• onun zamanında toprak genişliği olarak gerçekleşen bir ilerleme kıbrıs'ın fethidir... bu fetihin sonunda da "produced by ikinci selim, directed by sokullu mehmet paşa" yazar...
  • bi osmanlı padişahının yerinde olmak isteseydim, bu ikinci selim olurdu. oh ne güzel. deden hazineyi ağzına kadar doldurmuş. baban her yeri almış. emrinde de sokollu var. ne uğraşıcan artık devlet işiyle falan. "memoli memleket sana emanet. ben şu köşede demleniyorum. hadi eyvallah..."
  • aile şirketini kurumsallaşma sürecine sokan adam. her işe kendileri koşan dedelerinin aksine anahtarı devletin ceo'su sokollu'ya bırakıp yılsonu hedeflerini takip etmeyi tercih etmiştir. sokollu seçimi sayesinde bilgi ve beceri noksanlığı devlete zarar vermemiştir. bunu gören oğlu murad durur mu? durmamış.
  • kanuni sultan süleyman ve hürrem sultan'ın oğulları osmanlı padişahı. kanuni'den sonra tahta çıkmıştır, tipinden dolayı sarı, huyundan dolayı sarhoş lakaplarını almıştır. ilk defa bu dönemde sadaret makamı bu kadar öne çıkmış, ordunun başında padişahın yokluğu bu kadar hissedilmiştir. zira selim ehlikeyf bir adamdır -ki şehzadeliği döneminde kendisinden çok daha kuvvetli ve tahta geçmesi muhtemel üç adayın, ağabeyleri mustafa, mehmed ve kardeşi bayezid'in yanında selim'in esamesi bile okunmazken önce hürrem'in entrikalarının, sonra talihin, sonra da bayezid'in, anlamsız hırslarıyla başını yemesi neticesinde kendisi sultan olmuştur- ve tek derdi içki, afyon, kadınlar, müzik, şiir ve edirne'dir. istanbul'dan daha çok edirne'de yaşamış (şehzadeliği sırasında manisa galiba..) ve koca sinan'ın ustalık eseri selimiye'nin bu güzel şehrimizi süslemesine vesile olmuştur.

bu dönem genel olarak yükselme döneminin devamı kabul edilse ve hatta yükselişin kıbrıs ve sakız gibi adaların, dalmaçya'nın vs. alınmasıyla tavan yaptığı kabul edilse de hazinenin, babası süleyman zamanından beri hafif hafif boşalmaya, en azından eskisi gibi taşmamaya başlaması, orduda gudikliklerin baş göstermesi, hürrem'le başlayan kadınlar saltanatının tam gaz gitmesi ve vezirler iktidarının boy atması de facto duraklama devri'ne girildiğinin -kanımca- genel göstergeleridir. zaten zirveyi görmüş herhangi bir şey artık mecburen düşüşe geçecektir.

zamparalığının yanı sıra sıkı bir tek eşlilik yanlısı olan selim'in, henüz şehzadeyken tanıdığı ve sevdiği nurbanu'dan başka eşi, hasekisi, gözdesi olmamıştır ki o nurbanu venediklidir, asil bir aileye mensuptur, sarayın lacivertli sultanıdır, zamane kadın ve erkeklerinin görüp görebileceği en güzel, en muhteşem hatunlardan biridir. bu afet-i devrandan olma oğlu murat (üçüncü), babasından sonra tahta geçecektir.

olaylı hayatıyla halkın öfkesini, saraylıların alaycı bakışlarını ve zamane kenan erçetingözlerinin yoğun ilgisini üzerine çeken sultan selim'in osmanlı magazinperverlerinin göz bebeği olmasına sebep olan trajikomik olay ise ölüm şeklidir: söylendiğine göre selim hamamda cariye veya oğlan kovalarken düşüp kafasını çarpmış ve ölmüştür. sonradan bunu "hamamda kalp krizi geçirdi", "hamamda düştü kafasını çarptı evet ama kız kovalamıyordu, yeni yapılan hamamı denetliyordu, son derece giyinikti ben gördüm.." ve "yatağında kalp krizi geçirdi" diye çeşitlendirenler olsa da bizim fanteeğzi dünyamız birinciyi desteklemektedir, zira selim'in hiç de ayıplamadığımız hayat tarzına birinci daha uygundur. tabii bu o anı kafamızda canlandırıp ara sıra kopmamıza engel hiç değilpdslkjsdflksd.

dipnot ve vurucu bilgi olarak şunu da belirtmek isterim: herhalde hem sultan süleyman'a pek de benzemediğinden hem de n'apsak da hürrem'e bok atsak zihniyeti yüzünden kendisinin sultan süleyman'dan değil, başka bir erkekten (ak hadımlar mesela..) olduğu söylenegelir hep. dolayısıyla selim'den sonra osmanlı hanedanı şaibelidir. -kime göre neye göre-

evet sevgili dostlar, bir "tarihimizden sayfalar" bölümünün daha sonuna geldik.

esen kalınız.

