• (bkz: thv)
  • http://www.fxgrup.com/forum/showthread.php?t=6130 kendi sistemim,umarım yardımı dokunur.
  • forex'te demo ve gerçek hesap psikolojisini anlatan güzel bir yazı. (bkz: bradley w. graiss) fx360.com

"today we will discuss why your results in your demo account will probably contrast sharply with the results in your live account. when most people start trading, they believe their results trading with fake money will be the same as their results trading with real money. of course, that is almost never the case. the reason for this is that a person's emotions greatly impact their decision making ability when real money is on the line. we will go over why this is, and we will go over some tips for blurring the line between demo accounts and live accounts.

first off, i want to point out that i am not slamming demo trading. trading a demo is how everyone should learn the basic mechanics of the trading platform. it also allows people to practice following their strategy and practice entering orders. if a trader goes in a slump, it can be effective to switch to the demo for a while. when a trader is in a slump, their brain is so focused on the money they are losing that they make mistakes left and right. switching to demo relieves this pressure and reminds the trader that they still know how to trade well. the demo is also good for working on new strategies without risking money. however, the demo results usually do not translate to live money results.

to begin with, there is one basic reason the demo seems "easier" to trade. the reason is that you can have your fake cash refilled at any time. therefore, what is the risk? there is no risk. if you screw up, then you can start over without any penalty. this takes a tremendous amount of pressure off of you. you could blow out 5 accounts and win big on one, but that doesn't mean you will ever be able to repeat that one big winning account again. this is the first aspect of the demo to realize, but there are far more important factor than this.

let's say we have moved passed the obvious reason above that the demo isn't a 100% forecaster of live results. let's say that you have some idea what you are doing, utilize proper risk management, have a strategy that gives you an edge, and have attained consistent results on your demo. the reality is that it is much easier to follow those guidelines when there is no real money involved. a trader's emotions are much stronger when trading with real money than on the demo. if you don't believe me, i doubt you have traded real money for very long. with real money you will be tempted to commit a number of trading sins: moving your stop farther away from the entry, exiting a position before it hits your profit targets, entering a trade that doesn't fulfill your criteria to get "revenge" after a prior loss, etc. i could go on forever with these mistakes, and you probably have plenty of your own that you could list.

so how do you make your results with real money resemble your results on the demo account? the first is to start trading with small positions of real money. do not jump straight into risking what you think you should normally risk. if you are trading very small positions, you will not devastate your account, but you will learn what mistakes you make when you switch to live money. even though you may be risking small amounts of money on each trade, your brain will work very differently than when you are operating on the demo.

once you start making mistakes with real money as described above, take notes on what happened. write down the mistake, what your mindset was, why you did what you did, and why what you did was wrong. the next step is to write down a solution to this problem. this will allow you to had valuable "rules" to your trading plan that will help protect you from your own emotions. in my opinion it is difficult (if not impossible) to correct these mistakes before you actually feel the pain of losing real money due to the mistake (even if it is a small amount risked on each trade).

continue this process until you become more consistent in following your plan. of course, you will never eliminate new mistakes entirely, but this process will help you become much more consistent in actually following your plan and not deviating from your strategy. this may be a brief explanation of how to bridge the gap between live and demo accounts, but i want to reemphasize how important it is to start by risking very small amounts of real money. don't trade the demo forever because there is only a certain level of expertise you can gain from the demo. trade the demo until you have a basic trading plan (with a strategy and money management) that you feel comfortable executing. at that point, trade small positions of real money and you will be able to improve your trading skills much more quickly than if you only used the demo for months and months. "
  • öncelikle yeni başlayan arkadaşlar lütfen dikkatlice okusunlar.şuanda piyasada oldukça fazla sinyal satarak para kazandırdığını iddia eden,otomatik alım satım yapan robot sistemleri pazarlayan (ea) bir ton şirket bulunmakta.son zamanlarda bunun bir de türkçe versiyonlarını icat edenler çıktı.inanmayınız,kanmayınız,bunlara para vermeyiniz.bu verilen sistemler gerçekten kazandırsa bu adamlar bunları pazarlamakla neden uğraşsınlar?

