şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
6727 entry daha
  • merkez bankasının faizi sabit tutması sonucu satış yiyen endeks.
  • borsa itiraf:

hiç borcum yok... borcu sadece hisse senedi almak için yapıyorum... endeksin çok düşüp, yatırım yaptığım şirketin fiyatını çok ucuz gördüğüm an (4-5 ayda bir geliyor) direkt kredi çekip hisse alıyorum.

maaşımın yarısını böyle kredi ödüyorum desem yeridir...
    diğer türlü kredi çekmeyip, maaşın yarısını her ay hisse alıma ayırsan yüksek fiyatlardan da maliyetlenirsin... gerek yok.

allah herkese böyle borç nasip etsin... borç oluyor sana yatırım :)
    100 birim borç çekip 120 birim borç ödüyorum ama taksit ödeme süresinde hisse senedi primiyle o 200 birim oluyor. 80 birim kâr.

* tabi bu sakıncalı bir işlem... şirketi çok iyi bilmek lazım, ve de aylık ödeyebileceğin meblağı aşmaman lazım. ha bir de işler kötü gitse de şu kadar vadeyi gözden çıkardım demen lazım...
    kaybetmeyi göze alamayan, kazanamıyor.
  • kendisinden iyice soğutturan hede. bugün yaşananlara özet geçiyorum. tamı tamına rezilliği anlatıyorum.

yeni arz olan servisçi bir şirket var. yanılmıyorsam 5 kez tavan yaptı. her ne olduysa bugün tavanı bozup tam 3 kez devre kesti. gelelim nedenine.. bugüne kadar ki tavan serisinde toplanan lotlarin yüzde 80 i iki tane aracı kurumda. adetleri de 380 k kadarcık. sadece bugün satış verilen lotlarin yüzde ellisi iki aracı kurum tarafından yapılmış miktarları da 1,4 m lota yakın. 380 k toplayan da satıcı tarafında degil. şimdi nasıl oluyor da bu kadar büyük satış geliyor? ky de bu kadar büyük lot olamaz zaten tavanın bozulması ky ile olamaz. organize bir şey bu. e peki kim bozdu ? üstelik yanılmıyorsam 6 ay patron tarafından satmama taahhütu vardı izahatnamede. gerisini siz doldurun..

düşüşün başka nedeni açığa satış. yanı elinde olmayan mali al sat yapma seysi. örnek verelim. diyorum ki ben garan hissesine açığa satış yapacağım su kadar lotu elimde olmadan satış emri koyuyorum. çok büyük koyarsam ky yi panik yaptırım daha alttan açığa alış uygularım kar elde ederim. tabi garanda bu zor. ama fark su ki açığa satış bist50 endeksinde olan bir şey. ee bu servisçi sirketimsi bist50 de degil. nasıl oluyor da hayvanı büyüklükte lot açığa satılıyor alttan toplanıyor? gün sonunda da bunu yapan kişiye sadece 3 ay işlem yasağı uygulanıyor ? para cezası yok!! yani emir nasıl işleme alınıyor tahta neden kapanmıyor kardeşim? kanatlı at havacılık hissesinde bir tane kodoman 9:55 te sat tuşuna basmak isterken yanlışlıkla al tuşuna basmıştı ve o kodomana bir şey olmasın diye tahta 14:00 e kadar kapatılmıştı. tüm işlemler iptal olmustu.

bu serviscide neden buna benzer hareket olmadı? çünkü onda kodoman zarar gördü bunda ise ky! koy gotune ky nin amk! ne kadar da korunuyor ky ama. hey masallah! herkes el ele.
    ——————————
    gelelim diğer arza. aynı mantık. tavanda 16 milyon catir catir erirken birden tavan bozup tabana yolculuk başlıyor. bir tane aracı kurum ise lotlarin yüzde 83 unu topluyor yarınlar yokmuscasina. sonra ise tabandan topladığını gün sonunda tavanda kar satışı yaparak yüzde 60 lara cekiyor. mesai bitiyor ve kap haberi. bedelsiz sermaye artışı. ayyy kahkaha atıyorum. ulan insanların aklıyla tasak mi geçiyorsunuz? sermayen küçükse ne diye arzını o sermayeye göre yapmadın? sen hayırdır daha ne faaliyetin oldu ki sermaye artışı yapıyorsun ? daha yeni arz olmuşsun ya! ky nin elindeki 400 tl lik lota göz dikiyorlar ya haha!

petkim diyebilir ki şimdi bedelsiz sermaye yapacağım. hakkı var kar elde etmiş. hakkı var çok müthiş bir ivme yakalamış son zamanlarda. hani dersin ki zaten bir şeyler fiyatlanmış. ama borsaya yeni giren bir şirket pat diye bedelsiz yapıyorsa ve bunu da yüzde 83 lot dağıtımıyla yapmışsa oturur düşünürsün.

