şükela:  tümü | bugün
 • tehlikeli bir yolculuktur.
  özellikle iniş sırasında kulaklar patlayacakmış gibi olur, en azından ben öyle hissettim, yutkundum sık sık ama bi işe yaramadı.
  dahası, indikten sonra kulaklar açılmıyor, havaalanı anonslarını bile duyamıyorsunuz.
  sanki sen su altındasın, yüzeyden gelen sesler ise boğuk ve silik gibi.
  berbat bir his, tırstım.
 • hayatımda yaşadığım en berbat uçak yolculuğuna sebep olmuş eylem. o kulaklar, o gözler, o baş bu kadar mı ağrır arkadaş. ışid gelse de kafamı kesse kurtulsam diye bile düşünür insan.
 • belki 4-5 kez yaşadığım iğrenç 20'şer dakikalar bütünü. uçakta uyurken inişe yakın bir vakitte durup dururken zank diye uyanıyorsanız anlayın ki 20 dakikalık cehennem başladı.

  her seferinde kendi salaklığımdan ihmal ettiğim clarinase yüzünden kafamın içinden iğneler çıkmaya başlar ve deli gibi ağlarım.

  ama bi dahakine yok. salaklığımın kurbanı olmuyorum. söz.
 • (bkz: otic barotrauma)
  yukarıdayken düşük basınca adapte olan kulakların, alçalma sırasında artan basıncı dengeleyemeyerek sancıması durumu. kulak dışında yüksek, kulak içinde düşük basınç bulunmasından mütevellit sancı verir. valsava manevrası yaparak kulaklarınızın basıncı dengelemesine yardımcı olunuz.
  (bkz: valsava)
 • sinüzit de ağrı çektirme konusunda çok yardımcı.
 • 1 saat sonra deneyimleyeceğim eylem. 2 saat sonra bu entry'yi güncellemezsem bilin ki ağrı şokuna girip öldüm.

  edit: sağ salim indim ama acıdan uyuştum. sevgiler.
 • bir kere denk geldim buna.. daha grip bile değilmişim, grip başlangıcıymışım.. daha sonradan farkettim yani.. ama 1 saatlik uçuş esnasında alnımın ortasına her saniye çivi çakıyorlarmış gibi hissettim.. böyle bir baş ağrısı böyle bi kulak basıncı olamaz.. acıdan bağırmamak için parmağımı ısırdığımı hatırlıyorum.. çok çok kötü bir deneyimdi.. her gripli uçuşta böyle oluyor mudur bilemem tabi..
 • kulakta şiddetli basınç hissi, duyu kaybı ve kulak tıkanması gibi sonuçları olabiliyor.
 • önlem olarak uçak kalkmadan hemen önce burun spreyi sıkmayı ve sakız çiğnemeye başlamayı, uçak alçalmadan önce yeniden burun spreyi kullanmayı gerektirir. ama gribin oldukça ağırlaştığı dönemde bunlar bile işe yaramayabilir.
  özellikle yakıt tasarrufu yapmak amacıyla hızlı iniş ve kalkış yapan "bazı" havayolları da sabıkalı bu konuda. kbb doktorları uçakta kulak sorunu gelişen kişilere artık soruyorlar "hangi havayolu ile uçtun" diye.
 • alnın tam ortasında duyma müthiş bir basınç olması olayı.buna bağlı olarak göz ve kulakta da insanın acı eşiğini zorlayan bir sızı oluşması.benim sol göz bölgeme o denli bir ağrı girmişti ki uçuş biraz daha uzun sürse muhtemelen uçak personelinden yardım isteyecektim.

  edit:başlığı görür görmez bir kaç ay önce uçakta başıma gelen hadise de aydınlanmış oldu.oh be çok rahatladım.beynim de tümör olduğundan şüpheleniyordum neredeyse. meğer ağrının sebebi gripken uçağa binip o basınca maruz kalmammış.