29006 entry daha
  • önceden hisse bazlı,kağıt bazlı yükseliş ve inişleri gördüğümüz,
    şimdilerde ise coin piyasası gibi, ya komple yükseliş ya da komple düşüş gördüğümüz borsa.
    kimin ellerine düştük.
  • enflasyon var abiiii yükselecek tabi diyenler o enflasyonun patladığı ve erdoğanın seçimleri almak için ucuz kredilerle hem vatandaşı hem de şirketleri fonlamak için bedava para dağıttığı yerde geçerli ama şimdi vatandaşın esnafın pili bitmiş ucuz kredi yok mal satmak üretim yapmak kolay değil tüm büyük firmalar kredi ile dönüyor o faizle sıkıysa kredi kullansın da bunu ürün fiyatına yansıtsın bakayım alabilen insan evladı var mı?

elbette türkiyenin gelecek on yılına güveniyorsanız yapın ama türkiyenin etrafına bakıyorum ve de içine bakıyorum ben yakın gelecekte içimizde de etrafımızda da savaş ve kan görüyorum.

risklidir artık.
  • 20 yıl önce de etrafta türkiye’nin gelecek 10 yılına güvenmeyen doom n gloom sevdalıları vardı. kendilerini dinleyenler hala fakirken, risk alıp yatırım yapanlar trrillyonerr oldular.

türkiye’nin en fazla 10 yıl ömrü kaldığını düşünen birisinin kendine biçtiği ömür de bu kadardır.
  • 1999 depremi
    2001 ekonomik krizi
    2003 tezkere krizi
    2006 danıştay saldırısı
    2008 mortgage krizi
    2013 gezi olayları
    2016 darbe girişimi
    2018 bıst krizi
    2020 pandemi krizi
    2023 depremi

türkiye'nin gelecek 10 yılına güvenmeyen, risklidir, batıyoruz diyenler yakın dönemi inceleyebilir. hepsinde istanbul borsası büyük yara alıp kaldığı yerden devam etmiştir. depremler, darbeler, krizler, global salgınlar.

ortalama 2-3 senede bir borsa büyük inişler yaşamış ama hiçbir zaman bu büyük resim görenlerin iddia ettiği gibi "batmamış".

felaket tellalları her dönem vardı ve olacak. kaldı ki bıst'in kelime anlamıyla batması, çökmesi demek ülke olarak bittiğimizin resmidir. o saatten sonra borsa inse ne, çıksa ne?
  • bu zamana kadar çıkmış mı?

çıkmış.

bundan sonra batarsa zaten paranın borsanın canı cehenneme, kendi canını kurtar. kurşun bul, silah bul.

batmazsa, uzun vade yatırım yapan senden öncekiler gibi sen de zengin olacaksın.

felaket tellallarına inanıp fakir kalırsanız kendinizden başka kimseyi suçlamayın. 60-70 yaşına geldiğinizde “keşke” dersiniz sonra.
  • güzel başladı.bereketli olsun sözlük ahalisi.
  • (bkz: #163172625)
    bayram sonrası bazı viop kağıtlarında iyi "düzeltme" yedik.
    yine de hafif el azaltarak yola devam ediyor, yeni fırsatlar ya da olası tp noktaları için endeksleri ve hisseleri izliyoruz.
    viop için tetikte olunması gereken zamanlar: 9700 üzeri kapanış görmeden el artırmak yok. risk ve kasa yönetimi önemli.

uzun vade için ise fırsatlar hala devam ediyor.
  • takip edenler için

buradan yukarı tekrar gideceğimizi düşünüyorum.

v30 10460 da shortda kapandım. eğer düşerse 10250 ye kadar long poz arttirabilirim. 10200 e düşerse çıkıp çıkmama kararina o zaman bakiciim.

ekleme: 10200 i beklemekten vazgectim. 10420 altina salarsa notr olacagim. ustune tekrar atarsa kapattigim longlari tekrar acarim.

viop30 yakin vade kontratini takip etmek icin trading view de sembol kutusuna xu030d1! yazabilirsiniz. tview da 15 dk gecikme var basic hesaplar icin. borsadirekt diye bi site var sanirim osmanli menkul'un. orada canli veri de veriyorlardi eskiden. vadesine 1 ay kala xu030 dan %3.6 yuksek olmasini bekleriz. endeksi yukari almaya hazirlik amaciyla agirligi yuksek bazi hisseler baskilaniyor. oralarda dolanmayi tercih ediyorum.

