• mabel matiz'in maya albümünde kişiyi en çok çarpan şarkılardan biri.

eğer albümü baştan sırasıyla dinliyorsanız daha en baştan böyle bir şeyle karşılaşınca gözleriniz fal taşı gibi açılıyor. düzenlemesi biraz gürültülü gibi dursa da bence şarkının atmosferi için çok uygun.

şarkı tüm orta doğu'ya ve özellikle filistin'e yazılmış. bir klip düşünüyorum, mabel matiz naifliğinde. fakat en sertinden, en çıplağından, katıksız ve bir sanatçı gibi korkusuz. tüm emperyalizmi karşısına alabilen, insanın içine işleyen.. ve de tüm dünyada klibiyle meşhur olan bir türkçe şarkı. neden olmasın ki?
  • dinlerken insanı ortadoğunun uçsuz bucaksız kuru topraklarına bırakıp giden ve eğer durumu kavrayıp sevgiye ulaşabilirsen seni buradan kurtarabilirim diyen güzide parça
  • oyle bir sarkidir ki bes kez dinledikten sonra muzikten cok sozlere odaklanabildim. (bkz: bu bir dram) buyuksun mabel.
  • pek çokları gibi ben de mabel matiz’i çıktığı ilk zamanlar sevememiştim. sonra şarkılarının sözlerini dinlemeye başladıkça anlam üzerine anlam yüklemeye başladım. (bkz: fırtınadayım) nasıl bir şarkı böyle? bu kadar az sözle bu kadar çok şey anlatabilmek sadece gerçek sanatçılara has olsa gerek. ‘gözümün gördüğü göğsümün bildiğiyle bir değil!’ riyakarlık daha az ve öz anlatılamazdı herhalde.
  • açık ara albümün en güzel ve buram buram kalite kokan şarkılarından bir tanesi.
  • şarkı gerçekten çok güzel. albümdeki en iyilerden biri ama son kısmı biraz gürültülü olmuş
  • 29 temmuz 2018 harbiye konserinde herkesi lal eden bir dans gösterisiyle taçlandırılan bir ağıt ki çıkamadım kafasından.
  • o güzel müziğini, eskilerden, yeşilçamda kullanılmış bir şarkıya benzetiyorum ama dilimin ucunda olan o şarkıyı bir türlü hatırlayamadım. hatırlayınca editlerim.

edit: albümün en güzel şarkısı, taner yücel versiyonlu pembe.
  • inanilmaz güzel sarki. synthesizer agliyor arkadas. introsu girdiginde king gizzard & the lizard wizard deseler sasirmazdim. helal olsun mabel matize.
  • henüz yoğun bir psikolojiyle dinleyemediğim halde müthiş bir mabel parçası.

gerçi bu durumda bile böyleyse. diğer türlü ölürüm.
hesabın var mı? giriş yap