• az yakar, motoru iyidir, yürür aksamı dandiktir.
  • google a "ten best engine" yazip ilk listeyi koyup milletin onune "aa bak bu listede motorlari yok" denerek bok atilamayacak arabalardir. biraz arastirsaydi cok bilen yazar arkadas wards auto'nun sadece amerikan pazarindaki araclarin motorlarini koydugunu listeye bilirdi.

simdiki aracim alman ama bir onceki aracim fransizdi, severek kullandiydim.

edit: gelmis altta fakir edebiyati yapabiliyor anca genini siktigimin sonradan gorme comari iste. sictigimiz bok senden degerlidir lan sopar.
  • pejosu olsun, citroen'i olsun, renosu olsun her biri birbirinden boktandır. sikko araba üretmek konusunda üstlerine rakip yok..
  • zamanında top gear'da fransız otomobilleri için şu ifade kullanılmıştı:

if it's french, it's bad.
  • ülkemizde adı geçtiğinde, çok ilginç muhabbetlere gebe olan otomobillerdir kendileri.

ben sektörde yıllarca çalışmış (ustadan kalfadan bahsetmiyorum) koca koca adamların bile hala fransız otomobili muhabbeti geçtiğinde "bir tek reno* alınır, gerisi alınmaz" dediklerini duyuyorum.

bir tanıdığım c4 kullanıyor, 2008 model ve ilk sahibi. adam arabaya benzin almak, cam suyu koymak ve 15-20 bin km'de bir bakım* yaptırmak dışında 1 tl masraf etmedi. bahsi geçen adam, kazalı ve cayır cayır su alan kapı ile kış vakti 3 ay dolaşan bir adam.

keza ben de fransız bir otomobil kullanıyorum, 4 yaşındaki bu araç 2 yıldır bende ve daha bir tane sorun yaşatmadı sağolsun.

demem o ki; fransızın otomobilini ayrı, kendisini ayrı s*keyim fakat artık klişe muhabbetleri bırakmakta fayda var, sene 2016 oldu.

2017 edit'i: hala durum aynı. su, yağ ve filtre değişimi dışında zerre sorun yok. 5 yaşında pezevenk.
  • türkiye'de fabrikası bulunan, doğrudan ve dolaylı (yedek parça tedariki gibi) bu ülke ekonomisine katkıda bulunan markaları bünyesinde barındıran gruptur. aynı küme içerisinde italyan ve uzak doğulu gruplar da vardır ama bir tane tok kapısını götüne soktuğumun almanını bulamazsınız.
  • bu motorlar kötüdür çünkü bakın burda bir liste var bu listede hiçbir fransız yok demeden önce kaynak gösterdiğiniz listeyi açıp hangi kriterlere göre oluşturulduğunu iyi bilmek lazım. çünkü kaynak göstermeden önce wardsauto adlı siteyi açıp içeriği okuduğunuzda şu bilgiyi atlamanız imkansız;

"the ward’s 10 best engines competition pits the latest engines available in the u.s. market".

yani diyor ki biz sadece amerika pazarındaki araçların motorlarını yarıştırıyoruz.
  • yurdum gençlerinin "fransız arabalarına binilir mi yeeaa?" diyerek küçümsediği ama diğer araba markalarının parça fiyatları ve kaporta yapma maliyetlerini görünce götüm götüm gelerek aldığı marka. bak arkadaşım bu arabalar konforsuzdur ve pek sağlam değildir ama motor konusu ve yakıt ekonomisi açısından öndedir.
  • sahip olduğum aracın içinde bulunduğu gruptur. az yakar çok kaçmaz ama iyidir.
    alt sınıflar hariç malzeme kalitesi fena değildir. biraz daha yalıtım malzemesi kullansalardı tabi daha mutlu olabilirdim ama yapcak bişi yok tabi.
    bence en büyük eksisi bakıma götürdüğünüz zaman neredeyse motoru indiriyorlar. bi filtreyi sökmek için adam 20 dk uğraşıyor, 15 tane parça çıkartıyo en sonunda filtreye ulaşabiliyor.
  • türkiye'de taksi olur. türkiye'de kırsal kesimin vazgeçemeyeceği arabalar olur, orta-alt sınıfın ayağını yerden keser, station vagon renolarda çok türk çocuğu bagajda arkayı izleye izleye gitmiştir. evet, fransız arabaları türkiye'de çok sevilir.
hesabın var mı? giriş yap