***necefli maşrapa görüntüsü + ismail dede efendi'den gülnihal***
  • tahta geçtikten sonra şehzade mustafa'nın türbesini yaptırması mustafanın annesine maaş bağlaması ve çocuklarından birine mustafa ismini vermesi kendisinin mustafayı sevdiğini ve şehzade mustafanın öldürülmesinde rolü olmadığını düşündürüyor. hatta şehzade mustafa için mersiiye bile yazmış.

ey felek feryad elünden pür-cefasın pür-cefa
    kimse mesrûr olmadı senden sürüp zevk u safa
    ne musîbetdür yine bu itdigün ey bî-vefa
    kanı ol şehzadeler şehbazı sultan mustafa
  • kıbrıs'ı üzüm bağlarından iyi şarap elde edildiği için fethettiği dalgası iddia edilir bir de.
  • nasıl olsa padişahlık sırası bana gelmez deyip kendini dünyevi zevklere adayan ve tahta geçtiğinde ne askeri ne de yönetim olarak eğitim ve tecrübesi bulunmayan padişah. ama vicdan sahibi bir adammış ki mahidevran'ı fakirliğe ve ölüme terk eden babasına inat ona önce ev alıp sonra maaş bağlatmış. bak bu yönden kime çekmiş bu çocuk bilemedim.
  • fatihten kalan şarabı* içip kıbrısı fethetmiştir. en sevdiği komutan eminim kenan komutan'dır.
  • sexual life in ottoman society den hatırladıgım kadarıyla haremde degilde hamamda cariyelerle oynasırken kalp krizi gecirerek oluyo diye hatırlıyorum. tabi bir de yine yanlıs hatırlamıyorsam oglunun sunnet dugunune gelen iki soytarıyı ,ki bu soytarı hakaret anlamında degil herifler cidden soytarı, yeniceri ocagına alarak ocagın ve geleneklerin icine sıcan padisah olarakta anılabilir.

edit: yanilmisim. ocagin icine sican padisah 11 sirt numarasiyla tahta cikan selim 2 (1566-1574) degil 12 numarali sirt formasiyla tahta cikan murad 3 mus (1574-1595). yamulmusum. ama ziyan yok 3 uncu murat bunun oglu olduguna gore bole evlat yetistirdigi icin babasida suclu ve bu baslik altinda ocagin kirlenisinin detaylarini vermekte sakinca yok. resad ekrem kocu yeniceriler adli eserinin 201 ve 202 numarali sayfalarinda sari selim in oglunun ocagi kirletisini soyle anlatir:

"sultan murad dugunde kendisini ve davetlilerle halki asiri derecede eglendirimis cambaz, hokkabaz, perendebaz ve pehlivan makulesi turlu huner ve marifet sahiplerine masallarda oldugu gibi "dileyin benden ne dilerseniz" diye sordurmus, onlar da "bizler yeniceri yazilmak isteriz!" demisler padisahta asillari gecmisleri mechul, fakat cumlesinin o ana kadar basibos yasamis serseri oldugu cumlenin malumu bu adamlarin yeniceri yazilmasini emretmis.
    -padisahim... demisler, fermaniniz ocak nizamina ve ananesine uymaz ve bu adamlar yeniceri olamaz!..
    sultan murad, "padisahlar da vaadinden, ihsanindan, sozunden donmez!.." demis
    padisah israr edince yeniceri agasi ferhad aga vazifesinden azlini istemis onun yerine tayin edilen yusuf aga bu vebali ustune almis ve derbederleri aga ciragi diye bir kulp takarak yeniceri ocagina nefer olarak kaydetmis..." seklinde anlatiyor.

"ocakta dikis tuturup kalabilmisler mi, yoksa yeniceri ulufesine tamah edip girdikleri ocaktan bir muddet sonra kacmis, kovulmuslar mi, mechul." diyerekte ekliyor.

sahsi gorusum bu geri zakali elemanlar ocaktaki birinci haftalarinda
    "biz bu hafta yeniceri olmusak,
    ciplak ciplak cukumu elle
    ciplak ciplak cukumu elle" diye ortada dolanirken ferhad aganin adamlari tarafindan at meydanina goturulup direk o hafta agacta kargalara yem olmuslardir.

ayrica belirtmekte fayda var burada da bahsi gecen ferhad aga top cezasinda bahsi gecen ferhad agadir ki vakaya ayri bir boyut, degisik bir tat vermektedir.
  • osmanlı'nın en ezik padişahlarından biri olsa gerek. senin baban kanuni olacak, ama yüzyıllar sonra tarih kitaplarında dönemin senin adınla değil de sadrazamının adıyla anılacak (bkz: sokullu mehmet paşa), adamın içine oturur valla.
hesabın var mı? giriş yap