• hani bir dizinin fani olacaksın seç deseler iste o dizi house m.d.
    finaliyle hayatımda derin boşluk oluşturmuştur.
    özledik reis.
  • bir dram dizisidir.

ayrıca dizinin doğası gereği, sağlık, hastalık, hastaların davranışı gibi konularda oldukça güzel bilgiler verir.

sanırım reddit ya da youtube yorumlarında, house m.d için, sherlock konseptinin sağlık konusuna uyarlanması şeklinde tanım yapılmıştı. bu kısmen doğru. ayrıca arkadaşlık konusunu oldukça iyi ele alan bir dizi.
  • hastaya mutlaka en az üç yanlış teşhisten sonra tanının konulduğu dizidir.
    hastayı mutlaka kurtarırlar ama biri beyninde hasarla eve döner diğerinin yanlış ilaçlarla karaciğeri biter.
    fakat sürükleyici dizidir. izlenir.

*tek sevimsiz yönü house'un her şeyi bilme yönüdür. bazen yuhh çekersiniz
    *ha bir de çok merak ediyorum. hastaların özlük dosyalarında evindeki köpeğin hangi barınaktan geldiğine kadar her şey yazıyor mu gerçekten? oh shit!
    *bir de sık sık hırsız gibi gizlice hastaların evine girip, bir şeyler aranır. yeni amerikan sağlık hizmetleri kapsamında sanırım.
  • baya aktif bir resmi youtube kanali var:
    https://www.youtube.com/…pdtc9uxu39e-pbeq/playlists

ozellikle bloopers kismini actim izliyorum, ozlem gideriyorum:
    https://www.youtube.com/…ielaau4qftu9hztoiynwhejmzg
  • tekrar başlamaktan kendimi alıkoyamadığım, her izlediğimde farklı şeyler yakaladığım dizidir.

"you see the world as it is and you see the world as it could be. what you don't see is what everybody else sees: the giant, gaping chasm in-between."

"dünyayı olduğu gibi ya da olabileceği gibi görürsün. herkesin gördüğü ama senin görmediğinse: ikisi arasındaki devasa uçurum."
  • sonunda house'ın şapa oturduğu dizi.doktor hanım cenazesine bile gelmedi.avukat hanım zaten ona bakmaz artık.tek arkadaşı da bir kaç ay içinde ölecek.yarım kalan hapis cezasının üstüne delilleri karartma suçu da eklenirse yakalanması halinde yıllarca hapis yatacak.üstüne bir daha doktorluk yapamayacak.reçeteli uyuşturucu da bulamayacağı için epey çirkin işlere batacak.acı içinde yalnız bir şekilde ölecek.
  • house m.d. vakalar

s01xe01:
    --- spoiler ---

nörosistiserkozis
    taenia solium ( domuz tenyası) [sestod]
    skoleksinde çengel var.
    *taenia saginata sığır tenyasıdır.
    bulaş: taenia solium’un yumurtalarının alınmasıyla
    semptom: baş ağrısı, nöbetler, görme bozukluğu, konuşma bozukluğu
    tedavi: prazikuantel ve albendazol
    *prazikuantel ecc.granulosus’un yaptığı kist hidatik tedavisinde ilk tercihtir.

** you can live with dignity, you can't die with it. gregory house
    --- spoiler ---

s01xe02:
    --- spoiler ---

subakut sklerozan panensefait
    sss’nde kızamık virüsün latent periyot sonrası saldırması ile oluşan yavaş seyirli genellikle 5-15 yaşları arasında izlenir. oldukça fataldir.
    kızamık aşısı koruyuculuk açısından önemlidir. 1 yaşından önce kızamık geçirenlerde risk daha fazladır.
    kızamık virüsü -> m proteini
    semptom: kişilik değişiklikleri, myoklonus, çift görme, nöbetler, kontraktürler, mental ve motor yetersizlikler
    4 evredir. 2.evrede eeg’de görülen periyodik yüksek amplitüdlü yavaş dalga aktivitesi tipiktir.
    tanı: klinik, eeg, bos yüksek titre kızamak ıg g
    tedavi: yüksek doz a vitamini, intraventriküler interferon
    --- spoiler ---

s01xe03:
    --- spoiler ---

kolşisin intoksikasyonu
    tıbbi alkaloid
    fmf, gut artriti vb. romatolojik hastalıklar
    ye: gastroenterit(en sık ye ve doz azaltmayla geçen ye), ateş, alopesi, renal ve hepatik yetmezlik, kardiyojenik şok, kardiyak arrest
    kolşisin, gebelik ve emzirmede kullanılabilir.
    mikrotübül üzerine etki gösteren ilaçtır.
    --- spoiler ---
  • izleyeli çok uzun zaman olmasına rağmen 7x16 bölümünü ve son sahnesini aklımdan çıkaramadığım dizidir. bugün tekrar denk geldim tek kelimeyle harika. dizi finali çok berbat olduğundan mıdır nedir hep bu sahneyi gerçek final olarak düşünmüşümdür.

çalan şarkı ise ayrıca güzel. https://www.youtube.com/watch?v=dtzq2ib_x7c
  • ay nasıl özledim.gidip izleyeyim tekrar.
  • “problem delayed is problem denied” repligiyle ozetlenebilir dizidir.
hesabın var mı? giriş yap