• diyabet hastalarında hipertansiyon tedavisinde ace inhibitörleri tercih edilir.
  • vücut sıcaklığının 1 derece artışı nabzı yaklaşık olarak 15 atım/dk arttır.
  • bağırsakta bulunan bakteriler kişinin psikolojik durumunu da etkiler. mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin 80% 'i bağırsaklarda üretilmektedir. bağırsak floranızı sağlıklı tutarsanız vucudu da sağlıklı tutmuş olursunuz.

edit: yazı uzun olacaktı ama çok kısa kestim. yanlış anlaşılmalar için özür dilerim. şimdi şöyle ki bakterilerin psikolojik durum üzerindeki etkisi bağırsakta sindirim ve emilime yardımcı olur bu yolla dolaylı yoldan etkisi olur yani direk etkisi olmuyor. ve bağırsakta salgılanan serotonin beyne geçmiyor okuduğum kaynak öyle algılayıp yazmış ama beyin bariyerini geçmiyor bağırsaktaki serotonin. değinmek istediğim bağırsağın ve bağırsaktaki bakterilerin psikolojik durum üzerine etkisi. bağırsağın psikolojik durum üzerindeki etkisine de beslenme şekliniz önemlidir. yediğiniz besinler bağırsakta bakteriler yardımıyla sindirim ve emilimi iyi bir şekilde yapılıp yapılmadığına göre duygu durumunuz üzerine etki eder.

"bağırsak mikrobiyotası beyin ve bağırsak arasında karşılıklı bir ilişki oluşturarak insan sağlığı üzerin?de temel ve önemli bir rol oynar. obesite, diyabet gibi metabolik hastalıklar ve şizofreni, otizm,
    anksiyete, depresyon gibi neuropsikiyatrik bozukluklarla bağırsak mikrobiyotası arasında bağlantı
    olduğuna ilişkin güçlü kanıtlar vardır. yeni araştırmalar gastrointestinal sistemde yaşayan dost,
    zararlı ve probiyotik mikroorganizmaların bağışıklık sistemini, nöral yolakları ve peşi sıra merkezi
    sinir sistemini uyardığını ortaya koymaktadır. bu mikroorganizmalar bağırsak beyin ekseninde rol
    oynayan gama-aminobutirik asit ve serotonin gibi nöroaktif maddeleri üretmektedir. preklinik
    hayvan deneyleri bazı probiyotik bakterilerin anksiyolitik ve antidepresan etkiye sahip olduğunu
    göstermektedir. bu makalede bağırsak mikrobiyotasının beyin, davranış ve psikiyatrik bozukluklar
    üzerine etkisi gözden geçirilmiştir."

kaynaklara göz atın :
    kaynak 1
    makale
    makale 2

ekstra olarak vücudumuzda hücrelerimizden çok bakteriler var. çok hücreli değil de çok bakterili bir canlıyız.
  • öksürüğe iyi gelebilecek önerileriniz varsa yeşillendirmeniz ricadır.

edit: öneriler ve tavsiyeler için tüm arkadaşlara teşekkür ederim. ilginiz sayesinde iyileştim. öğrendim ki en iyi ilaç ilgiymiş.

zorunlu edit: öksürüğe ilginin iyi geldiğini ilk editte vurgulamıştım. tabi bunun yanı sıra, evde yaptığım ufak bir karışımla öksürük seviyesini minimuma indirdim. yoğun istek üzerine oldukça basit olan tarifi açıklıyorum. bir adet kara turp’un alt kısmını kesere ufak bir oyuk açıyoruz. küçük bir kase içerisine 2 çorba kaşığı bal koyarak, kasenin üzerini turp ile kapatıyoruz. turp’un içerisindeki suyun balın üzerine damlamasını sağlıyoruz. damlama işlemi 12 saat boyunca devam ediyor ve ardından, turp suyu karışmış balı içiyoruz/yiyoruz. bu işlemi sabah ve akşam yaptım, öksürüğüm yok denecek kadar azaldı. emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.
  • grip/nezle gibi durumlarda bol sıvı tüketin denilmesinin sebebi yeni sıvı alıp vücudunuzdaki virüslenmiş sıvıları atmanızı sağlamaktır,temelde bakıcak olursak idrarla,burun akıntısıyla bişekilde atılır
  • tıp fakültesi okuyan ve pratisyen, uzman, operatör, doçent, profesör hekimlerin zaten bildiği bir konuda bizim ne haddimize bilgiyi bırakmak google'dan faydalanarak hepimiz doktoruz zaten?!
  • mr da ultrasonda radyasyon yoktur.
    röntgen ve tomografi de var.
  • erişkin bir insanın sahip olduğu toplam kan damarları yaklaşık olarak 100.000 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir.
  • epilepsi (sara) krizi geçiren hastalara yapılabilecek en iyi ilk yardım kafasının altına yumuşak bir yastık koymak ve etrafında ona zarar verecek şeyleri kaldırmaktır.

kriz geçiren insanı tutmaya çalışmak kemiğinin kırılmasına yol açar, ağzına kaşık sokmak dişinin kırılmasına yol açar, .
    dilini dışarı çıkarmak için elinizi soktuğunuzda mazallah çenesini kitler parmak kopar.

tek yapılacak şey krizin geçmesini beklemektir.

edit: kriz hafiflediğinde dili geriye kaçmasın ve kusacaksa kussun diye vücut yan çevirebilir.
  • (bkz: üts) daha neler çıkaracaklar kim bilir... anasını ağlattınız lan didikleye didikleye..
hesabın var mı? giriş yap