• sapık ve 12 kızgın adam'ın olmaması benim açımdan hayal kırıklığı yaratmıştır ama listenin sağlam olduğunu belirtebilirim. ayrıca bu listedeki birçok filmi izleyince göreceksiniz ki zamane filmler eskinin tekrarından ibaret.
  • akira kurosawa 4,
    andrei tarkovsky 4,
    ıngmar bergman 5 film ile listede yer almışlar.

bu bağlamda başarılı buluyorum. tabi bu yüz filmi izlemiş insana da ayrıyeten saygı duyarım.
  • bela tarr'ın olmadığı liste. sırf bu yüzden bile eksik.
  • birçoğunu izlemediğim film listesi...
    akıl oyunları
    esaretin bedeli
    dövüş kulubü vb. filmlerinin olmaması beni şaşrttı.
  • türkiye'den tek bir filmin bile olmaması üzmüştür. sorun listede demiyorum, türk sinemasında da olabilir.
  • aralarından sadece 34 tanesini izlediğim filmlerden oluşan , eksikleri olsa da güzel hazırlanmış liste.ancak listede kimi önemli yönetmenlerin olmaması da şaşırtmıştır bir yandan.mesela bela tarr 'ın veya zhang ke jia 'nın hiç bir filminin olmaması ve son dönem iyi yönetmenlerine yer verilmemesi listenin güzelliğini biraz gölgelemiş.

bir zamanlar anadolu'da mesela bu listeye gözü kapalı alınması gereken filmlerden birisi diye düşünüyorum veya the square .ancak son dönem filmlerine pek yer vermemişler ilginç bir şekilde.

not:listede amelie 'nin olması da bir miktar üzmüştür.
  • 2. sırada
    bisiklet hırsızları (bicycle thieves - vittorio de sica, 1948)
    filmini görüp gerisine bakmaya gerek duymadığım liste.

bir seyredin önce bu filmi, sonra listenin geri kalanına o gözle bir daha bakın.
  • tanim: baska birisinin kafasindaki en iyi film listesiyle uyusmadigi icin gomulen en iyi 100 film listesi.

tam niye su film yok, bu filmin olmadigi listeye ben liste demem diye cemkierecekler kesin diyecektim, millet atlamis bile.

abi bu kadar tahmin edilebilir olmayin biraz orjinal olmaya calisin artik ya!
  • gördüğüm en sağlam listelerden biri kesinlikle.
  • a seperation gibi overrated kelimesine cuk diye oturan bir filmi içeren vasat liste. rejim muhalifi olmasa bu film hicbir sekilde bu listeye alinmazdi.
hesabın var mı? giriş yap