şükela:  tümü | bugün
31007 entry daha
 • lyon serisinde cok bariz goruldu ki marcelo nun yanina saglam sol ayakli bir partner lazim, tosic ten asla ve asla ilk 11 stoper olmaz, ayrica mitrovic gelecegi olsa bile sene ortasi 4,2 vermek cok buyuk hata, sene sonunda o parayla ilk 11 seviye stopere harcanmaliydi. daha pedro franco ve alexander milosevic ornekleri yakindayden 3. hatayi yapmak affedilir degil.

  sampiyon olduktan sonra cok ciddi bir kadro planlamasi yapilmali ve senol hocanin isteklerine oncelik verilmeli. cunku basta yapilan hatalarin duzeltilmesi cok zor oluyor.(ornek tosic ve tolgayla daha sene bitmeden 3 yillik sozlesme yenilenmesi, sanki adamlar bedavaya gidecekti)

  sozlukte herkesin ornek dusuncesi gibi suanki mevcut kadroya en az 11 kalitesinde stoper ve kanat alinmasi lazim. taraftar her zaman yonetimin ve hocanin arkasinda olacak, yeterki dogru adimlar atilsin - zamanla basari gelecektir. galatasaray 2000 de uel de sampiyon oldu ama ondan onceki 3 sene hep tokat yedi, bazen kaybetmeden kazanamiyorsunuz.
 • ffp neden uzadi aciklamali kulup. dogru mu bu? hani bitiyordu bu sene? 2016-2017 sezonu hedeflerini kısmen yerine getirdiği için deniyor. yil daha kapanmadigina gore gelir-gider kriteri degil transferle alakali sanirim. biz transfer butcesini astik baska aciklamasi yok. biz eski gunlere donmek istemiyoruz, kimse sorumlusu acilen hesap vermeli.
 • ffp'nin devamı demek, artık şampiyonlar ligi veya uefa'daki başarı yalan demek.
  ffp bitene kadar ligde 1 sezon dahi şampiyonluğu bırakırsak muhtemelen ffp'den tekrar ceza alırız, bu çok net.

  takımın yaş ortalaması 30'a yakın. bu yaz takıma acil müdahaleler yapmak gerekiyor. takımda genç olan sadece iki futbolcu var; aboubakar ve talisca. onlar da kiralık.

  bu yaz beşiktaş için çok önemli transfer bakımından. bütçesi var veya yok umurumda değil, takım baştan aşağı yenilenmeli.
 • bu sene quaresma efsane performans sergilemiş olsa da, 3-4 milyon euro teklif gelmesi halinde sezon sonu satılmalı, çünkü bize kaynak lazım. ve onun bölgesine gelecek sene gökhan töre monte edilecek.

  oğuzhan para edecek nadir futbolculardan, onun da gönderilmesi gerekiyor. yine asıl sebep bütçe yaratmak. muhtemelen cenk tosun'a almanya'dan vs. sağlam teklif gelir, en ufak kuşkum yok. o da satılarak kaynak oluşturulmalı.

  ve oluşturulan bu kaynak; boyko, mitrovic, sezer öztürk, eneramo gibi adamlara değil beşiktaş'ı iki yıl üst üste şampiyon yaparken harcanan üç kuruş para gibi harcanmalı. yani oğuzhan, atiba, marcelo, quaresma, gg, adriano, fabri gibi adamlara. bunlarla yeni bir takım kurulmalı.
 • kurduğu 27 kişilik kadrodan anca 14 tanesini takımda oynatabiliyorken ffp'ye kalması büyük trajedidir. diğer 13-14 futbolcu sahaya ayak bile basamıyorken, 10 milyon eurodan fazla senelik ücret ödüyoruz o adamlara. bize tur kaybettirek mitrovic'e 4.2 milyon euro bonservis bayılıyoruz.

  bedavadan yedik bu ffp cezasını. bedavadan.
 • uefa ile yapılan anlaşmanın orjinali şurada. http://www.uefa.com/…/24/58/35/2245835_download.pdf

  metin:

