• büyük ev ablukada’nın yeni çıkmış olan fırtınayt albümündeki 5.şarkı. müthiş bir şarkıdır. synth‘leri barış manço’yu anımsatıyor. ortalarda freestyle vokal, saksafon falan var. psychedelic ögeler denenmiş. güzel de olmuş bence. albüm komple iyi zaten. sözleri de şu şekil;

aklıma biri gelecekse
    elim hep sana gidiyor
    bindiğimiz vapurlar
    seferlerine devam ediyor
    on geçeler on kalalar
    sevmedin mi beni
    hoşçakal kadar

hangi eczanede kahvaltı?
    bir sabah seni unutturacak
    manzaralı mezara döndük
    senle ben fotoğraflara çıkıyorduk

herkesle tanışamam artık
    günler gece gücüme gidiyor
    ettiğimiz danslar sessiz kavgalar
    nerede nerede onlar da kaybolamaz
    yattığımız yataklar uuu yavrum
    (b) attığımız bataklar :)
    onlar da ikimizindi
    hoşçakal kadar

aklımda görkemli bir anahtarlık
    açılan hiçbir kapı yok üstümde
    yorganlar ve uçuşan halılar
    arkamda devrik bir krallık
    geride kaldı rujların tadı
    günaydın serap nerede uyandın?
    sen uykumuzu alıp götüreliberi çöllerin ortasında güneşlere boyandın

aklımda görkemli bir anahtarlık
    açılan hiçbir kapı yok üstümde
    yorganlar ve uçuşan halılar
    arkamda devrik bir krallık
    geride kaldı rujların tadı
    günaydın serap nerede uyandın?
    sen uykumuzu alıp
    yüzlere bakıyorum dinlemiyorum hiç!

bir gece ben yokmuşum da korkmuşun
    eve dönünce boynuma sarılışın
    güvendiğim tek şey sensin
    ve kapının kilidi

sevmedin mi beni?
    hoşçakal kadar
    sevmedin mi beni?
    hoşçakal kadar
  • ne güzel catchy bir synth melodisi bulmuşsunuz (1:14), 6 küsür dakikalık parçada bu canım sample'ı iki defa kullanmak (ki ilki de temposuz ve yavaş, girizgahta belli belirsiz çalıyor) hangi mantığın ürünü? tadımlık vermişler melodiyi. tame impala bulsa 3 buçuk dakikalık şarkıda boza boza 16 kere tekrar ederdi, bizimkilerin kafası hiç ticarete basmıyor.
  • çok iyi yav. tanım yapamıycam sözlük. bea iyidir, eğlencelidir.

ama bu tam 30 yaşımda her şeyi kaybettiğim zamana denk geldi heralde ondan...
  • klavye melodisinin ruhumu alıp sabahın en kör saatindeki kimsesiz seferinden gecenin en hareketli seferine kadar vapurda gezdirdiği şarkı..
    dıptıs dıptıs melodisi ise olan olmuş siktir et diyip buruk bir tebessüme boğuyor. şarkı sadece hüzünlü değil aynı zamanda heyecanlı!
  • normalde büyük ev ablukada sevmeyen bana, dinlediğimde "ananas avradas" şeklinde tepki verdirmiş harika bir müziğe sahip büyük evci parçası. çok çok güzel.
  • aklıma biri gelecekse
    elim hep sana gidiyor....
    .
    bir gece ben yokmuşum da korkmuşun
    eve dönünce boynuma sarılışın..
    .
    sevmedin mi beni?
    hoşçakal kadar
    sevmedin mi beni?..

güzel düşünülmüş bence..
  • hani bazı filmler merak ettiğin sorulara ve sonrasına ilişkin yeterli enformasyon sağlanmadan sik gibi biter ya...

-tamam dünya kurtuldu ama mary ile jack evlendi mi? çocukları oldu mu? harry hala düzenli olarak niagara'ya gidiyor mu? yoksa baydı mı artık oralar?

-anladım toplama kampından kurtuldular ama baruch'un oğlan eliyahu'nun eli meslek tuttu mu? nerede yaşarlar şimdi? hani bir metruk ev vardı ne yaptılar onu?

gibi sorular asla cevaplanmaz...

heh işte öyle şarkı... ne oldu şimdi serap'a? tekrar bir araya geldiler mi? "hoşçakal" kesin mi? hiç gelişme yok mu?

büyük ev ablukada, tip tip bakma devam şarkısı yaz allahsız...

edit: nerede uyandı oğlum serap? nerede?
  • eski sevgililerin ardından dinlenecek muazzam bir şarkımız daha oldu. büyük ev ablukada'nın en iyilerinden biri olmuş bence.
  • on geçeler, on kalalar :/
  • 2009 metronomy'si ya da düşük bütçeli caribou elektroniği tadında biraz. ama yerli olduğu için kendi evladım gibi övüyorum ortamlarda.
hesabın var mı? giriş yap