sir gawain

  • 6441
  • 7
  • 1
  • 0
  • dün

sigarayı bırakmak

sanırım buraya yazanlar biraz olsun rahatlıyor ve başarılarını resmileştiriyor. çoğunluğa uyuyorum.

sigarayı bırakma fikri kafamda 2 senedir net bir şekilde vardı. ama götten bahanelerle erteliyordum. çünkü günde çoğu zaman yarım paketi bile geçmesem de ben bu boku seviyordum, başkaları gibi nefret edemiyordum. düşman olarak göremiyordum. erteledikçe de sigarayı bırakma fikri sulanıyor, ciddiyetini kaybediyordu.

sonra bir gün en yakın arkadaşım artist artist telefon açtı. "sigarayı bıraktım ben, hadi sen de bırak" dedi. "sen bırakamazsın lan siktir git" dedim, ciddiye almadım. günde iki pakete yakın içiyordu. haftasonu buluştuk. bunda böyle bir enerji, götü başı oynuyor, hala bıraktım havalarında.. bi kafede 3 saat oturduk. kahve, bira.. adam bi tane bile içmedi. o zaman anladım, cidden bırakmış. her sigarayı bırakan yavşaklığında mevzuya girdi, "sen de bırak" diye tutturdu. "ya bakarız" diyerek geçiştirdim.. 11 senelik arkadaşım olan bu adamla sidik yarıştırmaya bayılırız, içten içe birbirimizin bazı özelliklerini kıskanırız. sigarayı bıraktığına inanamıyordum. ben her zaman bu ikilinin daha kararlı, daha iradeli ve kendine daha çok dikkat eden kişisiydim. sindiremiyordum..

kadıköy rıhtımda sigaramı bitirip dolmuşa bindim.. yanıma bi adam oturdu. elinde kağıt mendil vardı, epey bitkindi. nezle insanın, grip insanın yanında durmak her zaman bir rahatsızlık verir, rahatsız oldum açıkçası.. şimdi bütün yol boyunca hapşuracak, sümkürecekti. dolmuş hareket etti. adamdan inanılmaz güçlü ve keskin bir şekilde balgam sökülmesi sesi geldi. resmen tüylerim diken diken oldu.. ama beni asıl şaşırtan, adamın o sesten sonra elindeki mendili boğazına götürmesi oldu. daha sonra bir balgam sökülme sesi daha geldi, yine mendili boğazına götürdü.. yarı yolda dolmuştan birileri indi, yeni birileri bindi. o esnada kafamı yana çevirdim. adamın boğazı delikti. her balgam söküşünde mendille orayı siliyordu.. bir insanın boğazı neden delinir emin değilim. belki gırtlak kanseri, belki solunum yetmezliği, belki başka bir şey. belki sigarayla ilgisi bile yok.. ama hayatımda ilk defa, tam da o akşam, yanıma boğazı delinmiş ve iğrenç bir halde balgam söken biri oturmuştu. bu tarz tesadüflerin yüceleştirilmesinden, kadere kısmete bağlanmasından tiksinirim.. ama ilk defa, benim için iyi olacak bir amaç uğruna, bir tesadüfü başka bir duruma yordum. o iğrenç balgam sesini bir kez daha duymamak için dolmuştan erken indim. gördüğüm ilk çöpe henüz içinden üç-dört tane içilmiş paketi ve çakmağı attım. o andan henüz iki dakika sonra, eve giderken yürüdüğüm caddede kararımdan pişman oldum. "salak gibi bir anda gaza gelip güzelim paketi attın" dedim. sigara içmek istiyordum. o yolda, hele bir de geceyse hep sigara içerdim. ama gidip paket almadım. daha da hırslandım. mücadelem işte o an başladı...

iki hafta oldu.. nikotin sakızı çiğnemek, sigaradan soğutucu videolar izlemek, sigarayı bıraktıcı (?) kitap okumak, çekirdek çitleme gibi alışkanlıklar edinmek... sigarayla elimde birşey olmadan, dımdızlak mücadele ettim. bunların hiçbirine başvurmadım. ilk günler, özellikle akşamları sigara isteğinden yastığı kemirdim. normalden 3 saat erken uyudum, ama içmedim. ilk birkaç günden sonra da "bu kadar ceremesini çektim, boşa mı gitsin?" düşüncesiyle içmedim. şimdi ise daha mantıklı bir şiekilde "bu bana zararlı, o yüzden içmiycem" diyorum.. sanırım sigarayı bırakmak için gerekli olan kafaya yavaş yavaş geliyorum.

bu arada arkadaşım bir haftalık bırakma macerasından sonra sigaraya yeniden başladı. bunu öğrendiğimde yaşadığım haz inanılmazdı. hala öğrenemedi, yapılacak birşey varsa ben yaparım lan, sana n'oluyo!!!

6 ay sonra edit: o günden beridir hiç içmedim. galiba gerçekten bıraktım. evet..
12 ay sonra edit: hala tek bir tane bile içmiş değilim. aynen devam.
18 ay sonra edit: iki kere alkol yanında puro içmeye yeltendim, içime azar azar çekerek. ikisinde de tiksinip yarısına gelmeden söndürdüm. onun haricinde sigarasızlığa aynen devam. o değil de yaşlanıyoruz lan. bir buçuk sene olmuş.
74 ay sonra edit: bu entry'yi yazdığım günden beri yıllardır son durumumu soran mesajlar geliyor. topluca cevap vereyim. hayal kırıklığına uğramanızı hiç istemezdim ama gezi olaylarında yeniden sigaraya başladım, sonra yine epey bir azalttım. yaklaşık 3 yıldır rutin günlerde yemeklerden sonra ve yatmadan önce günde 3-4 sarma sigara içiyorum. ama içki içtiğim gecelerde elim hep sigaraya gittiği için şimdi bir de içkiyi azaltmaya çalışıyorum. kısacası tünelin ucu bombok bir yere çıktı arkadaşlar, böyle olsun istemezdim. kaybettik.

devamını okuyayım »