• araci durdurdugumuzda son noktasi gibi görünen hafif açik haline hizla döner. sonrasinda çok yavas bir hareketle kapanir. sabah ilk çalistirma hamlesinde benzin akisini saglamak için kontak anahtarini çevirmeden önce gaz pedalinin bir iki kez pompalanmasi gerekmektedir karbüratör ihtiva eden araçlarda ki, starter motor dislileri bosa yorulmasin, ilk anda atesleme saglanabilsin..
  • tamirci jargonunda benzin kelebegi olarak da bilinir bu..
  • efendim, bu bozuldugu zaman direk anneye, babaya, kardeşe, ablaya atın suçu. ha eğer tek başınıza bozduysanız direk satın arabayı. *
  • elektronik ateşlemeli arabalarda tamiratı kabusa dönen parça. neye benzediği konusunda hiçbir fikrim olmamakla birlikte benzinli ford fiesta için fiyatı 750 ytl. dir ve bozulduğunda otokoç garanti dahilinde değiştirmek konusunda mırın kırın etmektedir.

edit: otokoç, garanti kapsamında değiştirmeyi kabul etmiş ancak bu seferde elimizde parça yok diyerek 8 gün sonraya gün vermiştir. şu an için tamamen bozulan arabayla servisin giriş kapısına dalmayı ciddi ciddi düşündürtmüş parçadır.

nihai edit: garanti kapsamında değişmiştir ve sorun giderilmiştir... gerçi toplamda tamiri 17 gün sürmüştür ama ne de olsa orası o-t-o-k-o-ç. (tm)
  • (bkz: bok sineği)
  • sadece benzinli arabalarda bulunan, silindire alınacak dolgu miktarını ayarlamaya yardımcı olan elemanlardan biridir. düşük motor yüklerinde kısık olduğundan motorun volumetrik verimini düşürür ve bu nedenledir ki benzinli araclar şehir içinde daha fazla yakıt tüketir.

(bkz: volumetrik verim)
  • bozulduğunda aracın rolantide veya yavaş hızlarda aniden durmasına sebep olan parça.
  • bu bozulunca rölanti dengesizleşir, araba gaz yemez, servise gidilir, araç bilgisayara bağlanır, sorun mekanik değil yazılımsal denir, 1200 tl fiyat verilir, can sıkılır, eve dönülür, yıldız tornavida ile parça sökülür, yağ sökücü sprey ile içi pırıl pırıl yapılır, yerine takılır, sorun sadece sprey parası olan 7 tl'ye çözülür, haydi geçmiş olur.
  • oto sanayii'de kelebek olarak bilinen, bilgisayarlı araçların beyni. 2 haftadır aracımın yoğun trafiğe girdiğinde, düşük devirden dolayı epc arızası verip stop etmesinin sebebiymiş bu. temizlenecek gibi olmadığı için değiştirmek zorunda kaldım fakat bu sefer fatura benim boğazımda kelebekler uçuştu. neyse zamanla sindireceğiz artık ya da öyle olmasını ümit ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap