansı sırasında diyalizör aracılığıyla alabilirsiniz.
    - damla infüzyonu uygulamasında, doğrudan damar yoluyla 20 ml’ye kadar ferinject alabilirsiniz; bu miktar 1000 mg demir/hafta dozuna tekabül eder.
    ferinject damla infüzyonu için sodyum klorür çözeltisiyle seyreltildiğinden, en fazla 250 ml kadar hacmi olabilir ve kahverengi bir çözelti olarak görünebilir.

vücudunuzda fazla demir birikimini önlemek için doktorunuz serum ferritin ve transferrin gibi demir parametrelerini takip edebilir.

*
    *
    *

4 mart 2016 tarihi itibariyle açıklanan kdv dahil satış fiyatı 260 tl dir.

`ilaç eşdeğerleri:`
    ferinject 285.60tl
    ferrosel 76.28tl
    ferint 76.28tl
    prolia 524.33tl
  • aylar önce gastroentoloğuma tesadüfen! demir ilacı yazdırmak istememle öğrendiğim demir takviyesi. bugün kendisi bir rapor çıkararak bir sene içinde demirimin düştüğü durumlarda uygulanmak üzere bir tedavi başlattı.

eczaneden sizin aldığınız bir saydam serum ile iki şişe demir ki ferinjekt denilen ilaç oluyor bu, gastroenteroloji servisine götürdüğünüzde kısa süreli yatış göstererek oturduğunuz yerden damar yoluyla uyguluyorlar. bu uygulama 1000 mglık demire eş değer oluyormuş. yarım saat sürecek dense de kısa sürede bitti. hazırlaması, uygulaması ardından dinlenmesi ile yarım saat kırk beş dakka sürüyormuş meğer. serum ne kadar hızla akıtılırsa o kadar iyiymiş.
    bahsettiğim süreci doktor planladı ve ayrıntıyı anlattı, ben sadece ilacı alıp gereken yerlere gittim. ilacı sigorta karşılıyor bu arada, katkı payı ödüyorsunuz tabi. sigortasız fiyatı 300 lira.
    bir hafta ve 3 ay sonra ölçüm yaptırıp değerlerimi kontrol edeceğim. umarım bir daha hap kullanmama gerek kalmaz.
  • allerjik reaksiyonları yüksek bir bileşimdir.
  • geçen yıl dördüncü ayda ilk kez yaptırdığım uygulaması beni sekiz ay kadar idare etti. altıncı ayımda tekrarlamak üzere hemotoloji servisine gittiğimde ferritin düzeyimin 40 olduğunu yani yeterli olduğunu söyleyip gönderdiler. iki ay sonra iyi bir dahiliye doktoru bulup uygulumayı yaptırdım. aralık başında 6 ya düşmüş olan ferritin düzeyim bir hafta arayla 500 mglık iki şişe ferinject ile ocak sonunda 168 e yükseldi. ilk uygulamada yaşamadığım iştah artışını ikinci uygulamada ciddi şekilde yaşadım ve 3 kilo aldım. dördüncü yolda. zira iştahım hâlâ çok açık, deliler gibi yiyorum, çabuk acıkıyorum. hemoglobinim de yükseldi bu arada, 13.5 civarı olmuş.
    altı ayda bir uygulanması gerektiğini ben çözdüm. iştahı bi şekilde kontrol edeceğim ama ferinjectten vazgeçemem artık!
  • ağrı kesici bile içmeyen bana reva görülen ilaç. şu an koluma takılı.

yan etki olarak; beni yatağa çivileyecek, kemik ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi yapacak.

