60 entry daha
  • istatistiksel olarak doğru bir önermedir. görücü usulü deyince zorla evlendirilenleri saymıyorum tabi, bir tanıdığın tavsiyesi üzerine tanıştığınız eş adaylarından bahsediyorum. çünkü görücü usulünde aile işin içinde olduğu için aile uyumu daha fazla oluyor ve homogami (kendine benzeyen kişiyle eşleşme) ihtimali artıyor.

bunlarla ilgili görücü usulü başlığında yazmıştım:
    (bkz: #113230637)

edit: benim görücü usulü dediğim ilk tanışma için geçerli, yoksa kimsenin zorla evlendirilmesini doğru bulmuyorum. günümüzde benim çevremde gördüğüm görücü usulü evlenen herkes, uça uça sırılsıklam aşık şekilde evlendi. hem de 2 taraflı aile onayı ile. dolayısıyla çok da mutlu oldular.
  • (bkz: beklenti)
  • sebebi : görücü usulu evlenen birisi muhafazakar ve geleneksel bir cevrede yetismistir ve bunlara gore boşanmak hiç hoş bir şey degildir bundan dolayi bir ömür boyu birbirini sevmeyen iki insan yaşayıp giderler.

bazılari ise zamanla birbirlerini severler o da ayri
  • bir diğer sebebi ise;
    görücü usulünde seçim yapan annenin oğlunu iyi tanıması ve en uygun kişiyi bulmasından kaynaklanıyor

aşk evliliklerinde ise durum tamamen am ve çük hormonlarından doğan hızlı bir alevlenmenin neticesi olduğu için, bu alev sönünce karakterdeki uyuşmazlıklar da iki taraf için oldukça fazla göze batıcı oluyor ve sonucunda boşanma gelişiyor.

fakat görücü usulü ile evlenmiş, karakterleri birbirini tolere edebilecek seviyede uyumluluğu sahip çiftler, evlilikteki cinselliğin etkisi azalsa dahi birbirleriyle uyumlu, mutlu ve senkron yaşamay devam edebiliyorlar.

sanırım modern hayatta modern kültürle yaş aldıkça, daha da fazla gelenekçi olmaya ve eski ritüellerin çok daha iyi olduğunu yaşayarak öğrenmeye başladım. bu son zamanlarda kendimde gözlemlediğim bir değişim. bu da ekşi itirafım olsun
  • günümüzdeki görücü olayı:

kız olsun erkek olsun çocuğunu çok iyi tanıyıp kimle geçinir kimle geçinemez bilen büyüklerin çocuğu için ideal olduğunu düşündüğü kişilerle ciddi bir niyetle tanıştirma eylemi.

üstelik herhangi bir sorunda, durum eşleri aştığı zaman muhatap alınacak bir kefil var ortada. hesap ona sorulmasın diye onun arka planda rolü etken.

kendi bulduğu ile evlenenler bir sorun oldu mu kime dert yansın? anne baba gözünde ifade hep aynı'kendin buldun"

+ görücü usulü evlenenler her durumu ve olayı aşama aşama yaşıyor. bol bol zamanları oluyor, sıkılmıyorlar.

7 sene sevgili olan çiftler yahut beraber yaşayanlar için evlendikleri zaman tecrübe etmedikleri ne kalıyor ki? kelli felli tanıdıktan sonra da sevilecek bir yan kalmıyor, yaşayacağını yaşamış vs.

evlenmeden öyle çok tanımaya da gerek yok. kaldı ki kimse kimseye de sandıktaki huylarıni göstermiyor, köprüyü geçene kadar.. evlenince tanıyın. zaten 30 yıllık evlilerin bile her gün yeni bir huyu çıkıyor hem nikahtaki keramet gerçekten bağlıyor çiftleri birbirine ama işte inanç lazım.
  • görücü usulü dediğimiz kavrama baktığınız zaman, 2-3 nesil önce yapılmış evlilikler direkt göze çarpıyor. birbirlerini tanımadan yapılan evlilikler ve bir mecburiyetin içine itilen insanlar. diğer yandan temel daha sağlam gibi gözüküyor. nedeni ise bence, eski dediğimiz insanlar yani anne-babalarımız ve onların anne babaları vs. yokluk görmeleri ve sabretmeyi bilmeleri. şimdiki gibi her şeyin elinin altından olmaması. karşılıklı saygı. sevgi her zaman olmamıştır. ama saygı burada ki kilit nokta bence. şimdi ki nesil en ufak tartışmada ayrılmaya gitmeyi tercih ederken, eski nesil bunları tartışmadan bile saymaz. kısacası her şey karşılıklı.
  • hayatta herşey tersine dönüyor belki ondandır uzun yıllar sevgili olup evliliği kısa sürenler birde hiç tanımıyorken zamanla sevmeye başlamak ve birazda nasip işi mutluluk kimine az kimine çok kimisine yok
  • eskiden karşı olduğum fakat bayadır tek kelimeyle özellikle evlilik için çok akıllıca bulduğum yöntemdir.
    hayatın başındaysanız bu dediklerim manasız ve mantıksız gelecektir. ama inanın arkasında kefili ana-babası ve aile hayatını ( akıl hastalığı var mı, ne yer ne içer ), beklentilerinin boyutunu vs önceden bilmek evliliği uzatır. sorun çıkarsa bile (ki olacaktır) huyunu bilenler olayı sakinleştirir.

mesela annemlerin yan komşusu var. kız her gün evde herkesi anası dahil dövüyor: saf deli. dışarıda inanın dünya tatlısı. kibar mı kibar!

tabii allah bilir; evlilik ne kadar sürer bilemeyiz. ama bu dediklerimi hayatta gördüm yaşadım. ciddiye alınmalı.
  • belki bir kısmı zamanla birbirlerini seviyordur ama çoğu mutsuz bile olsa aile evine geri dönmeye cesaret edemedikleri için evliliklerini sürdürmüşler.
  • önemli olan ilişkinin uzun soluklu olması değil, eşlerin mutlu olmasıdır.
246 entry daha
hesabın var mı? giriş yap