(bkz: sartli emir)
  • bist100'de dolar bazlı grafikte 8 günlük ortalamanın altında kapanış yaptık. bir sonraki bakacağımız ortalama 13 günlük ortalama o da 289 dolar seviyesinden geçiyor bugünkü kurla tl bazlı 9400 seviyesine denk geliyor. 9400 bir önceki tl bazlı tarihi zirve olduğu için yerli piyasa yapıcılar burada bir destek atabilir ama yabancı satışı devam ederse bist100'de bayram öncesi bıraktığımız gap'in başlangıç seviyesi olan 9150'ye kadar düşüşler olabilir. 9150 seviyesine kadar geri çekilme olursa nakitte olanlar için iyi bir alım fırsatı olacaktır. 9400'de tutunma gerçekleşirse güvenli alım için 5 günlük ortalamanın üstünde endeks kapanışı beklenebilir.

en çok işlem hacmini yabancılar yaptığı için şuan grafikleri yabancıların parası çiziyor diyebiliriz, o yüzden tl bazlı 9400 zirvesinin geçilmesinin ralli başlattığını düşünmüyorum. 305 dolar seviyesindeki direnci geçemedik o yüzden testere piyasası devam edebilir. teknik analize göre dip noktalar 272-280 dolar seviyeleri arasından geçiyor ve bu seviyeler haftalar geçtikçe yükseliyor. borsaya yabancı giriş yaparken hisse alıp taşımak istiyorsanız bu seviyelere geri çekilmeleri değerlendirebilirsiniz. en dibi bulamazsınız herkesin beklediği şey gerçekleşmez, o yüzden dibe yakın yerlerde alacağınız hisselerin teknik analizlerine bakarak kademeli olarak toplayabilirsiniz.

25 nisanda ppk toplantısı var, 3 mayısta s&p türkiye not değerlendirmesi var, bu tarihlere kadar testere piyasasında kalabiliriz. eğer iran-israil arasındaki gerilim savaşa dönüşmezse s&p'den not artışı geldiği takdirde mayıs ayı başından itibaren tekrar yabancı girişiyle 315 dolar seviyesindeki kırılım noktasına yükselebiliriz. mayıs veya haziran ayı içerisinde 315 dolar seviyesini geçebilirsek büyük siyasi krizler, jeopolitik krizler olmadığı müddetçe bist100'ün orta vadeli hedefi olan 380-400 dolar seviyesine doğru 2025 yılı ortalarına kadar yol alabiliriz.

yabancı yatırımcı rastgele hisse almaz, geçmiş yıllara bakıp şu hisse 1 yılda 10'a katlamış 20'ye katlamış diye beklentiyle borsaya girenler bir güzel tokat yerler. geçmişte 10 kat yükselmiş hisseler önümüzdeki 1-2 yılda belki %50 yükselecekler belki %100 yükselecekler, siz yanlış yerden maliyetlendiyseniz o yükselişi de yakalayamayacaksınız ve enflasyona karşı para kazanamamış olacaksınız altın alsaydım faize yatırsaydım daha iyiydi diyeceksiniz. o yüzden sağdan soldan duyduğunuz hisselerle yatırım yapmayın, hiçbir şey bilmiyorsanız yatırım fonlarını araştırın yada kendiniz temel analiz, teknik analiz yapacak seviyede bilgi sahibi olup öyle hisse yatırımı yapın.

kendi bilgim çerçevesinde orta vadeli endeks değerlendirmesi yapmaya çalıştım yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez gelecekte yaşanacak belli gelişmeler piyasadaki durumu değiştirebilir. beni tanımıyorsunuz o yüzden kendi paranızın sorumluğu size aittir, tanımadığınız kişilerin yorumlarına göre paranızı yönetmeyin, okuyun dinleyin ama son kararı siz verin.
hesabın var mı? giriş yap