(bkz: cuma gecesi evde oturan ezik ve yalnız insan) olmayı çok isterdim.
  • hemoglobinim sekize düşmüştü demirimi hatırlayamayacağım. bu ilacı dahiliyeci uygun gördü serum şeklinde damardan on beş dakika içinde musluk gibi aktı. sonrasında tüm kemiklerim ağrıdı. ilerleyen zamanlarda da kansızlığım geçti diye rahatlama hissetmekten çok romatizmam azdı. hiç ilgisi yoktur bilemem ama ysşadıklarım böyleydi.

edit: galiba en fazla mesaj yoluyla soru sorulan entry bu olduğu için tekrardan bazı şeyleri açıklayayım ki insanları yanlış yönlendirmiş olmayayım. doktor tedavisini burayı okutup aksatacak kimse yoktur diye düşünüp kendi tecrübemi anlatmaya devam edeyim.

ben kronik romatizma hastalığı olan biriyim. vücudumda ağrılar hep olur, tam olarak neyin bu ağrılarını hortlattığını bilemedigim için buluttan nem kaptığim olur. bu ilacın altına da ağrılarım arttı yazmışım, çok çok uzun süren ve ağır bir tablo değildi. anormal bir kanama geçirmiştim ve düşen demir, hb değerlerim yerine geldi. kısa sürede de toparladım. bunu doktorlara sorunuz, korkularınız da. onlar enniyi yarar zarar dengesi tartıcısıdır.
  • yaklaşık 3 ay önce kullandım 2 doz aldım ve 3 ay gibi kısa bir sürede 15 kilo aldım bu sebepten lanet okuğum bir ilaçtır. demirim eksikken daha iyiydi....
  • damardan bugün aldığım. ferritin normal insan gibi olmayınca doktorcuğumun “gel yapalım ağızdan ilaç kullanamıyorsun” dediği değişik şey. kendisi bende ilk olarak uyku yaptı. ilacı aldıktan 1 saat sonra uyumaya başladım şimdi uyandım. toplam 5 saat ediyor. hala da uykum var da bekliyorum biraz daha zaman geçsin uyuyayım
  • toplar damardan enjekte edilerek kullanılan demir ilacı. genel olarak demir eksikliği durumunda hemoglobin hızlı yükseltilmek istendiğinde veya oral tedavinin uygun olmadığı durumlarda (ciddi yan etki görülmesi, barsak hastalıkları vb) kullanılır. hemodiyaliz hastalarında diyalizattan demir kaybı yaşanması ve hali hazırda damar yolu olması nedeniyle rutin olarak kullanılmaktadır.
  • daha önce iki defa yaptırıp çok mutlu olduğum ilaç. ilk yaptırmamla ikincisi arasında 8 ay vardı. yine sekiz ay geçti, geçen hafta kan verdim yeniden almak için. iki farklı dahiliyeciye gittim ikisi de yazmadı. hemogram 12, ferritin 11 iken devlet bu ilacı karşılamazmış. ferritinin 10 olması gerekmiş. yani hemogramımı yıllardır uğraştıktan sonra 12 seviyesine çıkardım çok şükür. ferinject ile 13 ü görüyor lakin o ferritini normal düzeyde tutamıyorum. son dahiliyeci diyetisyene gönderdi. onlar da tüm öykümü dinledikten sonra sen biliyorsun zaten nelerin yeneceğini dediler. biliyordum ama ne zamandır dikkat etmediğim şeyler vardı: kahvaltıda açık çay veya sıfır çay, protein yerken yoğurt ve ayran yememek, haftada bir en az sakatat yemek gibi. kaldı ki yemekte kola vb şeyler zaten tüketmem, yemeğin üstüne de kahveydi çaydı içmem, beklerim.

şimdi bir iki ay daha beslenme takviyesiyle demirimi sabitlemeye çalışıcam. kasım gibi yaptırırım ferinjectimi. senede bir kere sonra bir buçuk senede bir derken toparlarız napalım.

kilo aldık diyenlere de şöyle seslenmek istiyorum: demir düşüklüğünde kullanılan ilaçlar kabızlık yapıp asabiyet verdiği için ferinject uygulaması kolay yan etkisi kabızlık olmayan bir ilaç. ilk seferinde bana iştah yapmadı ama ikincide yaptı. yine de 3 kilo ile durdurdum kendimi. ve evet aslında o yediklerimle 15 kilo alırdım ama yıllarca ilaç kullanırken de almadım ben. yine de demir eksikliğinin verdiği güçsüzlük, takatsizlik, nefes çarpıntıları, tam uyumak üzereyken gelen bacak huzursuzlukları gibi şeyleri çekmektense biraz kilo iyidir. unutmayın, hareket şart! daha iyi hareket etmek için demire ihtiyacım da şart!
hesabın var mı? giriş yap