56210 entry daha
  • 2022/23 sezonunda hatayspor'un ve gaziantepspor'un durumuyla ilgili iftiraya uğrayan takım.

bir arkadaş göre "beşiktaş 'depremde şehirleri yerle bir olan takımlara kaybettikleri maçlar yok sayılsın da fb-gs'nin önüne geçelim' demiş"... esasen ilgili başlıkta yazacaktım ama burada derli toplu dursun, konusu tekrar açılırsa paylaşması kolay olsun diye düşünerek direkt beşiktaş başlığına yazmaya karar verdim.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

öncelikle depremde zarar gören şehirlerin takımlarının talebi, ligden küme düşmeden çekilip ertesi sezon aynı ligde devam etmekti. beşiktaş bu talebe hiçbir şekilde itiraz etmedi. bu talep bir kaç değişik şekilde gerçekleştirilebilirdi.

1. hatayspor ve gaziantepspor küme düşürülmeyecek ama kalan maçlarda üç sıfır yenik sayılacak. (tff'nin kararı)
    2. hatayspor'un ve gaziantepspor'un ligin ikinci yarısında yaptıkları maçlar yok sayılacak ve küme düşürülmeyecekler. (voleybol federasyonunun yaklaşımı)
    3. hatayspor'un ve gaziantepspor'un lig boyu yaptıkları maçlar yok sayılacak. (beşiktaş'ın talebi)

bu üç seçenekten hangisini uygularsanız uygulayın, hatayspor ve gaziantepspor için değişen bir şey yok. yani "depremde şehirleri yerle bir olan" duygu sömürüsünün algı oyunu yapmaktan başka hiçbir gerçekliği yok.

bu arada basketbol federasyonu depremi hiç takmamış, gaziantep basketbol, bir ay izinden sonra ev sahibi maçlarını istanbul'da oynayarak ligi tamamlamış. bu konuda gaziantep'in bir talebi oldu mu olmadı mı bilmiyorum ama gaziantep o sezon küme düşmüş.

beşiktaş'a dönersek, beşiktaş niye böyle bir şey talep etti? çünkü beşiktaş bu iki takımla da deplasmanda oynayıp iki maçta bir puan kazanmıştı. galatasaray bu iki takımla da iç sahada oynayarak altı puan almıştı, fenerbahçe ise birisi ile iç sahada birisi ile deplasmanda oynayarak yine altı puan kazanmıştı. yani beşiktaş'ın böyle bir şeyi talep etmesi normaldi.

önceden böyle bir şey olmuş muydu? tam olarak aynısı olmadı elbette ama ankaraspor'un küme düşürüldüğü 2009/10 sezonunda ankaraspor'un oynadığı ilk dört maç 3-0'a tescillenmişti. yani o sezon ankaraspor'a puan kaybeden takımların mağdur olmasına izin verilmedi.

peki sizce hakkaniyet açısından bu üç seçenek arasında çok net bir fark var mı? bence hatayspor ve gaziantep ikilisi ile üç maç yapmış kasımpaşa, antalya, ankaragücü ve trabzonspor açısından çok fark var, zira diğer bütün takımlar depremden etkilenen takımlarla iki maç yaparken bu dört takım üç maç yapmış. o yüzden de tff en azından voleybol federasyonu gibi yaklaşabilirdi. beşiktaşsa fikstür şanssızlığı yüzünden gördüğü zararı dile getirdiği için bugün beşiktaş hakkında dingil dingil konuşanlar oluyor işte...

federasyondan ve takımlardan beklenen fazla gürültü yapmadan ve hatayspor'la gaziantepspor'u mağdur etmeden futbola devam etmekti. eğer federasyon birinci seçenek yerine üçüncüyü seçseydi adım gibi eminim ki galatasaray belki fenerbahçe'yle birlikte bu karara itiraz edecekti. o durumda "deprem olmuş, herkesin acısı taze, neden böyle şeylerin peşinde koşuyorsunuz" eleştirisi beşiktaş'a değil de galatasaray'a ve fenerbahçe'ye yapılacaktı. ama işte, federasyonun bir seçim hakkı olduğu durumlarda galatasaray aleyhine bir şey seçtiğine denk gelmedim.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

burada galatasaray taraftarı kesin "pandemide seyircisiz oynanan ilk iç saha maçımız 15 mart 2020 galatasaray beşiktaş maçı'ydı diyerek tff'nin onları da mağdur ettiğini kanıtlamaya kalkacaktır. tff 13 mart 2020'de pandemi sebebiyle maçların seyircisiz olarak devam etmesi kararını aldı, doğru. ama serie a 9 mart'ta, la liga 12 mart'ta, bundesliga, premier league ve ligue 1 ise 13 mart'ta tatil edilmişti. yani tff bunu galatasaray'a karşı bir karar olarak almadı, avrupa'daki bütün ligler tatil edilirken ligleri tatil etmek yerine seyircisiz oynama kararı aldı sadece. bundan 4 gün sonraysa süper lig de tatil edildi. tatil edilen bütün ligler mayıs sonu haziran başı gibi tekrar başladığında bütün maçlar seyircisiz oynanmıştı, yani galatasaray'ın o yılki beşiktaş iç saha maçını seyircili oynama şansı yoktu.

mesela 10 mart'ta fenerbahçe galatasaray maçı seyircili oynansaydı da tam galatasaray beşiktaş maçından kesilseydi galatasaray'ın şikayetini anlayabilirdim. ama öyle de olmamış, beşiktaş da kendi iç saha fenerbahçe maçını seyircisiz oynamış. galatasaray, fenerbahçe deplasmanına 23 şubat'ta, yani henüz hiçbir lig tatil edilmemişken gitmiş ve o maçı da 3-1 kazanmış. yani ortalıkta hiçbir mağduriyet yok...

esasen bu olaylarla ilgili halen çözülmemiş bir sorun daha var: bildiğim kadarıyla federasyon benzer bir durumun tekrarlanması durumunda ne yapılacağıyla ilgili bir yönetmelik maddesi geçirmedi. yani federasyonun bu haksız kararı bir teamül oluşturmayacak, federasyon allah korusun benzer bir durumla karşılaşırsa o sırada başka bir şekilde karar verebilecek.

o noktada beşiktaş yönetimi teamül olarak federasyonun 2023 kararına işaret ederken galatasaray ya da fenerbahçe taraftarları "bir kere haksız karar alındı diye hep haksız karar alınması çok saçma" diyerek yine beşiktaş'ı suçlayacaklardır. işte bunlar hep federasyonun futbolu yönetmek yerine idare etmesinin sonuçları...

açıkçası bu olaylar olurken beşiktaş taraftarı olmama rağmen ne beşiktaş'ın talebiyle ne de federasyonun kararıyla ilgilenmiştim. bütün gündemim deprem ve seçimdi. o yüzden de o sırada beşiktaş'a hiçbir destek vermedim. pişman da değilim, zira herkesin farklı öncelikleri vardır. ama beşiktaş'ın haklı talebi üzerinden beşiktaş'a iftira atılmasını kabullenemiyorum.

son olarak da futbol başlıklarında uzun uzun yazınca "ya aklı başında adamsın neden futbol başlıklarında uzun uzun yazıyorsun" diyenler de çıkmıyor değil*. benim derdim bir algı falan yapmak değil, doğrusu neyse onu anlatmak. doğrusunu düzgün düzgün yazan olmayınca da millet birbirine sövüyor sadece.
  • öz kimliğine dönüyor gibi
    görsel
hesabın var mı? giriş yap