  beşiktaş jk
  -- the settlement agreement covers the sporting seasons 2015/16, 2016/17, 2017/18 and 2018/19.
  -- beşiktaş jk (beşiktaş) undertakes to reach full break-even compliance by monitoring period 2018/19 (i.e. reporting periods 2016, 2017 and 2018).
  -- beşiktaş agrees to report a maximum break-even deficit of €20 million for the financial year ending in 2016 and €10 million for the financial year ending in 2017.
  -- beşiktaş agrees that for the financial year ending in 2016 and for the financial year ending in 2017 the employee benefit expenses to revenue ratio is restricted and that the amortisation and impairment of the costs of acquiring players’ registrations is limited.
  -- beşiktaş accepts that it will be subject to a limitation on the number of players that it may include on the “a” list for the purposes of participation in uefa competitions. specifically, for season 2015/2016, beşiktaş may only register a maximum of 22 players on the “a” list, instead of the potential maximum of 25 as foreseen in the relevant competition regulations, and 23 players for the 2016/17 season. such restriction will be lifted as from season 2017/18 if the clubs fulfils the operational and financial measures agreed with the uefa cfcb.
  -- beşiktaş accepts, for the duration of the settlement agreement, a calculated limitation on the number of new registrations it may include within their “a” list for the purposes of participation in uefa competitions. this calculation is based on the clubs net transfer position in each respective registration period covered by the agreement. such restriction will be lifted as from season 2017/18 if the clubs fulfils the operational and financial measures agreed with the uefa cfcb.
  -- beşiktaş agrees to pay a total amount up to €5.5 million, which will be withheld from any revenues it earns from participating in uefa competitions commencing in season 2014/15. of this amount, €1.5 million shall be paid in full, irrespective of any early exit from the settlement regime, and will be withheld in three equal instalments. payment of the remaining €4 million is conditional and may be withheld in certain circumstances depending on the club’s compliance with the operational and financial measures imposed in the settlement agreement.

  diyor ki:

  -- the settlement agreement covers the sporting seasons 2015/16, 2016/17, 2017/18 and 2018/19. --> bu anlaşma 2018/19 sezonunu da kapsar (yani 2018 finansal yılı)

  -- beşiktaş agrees to report a maximum break-even deficit of €20 million for the financial year ending in 2016 and €10 million for the financial year ending in 2017. --> 2016 finansal yılda en çok 20 milyon euro, 2017 finansal yılında en çok 10 milyon euro açık verebilir.

  -- beşiktaş jk (beşiktaş) undertakes to reach full break-even compliance by monitoring period 2018/19 (i.e. reporting periods 2016, 2017 and 2018). --> beşiktaş 2018 finansal yılı içinde tam break-even (gelir/gider dengesi tapi olur) hedefini tutturacağını taahhüt eder.

  -- beşiktaş accepts that it will be subject to a limitation on the number of players that it may include on the “a” list for the purposes of participation in uefa competitions. specifically, for season 2015/2016, beşiktaş may only register a maximum of 22 players on the “a” list, instead of the potential maximum of 25 as foreseen in the relevant competition regulations, and 23 players for the 2016/17 season. such restriction will be lifted as from season 2017/18 if the clubs fulfils the operational and financial measures agreed with the uefa cfcb. --> beşiktaş tüm operasyonel ve finansal hedefleri tutturursa 2017/18 sezonu için limit kalkar; 25 kişilik a-liste kadro verebilir.

  özetle (doğru anlıyorsam):

  anlaşma başından beri 2018 finansal yılını kapsıyor. gerçekleşmesi gereken hedefler 2018/19 sezonuna kadar (2018 finansal yılı) gerçekleşmeli.

  bu da demek oluyor ki 2017/18 sezonunda da yaptırımlar devam edecek.

  alıntıladığım son maddede "eğer tüm finansal ve operasyonel hedefler tutarsa, 2017/18 sezonunda 23 kişilik kadro kısıtlaması kalkar" diye bir madde var.

  bunu doğru anlıyorsam, bu sezon sonu operasyonel ve finansal hedefler tutarsa (ki şampiyonlukla muhtemel), önümüzdeki sezon uefa turnuvalarında kadro kısıtlaması olmayabilir.

  transferde gelir/gider dengesi hususunda ise, yine doğru anlıyorsam, kese ağzı açabilmek mümkün gözükmüyor.

  yanlışsam yeşillendirin.
 • her yerde cahil dolu, hakkında bilip bilmeden konuşulan kulüp. ffp'nin sattığından çoğunu alamama kısıtı bu yaz kalkıyor. ama 10 milyon euro olan zarar hakkı önümüzdeki sene 0, yani başabaş yapmalıyız ekonomik tabir ile gelir tablosunu. ilk sene 20 milyon euroydu, bu sene 10 milyon euro, seneye de 0. seneye her şeyiyle son senesi kısıtlamanın.

  seneye gelirlerimiz yüksek olursa, gelir tablosunu zarara sokmayacak şekilde sattığımızdan fazlasını alabiliriz.

  edit: 2015 yılında açıklanan duruma ek bir gelişme yok, sakin olun.
 • besiktaşın ffp kısıtlamasının son ve en zor şartlı senesi seneye. fenerli medyanın gazına gelmeyin.

  işin güzel yanı fener daha yeni başladı önümüzdeki üç senede şartlar ağırlaşacak. beşiktaşın kurtulduğu iki sene fener o hedeflere yaklaşamaz bile.

  o yüzden rıdvanı federasyona mustafa çulcuyu hakem kuruluna getirmek için çırpınıyorlar
 • önündeki 2 maçı da kazandığı takdirde şampiyon olacak takım.
18 entry daha