• o asalette bir bozkurdun ingilizlerle işbirliği yaptığını iddia eden orul orul orospu çocuklarını çıktıkları yerlere geri sokacak belgelerdir. o dönem kuyruğunu bacaklarının arasına saklayıp kaçan vatansızların torunları bugün bikbik etmeye başlasalar bile kaçınılmaz son onları da bekliyor. çünkü atasını bilmeyen it peşinde gezer. bu milleti bölemeyeceksiniz. bu ülkeyi yıkamayacaksınız. teşebbüs ettiğiniz her zaman ses etmez dediğiniz bu milletin içinden her daim mustafa kemaller,hasan tahsinler çıkacaktır. yazdıklarımı aklınızdan çıkarmayıp ona göre hareket edin ya da bildiğinizi okuyun herkes dost kim, düşman kim, hain kim bilsin...
  • anlayana sivrinek saz anlamayana davul zurna az.
  • peki sarı saçı ve mavi gözü yerine bu tarihi belgeler neden anlatılmıyor tarih kitaplarımızda? çok mu gizli belgeler? yoksa en mantıklı bu şekilde mi uyduruldu?

boş iş. geçiniz.

anlama özürlüler için ve küfür ehli için zorunlu edit: burda ismi geçen mustafa kemal'i kim eleştirdi ki?
  • el emeği göz nuru bir derleme. atamızın dünyayı titreten inanılmaz azmi, cesareti ve stratejik dehası; türk ordusunun neredeyse tüm tek dişi kalmış medeniyet canavarlarına karşı verdiği özgürlük ve egemenlik mücadelesi ile adeta coştum, tüylerim diken diken oldu.

hele ki atamın o danimarka gazetesindeki çakmak bakışları. kim durabilir o çelik gibi güçlü ve sakin bakışların karşısında?
  • en zor muharebelerden birini, büyük bir sinir harbini, üstelik yorgun bir ordu ile dünya devi bir orduya karşı olmasına karşın, kedinin ölü bir fare ile oynaması gibi karşı tarafla oynayıp kazanmış atamız. bunu belgeleriyle gördüğüm öğrendiğim çok iyi oldu. halkıma ve asaletine inancım daha da arttı.
  • abi ben bu sözlüğe bunun gibi entryler okumak için kaydoldum, internete bunun için para ödüyorum lan işte helal olsun. ilgili entryi favladım, yer bildirimlerine ekledim ve upladım. mümkün olsa kendisiyle sevişirim de evet.

yalnız, olaya bakılırsa bir tür soğuk savaş stratejisi olarak dizisi çekilebilecek türden gelişmeler yaşanmış. özellikle düşmanın potansiyel müttefikini (romanya), kendi stratejik ortağına baskılatma hamlesi, tam anlamıyla bugün malum kesim tarafından içi boşaltılmış "stratejik derinlik" örneğidir. özellikle de atatürk'ün o dönemde oturmuş devlet ve istihbarat teşkilatlarına sahip olmaması göz önüne alındığında. işte itibar böyle kazanılır, götünde don yokken, sebep olduğun ekonomik krizlerin ortasında saray yaptırarak değil.

tanım: benim bakış açımdan, kurtuluş savaşında yunanlılarla yapılan sıcak savaş zaferinden daha önemli ve daha büyük bir zaferdir. tarih okuma-araştırmayı sever bir mühendis olarak bende de görece hep muallakta kalmış bir konuydu. aydınlatıldığı için teşekkürler.

edit: stopsayingokayallthetime isimli kullanıcı benden 3 entry önce cahilliğin ve körlüğün nasıl olması gerektiğini açıklayan bir entry girmiş. belgelere rağmen kanıtlara rağmen inkâr ederek. sorsan ingilizcesi yoktur, belgeleri anlamamıştır halbuki.
  • mutlaka değinilmiştir ama şu ağzından salyalar aka aka küfredercesine “kemalist” diyen götoşlara gelsin bu belge, o zamanki kemalist düşmanları ingilizler şimdinin ingiliz köpeği kemalist düşmanları:

--- spoiler ---

17 eylül 1922==> ingiliz kabinesi sekreter vekilinden dışişleri bakanı curzon'a yazı. "boğazlar ingiliz çıkarları için çok önemlidir, kemalistlere karşı koyulacak, izmit hattından çekilebiliriz ancak mustafa kemal istanbul boğazını geçmeye kalkışırsa kendisine bütün kuvvetlerle karşı durulacak." belge11 [belge no: 371/7872]

--- spoiler ---
  • ingiliz uşakları 100 yıl geçti halâ değişmemişler. yine kemalistler diyorlar.
  • başlık dediğin böyle olur.. bir kez daha andım büyük önder ve şanlı türk ordusunu...
  • bence istanbul'un alınması çok güzel bir hikayedir ama bunun yıllardır üzerinde durulmamasının sebebi atatürk'ün övülmemek istenmesi değil kafkas ordusundan ve sovyet desteğinden bahsetmekten kaçınılması. propaganda takıntısından kurtulunup olması gerektiği gibi anlatılsa tarih insanlar verilen mücadeleyi yine taktir edecek halbuki.

enver paşa ve kafkaslarda verdiği mücadeleyi araştırıp öğrenmeyi herkese tavsiye ederim. enver paşa öyle sarıkamış denilip geçilecek birisi değildir.
hesabın var mı? giriş yap