ibisile

  • 34829
  • 1304
  • 382
  • 27
  • bugün

adalet yürüyüşü

kemal kılıçdaroğlu önderliğinde, yılların sekter chp'sinin bir parça kıpırdandığı, çok iyi girişilmiş, yürütmesi de güzel ilerleyen, uzun vadeli etkileri olma potansiyelinde, direngezi paralelinde bir eylem.

yürüyüştekilerden bazı gençlerin sırtında tişört sloganı var:

"başka bir gelecek mümkün"

bunun geçmişini ben hippi-beat kuşağına, hatta özünde solculuğun söylemine kadar geri götürebiliyorum:

"başka bir dünya mümkün."

bunun bir de bütünleşik söylemi var. daha bilinçli, daha burada ve şimdi, hatta daha eylemsel:

"başka bir bugün mümkün."

***
adalet yürüyüşünün 18. gününe (2 temmuz 2017) katılabildim. çok olgun ve örgütlü, güzel bir yürüyüştü. öğleden sonra ikinci aşama 3 saat ve yaklaşık 11-13 km sürdü, 8'de bitti. bu yürüyüş günü çok sadeydi, hava aşırı sıcaktı, çöl sıcakları vardı. tek sloganı vardı, "hak hukuk adalet". yan sataşmalar az idi. yeme içme, molalar, su, muhtaçlara yol kenarı destekleri, çadır gibi gündüz örgütlenme unsurlarını çok iyi buldum. otuz bin kişiyi yol kenarından yürütüyorsun. her yaştan ve kalıptan insan katılmıştı ya çok sevdim. mutlaka eksiği yanlışı vardır ama bence önemsiz düzeyde. şiddetsiz olduğu için chp kitlesi yerine direngezi gibi daha üst bir örgütlenmeye benziyordu. erken kazanımı olmaz, toplumsal belleğimize yazılır. çok önemli ve tarihsel. benzer insanlar görmek içimi ısıttı, bir tür güven verdi.

kılıçdaroğlu çok güzel bir iş yapmış, destek de gitgide artıyor. dünyada da farkına varılıyor, önemseniyor. artık gandi kemal denmeyi hakketti, sekter partisine ve kendi önceki imgesine karşın lider/önder katsayısı yükseldi. bu hem toplu belleğimizle ilgili iyi, hem bundan uzun vadede taksim gezi parkı benzeri verim, ürün, sanat, umut çıkar. adam yaşının beklettiğinden çok daha enerjik, biyonik gibi yürüyor. akşam seansına o kadar protokole rağmen 17:00 yerine 17:05'te çıkmamıştır. en çok 1-2 dakika gecikme, veya tam zamanında. sağlığında başka şey yoksa bu üç hafta ile o ömrüne beş yıl daha ekler. hatta bundan sonra hindi gibi sadece sussa bile saygınlığı ciddi artıyor. 35 ve üstü derecelerde yürümek bedava değil, çok tüketici aslında. kaç kişi bitti, burkuldu, hastanelik oldu.

katıldığım gün ağır bedelli bir gün olmadığı halde madımak katliamının yıldönümü olduğu için kendi gündelik sloganımı ürettim:

"sivas** için de yanarız, adalet için de yanarız."

(bkz: direngezi/@ibisile)
(bkz: tuz yürüyüşü/@ibisile)
(bkz: toplaşı)
(bkz: 9 temmuz 2017 istanbul maltepe adalet mitingi/@ibisile)

devamını okuyayım »
05.07.2017 12:18