şimdi işi biraz normal mantığa oturtalım.bir şirket çıkıyor diyor ki size "aylık sana 800-1000 pip arasında kazandırırım".bende size diyorum ki,çok değil günlük sadece 20 pip kazanarak ki aylık 400 pipe tekabül etmekte,kazandıracağımı söylesem ne dersiniz? siktir çekersiniz değil mi? öyle yapmanız lazım. bu şirketler size yüzde 99 hatta bazıları yüzde 100 tahmin başarı garantisi vermektedir.şimdi diyelim ki ben acayip temel analiz,teknik analiz bilen,müneccim yarağı yemiş bir adam olayım.diyeyim ki size, aylık hiç kaybetmeden 400 pip kazanmayı garanti ediyorum?

5000-10000 dolarla falan işe başlamıyorum.150 dolar param var benim.euro/dolar paritesinde 150 dolar ile 0.1 mini lotluk işlem açabilirsiniz. 0.1 mini lot demek,her pip hareketin 1 dolar etmesidir..tabii ki bu pariteden pariteye değişmektedir,biz bütün işlemlerimizi euro/ dolar paritesinde yapacağız.ne dedik her pip hareket 1dolar ediyor.günlük hedefimiz neydi? 20 pip. ne oluyor böylece ilk gün paramız 170 dolar oluyor.biz bu şekilde devam ediyoruz. ne zaman ki bakiyemiz 272 doları geçiyor o zaman 0.2 mini lotluk işlem açabilirsiniz artık.şimdi ne oluyor günlük 20 pip hedef 40 dolara tekabül ediyor.

bu şekilde 20 iş günü hiç kayıpsız devam ediyoruz,bakiyemiz arttıkça işleme açabileceğimiz lot miktarı da artacaktır.şöyle diyeyim 1000 dolar bakiyeniz olduğunda maksimum 0.7 mini lotluk işlem açabilirsiniz. hedef aynı günlük 20 pip.bir günde 140 dolar para eder.devam ediyoruz.........

hesaplamalarıma göre 13. ya da 14. iş gününde 5000 dolar civarında bakiyemiz oluyor.aynı şekilde devam ettiğimizde hiç kaybetmeksizin 20. iş gününde 26.000 dolar paramız olur.bu işe 5000 dolar sermaye ile başlamış olsaydık 100.000 doların üzerine para kazanırdık.neyse bunu boşverin biz 150 dolarlık sermayeden bahsedelim.

hiç paramızı çekmediğimizi varsayalım,ikinci aya girdiğimizde 26.000 dolar paramız vardı. 26.000 dolarla -euro/dolar paritesinin sabit 1.3600 olduğunu varsayıyoruz- alabileceğimiz maksimum lot miktarı 19 lot civarıdır. 19 lot pip başına 190 dolar eder.hedefte değişiklik yok, 20 pip*190 dolar = 3800 dolar.ne para değil mi?

bu şekilde devam ettiğimizde -hiç kaybetmiyoruz bu arada,sabit 20 pip kazanıyoruz her gün- 2. ay bittiğinde bunu hesaplamadım ancak bakiyemizin 200.000 dolara yaklaşacağını tahmin ediyorum.hadi siktir et 100.000 dolar olsun. kısacası 2 ay içinde 100.000 dolar para kazandım. 100.000 dolar bugün 150.000 türk lirası yapar.

şimdi anladınız mı neden bu şirketlerin üç kağıtçı olduğunu.

sorular çok basit.

sizin böylesine kazanan bir sisteminiz olsa,stabil,günlük hedefi,kazandığı belli,oturup internet sitesi açıp sinyallerinizi paylaşır mısınız?
    bu kazandığınız 100.000 doların 90.000 dolarını çekseniz,kalan 10.000 dolarla her gün 7 lotluk işlem açsanız günde 1400 dolar para kazanırsınız.

şimdi soruyorum sizlere, böylesine yüksek miktarlarda para kazanırken, site açıp,program yapıp bunları satmakla uğraşmak biraz aptallık değil mi? siz olsanız ne yapardınız?