iyice kendilerinden soğuttular. cripto daha güvenli yazmışlar yukarıda hakları da var. ben artık tiksiniyorum bunlardan. yavaş yavaş da tası tarağı toplama zamanı geldi. alsınlar başlarına çalsınlar!

dorse istanbul! kodamani patronu sever küçük yatırımcıyı domaltip ziker! çok afedersiniz ama az bile söylüyorum.

ekleme: söylemeden geçemeyeceğim. spekülatöre 1 milyon tl para cezası veriliyor. ama hisse onun yüzünden yüzde 50-100 düşüyor. ona 1 m tl ceza veriliyor lakin o şahıs 7 m tl kar yapıyor. cezayı spek degil de ky cekiyor. zenci kucağına ky oturuyor. herkes el ele! ne güzel istanbul be !

ekleme 2: bizim enişteye ait ufak bi servis şirketi var. 5-6 firmaya servis cekiyor. sermayesi 400 k kadar vardır. söyleyeyim de barı halka arz yapsın. ondan kap haberi alır hisseyi erkenden alttan toplarım. hem o sıcak paraya kavuşur hem ben. güzel karlı is :))
  • qua granitte bugün (bkz: insider trading)'in tillahı yapılmıştır. tavanda 16 milyon lot alıcı beklerken birden tabana gidiyor ve ne hikmetse tüm lotları kendisini daha 1 hafta önce halka arz etmiş info yatırım topluyor. bugün 25 maliyet ile aldığı lot sayısı 1.8milyon. takasa bakıyorsun ona en yakın şirket iş 360küsür bin almış diğer bankalar yarın yokmuş gibi satıyorlar derken daha halka arz olalı 1 hafta olmuş şirketin %100 bedelsiz yapacağının kapı geliyor hem de tabandan tavana gidip tavana kitledikten 2 dakika sonra hem de seans bitmeden bak sen şu işe. acaba spk başvuru işeri hangi aracı kurum üzerinden yapılacak yoksa info mu. hadi saf ky'nin zararını geçtim iki devlet bankasının bugün sattığı lot sayısı 2.3milyon.

spk yine üç maymunu oynamaya devam etsin. her şeyi geçtim 1 hafta önce halk arz olmuş şirketin bedelsiz yapması nedir hadi temettü dağıtacağım dersin anlarım cidden her gün daha çok midem bulanıyor bu düzenden.
  • türkiye'nin en büyük şirketi çok ucuzken otobüs şirketinin peşinden koşanları olduğu piyasa.
  • denetimin d si olmayan vatandaşın çakallara yem edildiği sözde yatırım aracı.
  • adı yatırım aracı diye millet bunu yatırım aracı olarak görüyor. borsa ben gibilerin kolay yoldan para kazanmak istedikleri, şirketleirn ve manipülatörlerinde keriz silkeleme yöntemleriyle bizi silkelemeye çalıştığı mekandır.
  • keriz olup silkelenmeye yer arayanların ağladıkları borsadır. adamki kafaya bak, ülkede yıllık %2 reel faiz var ama borsaya bugün para koyup bir hafta sonra ikiye katlamak isteyenden geçilmiyor ortalık.

-halka arzın ne demek olduğunu bilmeden önüne gelen şirket payını alayım, şirket değeri 5 katına çıksın satayım. bu kadar mı kötü değerlediler de sen 10 liralık kağıdın 50 lira olmasını bekliyorsun? çakal kim acaba

-twitterdan, telegramdan gördüğüm tüyolara göre çöp şirketlerin hisselerini alayım, zarar edersem ağlarım ama. gidip pöip ve yakın izleme pazarlarındaki payların 3 aylık grafiklerine bakın. ky'nin rasyonel seçimlerini göreceksiniz. sorsanız pöip ne diyecek adamlar bu kağıtları uçurdu.

-kendimce hurafeler uydurup spekülatif beklentiye gireyim. bedelli/bedelsiz olacak, kap geldi, zırt geldi yürüyelim arkadaşlar. bundan iki sene önce bedelli olunca millet kaçardı cebimden para çıkacak diye şimdi batık şirketlerin borç ödeyeceğiz açıklamasıyla yaptıkları bedellilere talep yağıyor. sen her hıyarım var diyene tuzla koşarsan çok ağlarsın.

ülkenin en değerli, temettü ödeyen şirketlerinin yüzüne bakmayıp kotta kalacağı dahi meçhul payları alıp ağlamayın. kaybetmeye tahammülü olmayan gidip devlet tahvili alsın, burası borsa.