• yatırım amaçlı kullanılan altın türlerinden biridir.bu katogoriye giren çeyrek altın, reşat altını, hamit altını,ata cumhuriyet tarzı altın türleri söylenebilir.

altın türleri arasında bu kelimeyle tesadüfen ilk defa karşılaştım. anlaşılan bilmeyişimin nedeni yatırım amaçlı altın türleri arasında en pahalı olanı olmasıymış *

edit : an itibariyle öğrendim ki iki buçukluk altın ile de aynı şeymiş. *
  • boyuna takılan büyükçe altına verilen ad.
  • mehir olarak 3 adetinin yettiği nesneymiş.
  • halk arasında "gıramise" şeklinde telaffuz edilen, 10 çeyrek altına tekabül eden altındır.

faizden hoşlanmayan, lakin birikimlerinin değerlenmesi konusunda da hassas olan muhafazakar kesimin aile içi yüklü borçlanmalarda vadeyi ayarlamak için tercih ettikleri borç verme şeklidir.

-hami enişte ya ev alcaz da bize biraz para lazım
    +ne kadar lazım evladım
    -bi 20.000 kadar, 1 yılda öderim enişte
    +hımm o zaman ben sana 12 gıramise vereyim her ay bi gıramise alırım tamam mı?
    -ne demek enişte allah razı olsun
  • (bkz: gremsiye)
  • üzerinde imparator franz joseph'in portresi bulunan avusturya-macaristan altın parasına almancada verilen ad olan 'kremintz'den bozma 2,5 osmanlı altın lirasına denk ziynet altını. 10 çeyrek gücündedir.
  • ne olduğunu bilmeden ilk olarak ılgazlı gençten kremise sözcüğüyle duyduğum, bereket google aramanın beni gremseye yönlendirmesiyle öğrenmeyi tamamladığım altın çeşidi. bizim için çeyrek altın bir servet, meğer gencimiz 'bir kremise 3000 liradan az değil, eskiden 17 kremiseyle bir traktör alınabilirmiş,' diyerek ölçüyü tarihsel olarak kurabiliyor. kasım başında gremse altın 3500-3600 lira gibi.
  • bugün itibariyle 5033 liradan işlem gören altın. demek ki 3 yıl 3 ay da tam iki katına katlamış. kendisini tebrik ediyoruz.
  • bizim orda gramsa derlee
  • annemin yıllarca kiramusa altını diye bahsettiği ve benim gremse altın olarak yeni öğrendiğim 10 çeyrek altın büyüklüğündeki altındır kendisi..
hesabın var mı? giriş yap