şükela:  tümü | bugün
 • call of duty wwii'nin yarattığı beklentinin büyük bir hayalkırıklığı ile neticelendiği şu günlerde geliştiricilerince kickstarter üzerinde destek toplanmaya çabalanan, ww2 temalı ve simülasyon ağırlıklı fps seven bünyelere ilaç gibi gecelek olan yapımdır.

  https://www.kickstarter.com/…kmatter/hell-let-loose

  trailer: https://www.youtube.com/watch?v=jjz64w08hra

  oynanış videosu: https://www.youtube.com/watch?v=lyk7w0lm8ue
 • uzun yıllar sonra beni heyecanlandırabilen tek oyun.

  beta aşamasına geçmesiyle beraber bilgisayarımı satmaktan vazcaydım.

  steam sayfası
 • an itibariyle 50tl gibi şahane bir fiyatla kendi resmi web sitesi üzerinden önsiparişe açılan ww2 simülasyon fps'dır.

  https://pre-order.hellletloose.com/…gn=soldier pack
 • silah kullanması çok zevkli. tanklar ve antitank personeli cuk oturmuş antitank personelinin yere top koyabilmesi falan iyi düşünülmüş. harita / fob-garrison / rally mantığı squad oynayanlar için ooldukça aşina. alpha versionuna göre oldukça dolu şuan oyun fakat optimize edilmesi gerek. oyun olurda full olarak çıkabilirse simülatör severler için vazgeçlmez olabilir.
 • izlediğim kadarıyla gelmiş geçmiş en iyi wwii temalı multiplayer oyun diyebilirim. oyundan ziyade bir simülasyon gibi zaten. cidden çok beğendim.
 • gelmiş geçmiş en iyi ikinci dünya savaşı temalı 50v50 multiplayer fps.

  aslında fps oyunlarında iki ekol vardır. bir tanesi daha "arcady" diye adlandırılan battlefield ve call of duty tarzı oyunların başını çektiği tarz. bu oyunlar aksiyon merkezlidir. ekip çalışması önemli değildir. özel silahlar hariç kafanıza kurşun yeseniz bile savaşmaya devam edebilirsiniz. tarihsel otantiklikten tamamen uzaktır. örneğin siyahi kadın nazi askerler görebilirsiniz. ya da ikonik ikinci dünya savaşı silahlarına 4x optik koyabilirsiniz. bu ekolün başka bir özelliği herşey çok hızlı gelişmesidir. 10 saniye içinde dirilip 2 şarjör boşaltıp, ölüp tekrar dirilebilirsiniz. en büyük eksikliği "immersion" diye adlandırılan oyunun seni çekip yeni bir atmosfere ya da ruh haline sokma hissidir. tüm oyunlar birbirine benzer. ışın atan laser tüfekleri de ikinci dünya savaşının efsanevi mg42'si de aynı hissiyatı verir.

  diğer ekol ise milsim ya da military simulation olarak adlandırılır. bu tip oyunların bayrak gemisi arma serisidir. o kadar gerçeğe yakın deneyim sunar ki oyuncuları genelde emekli askerlerden oluşur. yaş ortalaması 35 üzeridir. silahlar affetmez. nereden geldiğini fark bile edemediğiniz tek bir kurşun sizi öldürür. sonra tekrar dirilmek için bazen dakikalarca beklemeniz gerekebilir. ya da dirildikten sonra tekrar cepheye gitmek dakikalar sürebilir. oyunu bireysel kahramanlık değil taktikler, iletişim ve planlar kazandırır. en büyük eksikliği aksiyonların çok seyrek yaşanıyor olmasıdır. haritalar o kadar büyüktür ki düşmanla karşılaşmak zordur. hele uzun süre yol kat ettikten sonra bir anda bir pusuya düşüp tek kurşunla ölmek çoğu oyuncu için "sıkıcı" olarak adlandırılabilir.

  hell let loose bu iki uç arasındaki mükemmel balansı yakalamış gözüküyor. hem arcady hem milsim'in tüm iyi özelliklerini birleştiren daha iyi bir oyun yok. örneğin haritalar çok büyük ama ele geçirildiğinde avantaj sağlayan bölgeler mevcut o yüzden çatışmanın büyük kısmı bu bölgeler üzerinde merkezleniyor. iletişim ve komutanların becerileri savaşın gidişatını doğrudan etkiliyor. yani eğer komutanınız dediklerine kulak vermezseniz neredeyse işe yaramazsınız. çoğu durumda sadece iyi bir dinleyici olmak değil konuşmak da gerekiyor. her zaman etkin iletişim kuran takım kazanıyor. eğer iki takım da iyi iletişim kuruyor ise o zaman yaşayabileceğiniz en epik savaşları yaşıyorsunuz. taktiksel geri çekilmeler, düşman mevzisinin arkasına sızan birlikler, tankları yok etmek için planlanan pusular vs vs.

  uzun lafın kısası eğer hem gerçekçi ve sizi içinize alan bir fps arıyorsanız hem de heyecan dolu çatışmalar sizin için önemli bir unsur ise oyunu şiddetle tavsiye ederim. ikinci dünya savaşı temasının tutkunu olan bir oyuncu olarak benim tüm beklentilerimi karşıladı. ayrıca ingilizce geliştirmek için iyi bir fırsat. bakalım gerçekten derdinizi anlatacak kadar ingilizce biliyor musunuz?
 • post scriptum'dan daha iyi ve gerçekçi görünen oyun/simülasyon.erken erişime açıldı.oynanış videoları oldukça doyurucu.call of duty ve battlefield'ın domine ettiği sektörde belki bazı şeyleri değiştirebilir.