• ne yapsın. arkadaki koltuğun üzerine soyunulmuş gelişigüzel atılmış pantolonlu fonumu kullansın. yani neye laf edeceğinizi şaşırdınız ha. yakında eleştirdiğiniz şeyleri kendinizde yapmamak için yaşıyamaz hale gelip depresyona düşeceksiniz ondan korkuyorum.
  • üstünde gömlek kravat, altında da şort vardır.
  • "çok kültürlüyüm" dekoru
  • bunun reklamla, kültürle, çok okuyorum mesajıyla alakası yoktur. yayın yapan kişi arka plan olarak uygun gördüğü için kitaplık seçmiştir. arkasına buzdolabı, çamaşır makinesi, yatağının başlığını mı alsın amınakoyim? ne boş adamlarsınz şunu bile düşünemiyorsunuz...
  • uzaktan eğitim sisteminde derslerim için bu şekilde yayın yapmayı düşünüyorum.

bir öğrencim “hocaaaammmm, kitaplığınızı çok merak ediyoruz.” demişti tatilden önceki son derste. buna ithafen ve güzel ışık alması sebebiyle kitaplık önünden ders anlatmaya karar verdim.

hatta, bu hafta televizyon programlarında skype bağlantısı yapılan hocaların ortamlarını özellikle inceledim ve tespit edildiği gibi kitaplık ortamını seçtiklerini gördüm.

düz bir duvar, dolap ya da store perde yerine kitaplık önünü tercih ederim.
  • son zamanlarda benim de cok dikkatimi cekmekte olan akimdir. kitaptan zarar gelmez. gosteris icin konulmasi bile faydalidir.
  • zoom ve skype gibi platformlarda özellikle bu pandemi sürecinde canlı yayına bağlanan tüm doktorlar, uzaktan ders için eğitim veren öğretmenler, iş yeri toplantılarında her kişinin arkasında bir kitaplık kütüphane. bir kişinin arkasında da tv, duvar gibi şeyler yok.

japonya bu kadar kitap okumuyordur, dünya ders alsın bizden.
  • benzer bir ayrıntıyı geçenlerde meslektaşlarımın, instagramdaki eğitim videolarını izlerken düşündüm. bir yerlerde birilerinin, iyi kötü kitap okuduğunu bilmek güzel.
  • ben kültürlüyüm, kitap okuyorum, entellektüelim imajı verilmesi. ya da kitap okuyan ortalama yüzde 0,1’lik dilimin içerisinde yer almaları.

not: ortalama kitap okuma kriterleri ihmal edilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap