ibisile

  • 37328
  • 1017
  • 349
  • 18
  • bugün

fantazmagori

vikipedi'ye göre fantazmagori veya fantazmagorya, "aldatıcı görüntü" anlamında kullanılan terim. çeşitli anlamlarda kullanımı mevcuttur. bir tiyatroda ya da karanlık bir mekanda, projektör ile yapılan göz yanıltmaya (yanılsama) dayalı görüntü oyunlarını veya rüyalardaki gibi üst üste binmiş tutarsız hayalleri tanımlamak için kullanılır. "ileri hayal gücü gerektiren, ileri tasavvura dayanan" anlamı da vardır.

walter benjamin tarafından modern insanın içinde bulunduğu ortamı tanımlamak için kullanılmıştır. bu görüşe göre insan, bir fantazmagori içindedir. eğlence endüstrisinin etkisiyle tüketerek "şahane hayat" yaşadığını sanır. kendine ve başkalarına yabancılaşmasının tadını çıkarır.

[freud'un bilinçdışının "arzulamanın dışında bir şey yapamayacağı" fikri, schopenhauer'in kör ve amaçsız iradesi, kibirden kendini mükemmel sayan ve sınırlılığının körlüğüyle acınası kusurlu bir şey yaratan demiurgos -temelde dünyaya ve ruha ilişkin olumsuz bir altyapının bütün bu kötümser kuşkuları tehditkar bir şekilde yaklaşmıştı. ve gerçekten de bütün fantazmagoriyi sonsuza dek kesecek bir balta darbesiyle pekiştirilen iyi niyetli bir "yapmalısın"ın dışında buna karşı çıkacak hiçbir şey olmayabilirdi.] carl gustav jung - aspects of the masculine

(bkz: fantazmagorik)
(bkz: das passagenwerk/@ibisile)

devamını okuyayım »
05.06.2016 14:02