• sadaka verin, sizi uzun bir süre tersliklerden, kazadan beladan korur.

kardeşim arabayı iki sokak ötede bir arabaya vurmuş hafif bir kaza tabi. bize söylemedi kaza yaptığını biz bir gün sonra öğrendik.
    diğer gün ise, yıllardır şoför olduğum halde asla ihtimal vermeyeceğim bir kaza geldi başıma; arabayla ağır ağır ilerlerken, 12-13 yaşlarında bir kız koşarak ayağını arabamın arka tekerinin altına soktu ( kasti değil ama uğraşsa yapamazdı o derece ) hastaneye götürdüm hafif ezilme vardı. birkaç güne iyileşti.

sonrasında gidip babama, bir kurban keselim, sadaka verelim fakir fukaraya, bu olanlar hiç normal değil dedim. tabi ki bana '' ikinizde dikkatsiz, sakar adamlarsınız '' dedi benle kardeşim için.

samimi söylüyorum bunu söyledikten bir gün sonra babam beni aradı telefonla '' x yerde kebabçının çırağına çarptım hemen koyun keçi ne bulursanız kesin '' dedi can havliyle.

inanan olur, inanmayan olur sizlere kalmış. ama nazar, göz değmesi vardır ve çok tehlikelidir. fakir fukara insanların sizde hakkı da vardır ve siz malınızdan, fakirlere, yoksullara vermek zorundasınız.

sonra ne mi oldu, çok şükür normale döndük. normalde söylenmez ama konu açıldı; elimizden geldiği kadar sadaka vermeye çalışıyoruz.
    siz de yapın hiçbir şey kaybetmez, aksine kazanırsınız.
  • bir şeyi ne kadar istersen, olmama ihtimali bir o kadar artar. murpy yasası
  • insan da yoğun bir gitme isteği uyandırır. bulunulan şehir ülke her yer ruhunu daraltıyordur ve ruhun içinde ikiye bölünmek ister. gitmek gerek bazen.
  • bu aralar başıma gelen olay. normalde olamaz, abartı derdim ama bu sefer çok farklı uğursuzluklar yaşıyorum. hatta black mirrora güzel senaryo çıkabilir, abartmıyorum. acaba hangisinde patlama yaşayacağım, hayatımın geri kalan günlerine ve saniyelerine hazır değilim...
    aylar sonra gelen ekleme: pişmiş tavuğun başına gelenlerden hallice, yıkılmadım ama ayakta da değilim..
  • bu hayatımda normal olan.aksine herşey güzel giderse arkasından çok kötü bir olay olacağı psikolojisindeyim.bu sebepten kahkaha bile atamadım yıllardır doya doya çünkü bilirim acı bir bedeli olacağını ve hayatta hiç hayalkırıklığına uğratmadı bu konuda.
  • fi tarihinden beri şaşmayan yaşam stilim. artık o kadar alıştım ki işlerin ters gitmesine, işler kazara yolunda giderse şaşkınlıktan sevinemiyorum bile. aslında bir işe başlarken nasıl olsa yolunda gitmeyecek psikolojisiyle başlamak da bir nebze rahatlatıyor. olmayınca, zaten olmayacağını biliyordum diyorsun. öte yandan, bu yaşam laneti ne bok yemeye beni buldu diye de sorgulamıyor ve hayıflanmıyor değil insan.
  • halk arasında kısaca cenabet denir
  • sadece bardağın boş tarafına odaklanmaktan ibarettir. bazen talihsizlikler üst üste gelebilir insanın elinde olmadan nadiren ama genelde bu tarz şeyleri çok dile getirenlerin her işinin ters gitme sebebinin kötü olaylara odaklanıp sadece onları görmesi olduğunu düşünüyorum. negatif insanlar zaten başlarına gelen kötü olaylar zincirini anlatmaktan zevk alır. burada negatif insandan kastım illa insanın ruhunu sömüren itici tipler değil. gayet şen şakrak ve rahat gözüküp negatife odaklanan çok insan var . hepimiz zaman zaman bu ruh haline düşebiliriz. ama bütün kötülükler başımızda her işim ters gibi söylemlerden uzak durmalıyız.
  • verilmemiş sadakası olanların başına gelebilecek hede.

ver kurtul!
  • (bkz: jinxed)

ayrıca tahtaya vurmak gibi yapılan rituellerinde kötü talihi yok ettiği gzlemlenmiş. inanıp inanmamak kişiye kalmış. isteyen ingilizce makaleyi buradan okuyup çıkarımlarda bulunabilir.

ayrıca (bkz: şanssızlığı kırma yöntemleri)
hesabın var mı? giriş yap