• kurulmadığı zaman sanki karşındaki kişi seni anlamıyormuş gibi hissettirir.
  • binlerce kelimenin yapamadığını yapar.
  • hangi göze bakmaya karar verememe durumlarının yaşanabileceği eylem. konusma esnasında kurulan bir göz temasında bu kararsızlık yaşanırsa sözcükler karışabilir, yutkunmalar duyulur. "hangi gözüne bakmamı tercih edersin?" sorusu ise göz temaslarındaki olmazsa olmaz nezaket kurallarından birisidir.
  • cok az oyunda islenen bir konudur, daha cok ask temasi, iyilik, kotuluk temalari islenir.
  • bir insanın içini - özünü - ruhunu ancak gözlerinden görebiliriz, o nedenle göz göze geldiğimiz insanla hiç konuşmadan bakışırsak, birbirimizin içini görme, kim olduğunu tanıma fırsatımız olur. sırf bu nedenle bazı insanlar göze bakamaz, gözlerini kaçırır. mahrem bir şey aslında..
  • ilk 20 saniyesinin aşkı başlatmada önemi olduğu söylenen eylem.
  • hakkında, ünlü bir psikolog tarafından söylenmiş şöyle bir söz olan insan (ve hayvan) davranışı.

"eğer iki insan birkaç saniyeden uzun süreliğine göz teması kuruyorsa, ya sevişeceklerdir ya da birbirlerini öldüreceklerdir."

yazarın kişisel yorumu: iki durum arasında çok bir fark olduğundan hiç emin değilim.
  • iletişim esnasında insanlar arasında kurulacak bağın ilk ve en önemli adımıdır. göz teması olmayan bir iletişimde verilmek istenen mesaj doğru olarak ulaşmadığı gibi verilecek mesaj insanlara inandırıcı da gelmiyor. en önemlisi de bu teması kuramayan insanların neredeyse hiç sevilmemesi.
  • birileriyle konuşurken ya da onları dinlerken kesinlikle kurulması gerekir. bulutların nereden bakınca koyun olarak göründüğünü çözmeye çalışan birinin kuracağı "seni seviyorum handan" cümlesi handan'a ne kadar anlamlı ve inandırıcı gelir bilemiyorum ama konuşurken karşımdaki insanlardan güneş gözlüklerini çıkartmalarını isteyen bir manyak olarak böyle bir davranış bana hep çeşitli çap ve ebatlarda sopa anımsatmıştır.
  • telefon ve sanal ortamlarda yapılması mümkün olmadığından, pek çok insanda iletişim kopukluğu yaşatan ve hatta paranoyak bünyeye sahip insanlarda sorun yaratan bir durumdur.
hesabın var mı? giriş yap