• ilk defa "piç" adlı kitabını okuyarak başladığım ve daha sonra bütün kitaplarını teker teker okuduğum ergenlik yıllarımın başucu kitaplarının yazarı. bütün kitaplarını okumuş biri olarak söylemeliyim ki hakan günday olay örgüsü için alınmaz. olay örgüleri (kinyas ve kayra ve daha dışında) olağan olarak gider, şaşırtmaz, hatta kimi zaman sıkıcılaşır. ancak karakterlerin derinine inmesi, olaylar, düşünceler, hayatlar hakkında yaptığı tespitler kitabı bırakıp şöyle bir düşünmenize yol açar. size bu kitabı zeki biri yazmış olmalı hissiyatı yaşatır. her yaşta zevkle okunur ancak ergenlikte daha bir keyif verir. çünkü ergenlik çağlarında hayatı sorgulamak, tespitler yapmak, eleştirmek içgüdüsel bir davranış haline geliyor. bu güdüyü insanın her yaşta keyif alabileceği yorumlarla doldurmak da o sıralar benim çok hoşuma gitmişti. öyle ki beğendiğim cümlelerin altını çizip daha da çok beğendiklerimi defterlere yazıyor, kitabı okurken vay be diyordum.

en çok sevdiğim kitapları ise kinyas ve kayra ( olay örgüsü ve karakter derinlikleri mükemmeldi ) , malafa ( hakan günday burada resmen yeni ve kendine özel bir dille kitap yazmış! ), azil ve zarganadır. muhtemelen kinyas ve kayra'dan sonra en çok satmış olan kitabı olan " az " ise adıyla uygun olarak, sanırım en az sevdiğim kitabı. zira her zamanki derinliğinden uzak, öylesine bir aşk romanı gibi gelmişti bana.

ve sanırım şu zamanlarda türkiye'de de en çok tanık olduğumuz olguyu, insan ticaretini anlatan son kitabı " daha " için bir röportajında şöyle demiş: “kaçak göçmenler o gün kendi ülkelerinde hava kötü diye yola çıkmamışlar. o insanlar dünya üzerindeki tüm düzenlerde bir aksama olduğu için durmadan yer değiştiriyor. ve bu durum küçücük bir çocuğun yaşamını bile etkileyebiliyor.”

hala okumayanlar için kitaplarını mutlaka alıp, tespitlerini kalemle haşır huşur çizerek okumanızı önerdiğim başarılı yazar.
  • "doğu ile batı arasındaki fark, türkiye'dir. hangisinden hangisini çıkarınca geriye türkiye kalır, bilmiyorum ama aralarındaki mesafe türkiye kadar, ondan eminim. ve biz orada yaşıyorduk. her gün politikacıların televizyonlara çıkıp jeopolitik öneminden söz ettiği bir ülkede. önceleri çözemezdim ne anlama geldiğini. meğer jeopolitik önem, içi kapkaranlık ve farları fal taşı gibi otobüslerin, sırf yol üstünde diye, gecenin ortasında mola verdiği kırık dökük bir binanın ada ve parsel numaralarıyla yapılan çıkar hesapları demekmiş. 1.565 km uzunluğunda koca bir boğaz köprüsü anlamına geliyormuş. ülkede yaşayanların boğazlarının içinden geçen dev bir köprü. çıplak ayağı doğu'da, ayakkabılı olanı batı'da ve üzerinden yasadışı ne varsa geçip giden, yaşlı bir köprü. kursağımızdan geçiyordu hepsi. özellikle de, kaçak denilen insanlar… elimizden geleni yapıyorduk... boğazımıza takılmasınlar diye. yutkunup gönderiyorduk hepsini. nereye gideceklerse oraya… sınırdan sınıra ticaret… duvardan duvara."
    türkiyeyi anlatışıyla beni mest eden yazar.
  • yeraltı edebiyatçılarının ısrarla taşağını yalamaya devam ettiği popülizm tanrısı.
  • " intihar nefsi müdafaaydı. ama bunu başka birinin yapması çok daha asildi..."

hakan günday - kinyas ve kayra
  • yeni kitabının ne zaman çıkacağını merak ettiğim, çıkmasını iple çektiğim yazar.
    hastasıyız.
  • ilk kitabı kinyas ve kayra dan bahsederken herşeyin nasıl başladığını şöyle anlatıyor,
    ankara da okuduğu yıllar bir gün okulun karşısında ki kaldırımda bekliyor,karşıya geçmiyor önce bir kırtasiye ye uğrayıp 3-5 bölmeli bir defter alıyor sonra bir çayevinin masasına çöküyor ve ''her şey asansörün 4. katta durmasıyla başladı'' diyor.

eğer bir uyuşturucu olsaydı heisenberg in mavi methleri olurdu.tüm yeraltı eserlerle aynı torbacıya giden.
  • en iyi kitabı kinyas ve kayra olan, en iyi ikinci kitabı ise dahaolan yazar. iyi yazar.
  • kinyas ve kayra'dan sonrası tırt olan yazardır. az,azil, piç'ini okudum. okuduğum zamanlarda güzeldi. fakat şimdi nedense okumasam da olurmuş diyorum. öyle ki günday'ın diğer okuduğum kitaplarının isimlerini, içeriklerini unuttum hatta karıştırıyorum konularını. kitap okumaya, sevmeye kinyas ve kayra'yla başlamıştım. bayağı da etkisinden çıkamamıştım ama artık burun kıvırıyorum birine önerirken falan
  • malafa hariç tüm kitapları inanılmaz başarılı olan yazar. favorimdir kendisi. yeni kitabını sabırsızlıkla bekliyorum.
  • ernest hemingway'den sonraki en büyük, tuvalet kitabı yazarıdır. yazsın efenim. kahkahalarla okuyoruz.
hesabın var mı? giriş yap