• pazarlama harikası smirnoff ve absolut'u solda 0 bırakacak votkadır.

edit: smirnoffa karşı artık o kadar katı değilim. ancak bir isveçsever olarak bile hala absolut'a karşı fikirlerim aynı.
  • değerli vodka dostları, 17 yaşından itibaren 12 yılını başta rusya federasyonu ve vodkanın horilka olarak adlandırıldığı anavatanı ukraynada geçirmiş bir kardeşiniz olarak söyleyebilirim ki gerçekten çok kaliteli bir vodkadır. gözünüz kapalı shot yapabilirsiniz. bunun yanında çok temiz vodka olmasından sebep zakuska olarak somon gravlax öneririm. kırmızı havyar da akar. rafine tatları sevenler için öneriyorum tabi yoksa yanına salçalı köfte yiyen tipler var türkiyede. neyse.

şimdi gördüğüm kadarıyla vodka evreninde çeşitli tercihler mevcut. uzun yıllardır türkiyede olmadığımdan, gelince burda gördüklerim beni biraz şaşırttı doğrusu.

içine vişne suyu koyan mı dersin, kola ile karıştıran mı her şey var. yani aslında kokteyl içse daha şerefli ki vodkalı kokteyllere literatürde saygı duyulur ama vodka içtim demek istiyor onu da contaminantlarla mahvediyor.

vodkayı kontamine etmek slav coğrafyasında 7 büyük günahtan biri olarak geçer arkadaşlar. biz öyle öğrendik. itikati kuvvetli slav arkadaşlar yanlışsam düzeltsin lütfen.

bizler vokdayı sidik suyuyla (gazlı/gazsız) karıştıran değil sek içen, sonrasında limon veya salatalık turşusu kemiren gerçekten gerçek vodkacılar oldugumuz için bu tavsiyeme uyabilirsiniz. ukraynanın zaparozhiasında falan vodkadan sonra ekmek koklayan zalım abiler duyuyoruz görüyoruz. onlar ayrı konu. onlar gibi olmanıza gerek yok.

gelelim finlandia vodkaya, şöyle ki petersburgda kaldığım 5 yıl süre zarfında ve öncesinde 5 yıl ukraynada çeşit çeşit vodka deneme, sevme, nefret etme imkanım oldu. içinde altın varak olanından tut da arpa şehriye olana, lanet samagona(bunun yüzünden geçici körlük yaşadım. dikkat edin buna çok fena bişey), bazı cahil ılıkların öve öve bitiremediği polonya vodkalarından tutun da beluga allure a kadar denedim. güzel fransız vodkaları denedim. ve rus arkadaşlarımın da petersburgda tercih ettikleri yegane ithal vodka idi finlandia. zubrowka seven ılık arkadaşlar falan da var ama onlar ılık! bu sebepten yazmaya imtina ettim.

bu vodka tahminimin ötesinde gerçekten çok üst düzey bir vodka. üniversitemizin ilk rektörü, rahmetli dmitriy mendeleev hocaefendi hazretlerinin standardize ettiği vodka distilasyon ve üretim esaslarının fersah fersah üstüne çıkmış bir marka. tahminen 10larca distilasyon aşamasından geçiyor ki izin verilen minimumu 3 distiledir vodkada.

değerli belugacı dostlara anlatmam gerekirse, belugadaki sevdiğiniz o boğazdan kremsi kaygan akış bunda da var fakat daha az baharat ve dediğim gibi daha çok distilasyondan sebep yutkunmadan sonra genizde burkulma hiç olmuyor.(ki bu belugada zaten minimal düzeyde)

standard versiyonu dahi beluga translatlanticle falan kapışır o derece. belvedere falan bunu görünce gel kanka iki el fifa atalım, akşam da rubinsteinde iki bira içeriz benim ev nevskide, bende kalırız, yarın ofise benden geçeriz der dost beller. bu sırada ketel one bunlara çay demler, yanına sushki neyim ister misiniz abi diye sorar hörmet eder.

ruski standartçılar, smirnoffçular hele hele absolutçular taciz etmeyin. kokteyl vodkacıları sizi.

bir de nemiroffçular, xortitsyacılar falan var onlara çok bişey demiyorum. doğru yoldalar ama neyin ne olduğunu iyi araştırsınlar bir vodkaya saplanıp kalmasınlar. denesinler görsünler iyi vodka neymiş.

saygılar sunuyorum.
  • gerçek hayatta farklı bölümlerde akademik kariyer, doktora yapan arkadaşlarla madem kendi alanımızda bilimsel yayın yapamıyoruz diyerek,
    en iyisinden en kötüsüne tüm votka markalarını denemek üzere yaptığımız itinalı çalışmalar sırasında kesinlikle ilk üçe gireceğine hem fikir olduğumuz votka..
    hatta fiyat - performans oranı olarak belkide birincisi..
    belvedere ve sobieski (özel üretim) diğer favorilerimizden..
    absolut mu ? kesinlikle adını anmayın..

evet bu entry'i finlandia votka içerken giriyoruz.. ve yine evet, psikopatız..
  • tadini finlandiyanin gece yarisi gunesinden aldigi soylenir. soyle ki yaz aylari boyunca batmayayn gece yarisi gunesinin buyuk buzulari eritmesi sonucu dogal yollardan elde edilen saf içme suyu finlandia'ya o eşsiz ferahlatici tadi vermektedir.
  • şu votkanın tadının ve kokusunun sertliğinden aldığım tadı inanın almanlıktan alamadım.
  • american psycho'da patrick bateman'ın da favori markasıydı yanlış hatırlamıyorsam. 2000 yılbaşısı için çıkardıkları millenium edition, çok özel bir tasarıma sahip şişesi ve özel üretim vodkasıyla rafımı süsler. en son duty free'de %50 alkol seviyesine sahip olanları görülmüş ve edinilmiştir.
  • aqun alkolikleri biriniz de jean sibelius'tan bahsetmemişsiniz şurada.

sibelius'un 1899'da ruslar'a atar yaparak yazdığı kısa bir senfonik şiiridir. her ne kadar 6 aralık* tarihini iki saat geçsek de bu anlamlı günde entry'mizi girmek güzel oldu.

eserin şöyle de muhteşem finlandiya manzaralarından oluşan bir videosu mevcut youtube'ta:

https://www.youtube.com/watch?v=f5zg_af9b8c
  • simdilerde greyfurtlu, mangolu, bogurtlenli gibi aromalilari da bulunabilen, alkol orani %40 ve %50.5 olmak uzere iki adet klasik cesidi olan fin votkasi. votkayla arasi iyi olmayan cogu kisinin bile begenmesinin sebebi icerdigi saf buzul suyu olmali. ictigim en lezzetli cesme suyunun finlandiya'da oldugunu hatirladikca bu gorus daha da netlesiyor kafamda.
  • amerikan vodkası. nokia da satıldı. finlik bitti. esas finliği sovyetlere karşı cephedekiler yaptı.
  • finlerin "finland, the funland with the finlandia" şeklinde bir cümle kurmalarına sebep olmuş, hatta hatta tişörte bile bastırmışlardır finlandia logosu ile...
hesabın var mı? giriş yap