ekleme: bu entryi sanırım yanlış anlaşılmış ki aldığım mesajlardan onu çıkarıyorum.ben bu paraları kazandıracağımı ya da kazandığımı iddia etmiyorum,eğer bu kazandırdığını iddia eden şirketler gerçekten kazandırsaydı ne gibi mebağlara ulaşabilirdik bunları yazdım.yani,bu adamlar zaten günlük 20'yi de siktir et 10 pip kendileri kazandırıyor olsa,100.000 dolar sermaye ile başlasalar,günlük 7000 dolar para kazanırlar.15 günde kara geçip paranın amına koyarlardı.yine diyorum ki; günde 7000 dolar kazansanız,sinyal satmakla uğraşır mısınız?okiş?kapiş?
  • her gün telefonla aradıklarından mütevellit günde 5 kontör kazandırmaktadırlar. başka da bi hayırlarını görmedim. gerçek parayla oynama olayına da pek girme taraftarı değilim şimdilik... bakalım.
  • zaten kumara, bahse, piyangoya ve her türlü kısa yoldan para kazanma vaad eden şeylere meraklı insanlarımıza gözlerini boyuyacak şekilde bilmem kaç dolar bonus, tek işlemde bilmem kaç bin dolar kazanın vs. diye pazarlanan piyasa.
    genellikle bu piyasalara parasını koymuş insanlarımızdan da şu sözleri duyarız: "bir günde 1000 dolar kazandım, bir saatte tüm paramı kaybettim". sermayesinin tamamıyla bir de yüksek kaldıraç kullanarak pozisyon alan birinin başka bir şey yapabilmesi de mümkün değil aslında.
    nedeni de kısa yoldan para kazanmak tabii ki. işsizlerin ve üç kuruşa saatlerce çalışanların milyonlarla ifade edildiği ülkemizde ufak paralara burun kıvırıyoruz nedense. yahu sen değil misin 800 lira maaş için bir ay çalışan?
    ya da senelik %9 faiz için parasını vadeli mevduata bağlayan?
    açıkcası müthiş işlem hacmiyle, manipülasyonun mümkün olmaması ve teknik analizin işlemesiyle sistemli, disiplinli insanlar için iyi bir yatırım alternatifi olabilir kesinlikle. 24 saat açık olması da cabası.
    açıkcası forex piyasalarında 1 dolarlık dahi işlem yapmadım. belki ilerde, özellikle ülkemizde biraz daha düzene girdikten sonra yapabilirim. ancak 1000 dolarım varsa 100 dolarımla pozisyon açarım ve kullanacağım kaldıraç da 10'u geçmez muhtemelen.
    burası kumarhane değil, döviz piyasası. işler şansla değil, bilgiyle yürüyor. ancak nedense suç tabii ki başkalarına atılır. senin kumar mantığıyla oynaman forexi kumar yapmıyor, seni kumarbaz yapıyor.
    warren buffett'ın dediği gibi "elinde formüller olduğunu söyleyen salaklardan uzak durun".
  • para kazanmanın mümkün olabilmesi için değişik stratejilerle trend takibi yapılması gerekir aksi takdirde kumarla eşdeğer olan piyasalardır...
  • yatirim araci degil, spekulasyon aracidir.
    tipki diger spekulasyon araclari gibi (bkz: turev piyasalari) (bkz: emtia piyasalari) arti deger uretmez.

zira herhangi bir arti degeri uretmek icin sart olan iki bilesen vardir: isgucu ve sermaye. emek piyasalari ilkini, finans piyasalari ikincisini saglar.

sermayenin reel ekonomide arti deger uretmesi icin uzun vadeli olmasi lazimdir - yatirimlar uzun vadeli yapilir cunku.
    ya parayi uzun donemli vadeye baglarsiniz, tahvil/bono gibi araclarla, ya da vade donusumunu yapan bir bankada mevduat olarak saklarsiniz.
    doviz piyasalarinda takas edilen (bkz: trade) para ise herhangi bir ozel veya resmi kurumun bilancosunda arti deger ureten sermaye degildir. gayrimenkul gibi dogrudan kullanim avantaji olmadigindan rant geliri de yoktur.

doviz piyasalarinda oynamak, tipki brent petrol veya altin gibi emtia mallarina yatirim yapmak gibidir. sadece ve sadece su veya bu dovize olan talebin artip azalacagi spekulasyonuna dayanir.
    iddaa oynamakla arasindaki tek fark, alim-satim fiyatlari arasindaki makasin boyutu. yoksa yine house always wins.

turkiye'de turk lirasinin cevrilebilirliginin saglandigi (bkz: konvertibilite) yillarda hiperenflasyon ve devaluasyon korkusuyla cok revacta olan parayi dovizde tutma meraki (bkz: dolarizasyon) insanlarda sanki elindeki parayi dovize cevirmenin yatirim yapmak oldugu gibi bir yanilgiya sebeb oldu.
    halbuki yalnizca bir para birimini baska para birimine cevirerek yatirim yapmak pek mumkun degil- en fazla kur riski alip spekulasyon yapiyorsunuz.
    zaten o nedenle de bu uluslararasi doviz piyasalarinda pozisyon alanlara investor (bkz: yatirimci) degil trader (bkz: takasci) deniyor daha cok.

tabi doviz piyasalari petrol veya bakirdan farkli, daha avam bir piyasa. herkesin hakkinda fikir sahibi olabilecegi bir piyasa. o nedenle meraklisi da bol oluyor. ama sabah gazetesi ekonomi sahifesini, internet'ten de bir iki forumu ilgiyle takip ederek bu piyasayi 'cozmek' ve paraya para dememek pek mumkun degil.

bu nedenle kucuk yatirimcilara nacizane tavsiyem: eger illa parayi dovizde tutacagim diyorsaniz bari parayi adamakilli yatirin, sogusun, bir de vadeden faiz alsin. uzun vadede o faizin, al-sat gelirinden fazla etmesi pek muhtemeldir.

zira tipki arti deger yaratmayan diger spekulasyon araclari gibi doviz piyasalarinin getirisi de makro boyutta yalnizca bir sifir toplamli oyundur. kazanan ve kaybeden vardir.

masanin bir tarafinda bilancoyu japonya'da sifir faizle fonlayip getiri pesinde sangay gayrimenkulunden rus tahviline kadar yedi duvelde pozisyon alip carry trade'in dibine vurmus wall street cocuklari var.
    diger tarafinda siz varsiniz.

tam da bu sirada bir poker sozunu hatirlatayim dedim: "look around the table, and if you can't tell who the sucker is, it's you".
  • bence bunun yerine texas hold 'em oynayın daha iyi.
    hem kumar oynadığınızın farkında olduğunuz için yatıracağınız parayı sınırlarsınız,
    hem de akıl yürütme imkanı oluyor texas pokerinde.
    eğer eş dost ile oynarsanız, mano da vermezsiniz forex'in aksine. (bkz: alım satım farkı*kaldıraç)
  • aklima gelmisken bu konu hakkinda bir iki kelam daha edeyim, forex oynayip para kazanmak isteyenleri uyarayim.

daha once dedik ki (bkz: forex/@leave) uluslararasi doviz piyasalarinda takas, yani al-sat, yapmak yatirim degildir, spekulasyondur.

imdi, uluslararasi doviz piyasalarinin etkin piyasa oldugunu varsayalim. (bkz: etkin piyasalar hipotezi)
    bu durumda, piyasadaki butun katilimcilar, aldiklari risk oraninda getiri elde ederler.

elindeki parayla uluslararasi doviz piyasalarinda oynayan bir emekli amcanin aldigi risk nedir: kur riski.

amcamizin elinde turk lirasi var. daha 5 yil once alti sifiri atilmis, son 30 yilda bir darbe en az 2-3 devaluasyon ve uc haneli enflasyon rakamlari gormus para birimi.
    bu para birimini dolara, avroya, yene cevirmekle ne kadar risk almis oluyor?
    kus kadar bile degil. nitekim bu nedenle uzun vadede de geliri kus kadar olacaktir.

daha gercekci olani, piyasalarin etkin olmadigi, fiyatlandirmada aciklar oldugu, arbitraj imkaninin oldugu. soralim o zaman kendimize, kimin bu arbitraj imkanlarindan faydalanmasi daha muhtemeldir?

* evinde casper bilgisayardan alinma bilgisayarinin kablonet baglantisiyla bos vakitlerinde kiyida kosedeki parasini forex piyasalarinda oynatan kucuk yatirimcinin mi?
    * wall street'te, city'de, marunouchi'de, wanchai'de, cifte monitorlu bloomberg terminalleri esliginde dunyanin belli basli bankalari ve hedge fonlari adina yatirim yapan profesyonel yatirimcilarin mi?

kisacasi forex, kendi halinde bir adamin, omrunu tavla oynamaya adamis, profesyonel tavla oyuncusuyla parasina tavla oynayip para kazanmayi beklemesi gibi birsey.
    sansiniz yaver gidip zar gelirse elbette kazanirsiniz, hatta mars bile edersiniz. ama ust uste 100 oynayin, en az 60ini o kazanir.

bu isin erbabi olmus, ekmegini bu isten cikaran adamlarla sifir toplamli oyun benzeri piyasalarda spekulasyon yaparsaniz da arada bir para kazanmaniz gayet mumkundur.
    ama yeri geldiginde o paralarin hepsini kaybetmeniz de pek mumkundur. o zaman da elinizde kalacak olan tek sey, gecenin 3une kadar monitor basinda indikator izleyip kaldirac hesaplayarak gecen saatlerin gozlerinize kattigi mor halkalardir.
hesabın var mı? giriş yap