şükela:  tümü | bugün
 • arayüzü ios'tan başka herşeye benziyor. diren ios6.1. olm bu ney lan steve jobs'un yokluğunu fena fırsat bilmişler hımına, bildiğin sıradan bir arayüz olmuş ya lan, çok kötü gözüküyor ya. umarım yanlışlıkla falan güncellemem. *
 • ios'u ios, iphone'u da iphone yapan o güzelim gerçekçi, detaylı ve oturaklı arayüz sonrasında android ve windows phone'dan soğuma nedenim olan detaysız, düz ve rengarenk arayüze geçişle bendenizi yarı yolda bırakmış ios sürümüdür. getirdiği özellikler hoş olsa da, şimdiye kadar baktığım bir kaç ekran görüntüsü bana fazla karmaşık göründü açıkçası mevcut arayüze göre... (bkz: al kırdın kırdın)
  z.ö. evet.
 • öncelikle, beğendim, görüşlerimi de önceki entry'mde aktardım: (bkz: #34489070)

  şimdi biraz daha farklı yorumlayalım: bu ios ilk defa kullanıcı geri bildirimlerine yanıt veren bir sürüm olmuş. yıllardır insanlar wifi'nin, bluetooth'un şunun bunun kolayca açılıp kapatıldığı bir yer istiyorlardı ama bu dikkate alınmıyordu. steve jobs olsa muhtemelen yine dikkate alınmayacaktı. bunun haricinde de jailbreak yaparak elde edilen beğenilen tweak'lerden de çok şey alınmış.
  buğulu notification center: (bkz: blurriedncbackground)
  kilit ekranından notification center'a ulaşım, wifi vesaire toggle'ları: (bkz: intelliscreen x)
  notification center: kısmen de olsa (bkz: auxo)

  daha da eminim çok var. ios hem android'e, hem windows phone'a, hem jailbreak tweak'lerine, hem de kullanıcı geri bildirimlerine bakılarak geliştirilmiş. ve feedback'e göre ürüne yön vermek iyi bir şeydir.

  apple'da olmayan feedback'leri dikkate alma var, apple'da olan ama son zamanlarda durağanlaşmış olan inovasyon sürüyle var. parallax olayı bile yeter. foto albümü, safari gibi uygulamalar da coşmuş. daha ne istiyorsunuz lan?

  ikonların bazılarının çok basit durduğu ve renk paletinin çocuksu olduğu konusundaki eleştirilerin bazılarında haklılık payı var, ama kullanmaya başlayınca daha bir hoşa gideceğini tahmin ediyorum. o kadar tester var, dünyanın en iyi dizayncıları çalışıyor, ikon gibi en temel konuda sistemin geri gideceğini düşünmüyorum. kullanıp hissiyata bakmak gerekiyor. ayrıca unutmamak lazım, ilk ios çıktığında da çok janjanlıydı.

  steve jobs'ın yarattığı gelenek ve mirası - steve jobs'ın yarattığı tek adam hegamonyası = güzel şeyler. "ah büyük üstat olsaydı" bu konuda sığ bir yorum.
 • geçiş yaparsam ios 6'yı kullamamama neden olacak ios'tur. apple stabilliğinden nasibini almadığı için ios 6'ya güncellememiştim telefonumu. hele bu çıksın bi piyasaya az inceleyelim.
 • [evren]
  - :(
  + ??
  - ios 7 :(
  + ne olmus ios 7'ye?
  - widget ozelligi eklenmemis.
  + ...

  [paralel evren]
  - :/
  + ??
  - ios 7 :/
  + ne olmus ios 7'ye?
  - widget ozelligi eklenmis, android cakmasi :/
  + ...
 • ios'in frontend'inin en büyük ve radikal değişime uğradığı sürüm. şık duruyor, biraz android ve windows phone'dan bir şeyler almamış değil, bu konuda eksiyi hak ediyor maalesef (illa aldığı şeyler kötü olduğundan değil, orjinal olmadığından). yaklaşık bir saat kurcaladım, öncelikle şık olmuş. gerçekten helvetica'nın olabildiğince çok kullanımı, basit, beyaz üzerine siyah menüler hoşuma gitti. eskisinden daha mı iyi daha mı kötü? bunu en iyi zaman belirler, bence daha 'farklı'. ikisi de iyi ya da kötü olabilir durumuna göre. control center güzel bir özellik olmuş, lazımdı, özellikle notification center'a entegre olmayıp ayrı bir gesture ile açılıyor olması kesinlikle bir artı. search ana ekranda sağa swipe ile değil, ekranın ortasından aşağı bir swipe gesture yaparak açılıyor, ilginç olmuş, insanların alışacağından şüpheliyim.

  onun dışında arkaplanda, api tarafında, oyun yapımcılarına inanılmaz bir destek getirilmiş. ios'e bundan sonra çıkacak oyun controller'larını programlamak için api var, yani iphone ve ipad iyice bir gaming device olacak. ayrıca yüksek performanslı oyun tasarımı için de yeni library'ler eklenmiş. bir sürü yeni api var, developer'lar bayağı eğlenecek. bir developer olarak heyecanla ilgilendiğim ios sürümü.

  //edit: fotoğraflara bakmak, bir şeyler paylaşmak oldukça kolay ve şık. menüler genelde bayağı sade, o kısımları bayağı sevmeye başladım. ana ekranda cihazı hareket ettirdikçe arkaplan ve ikonun farklı yönlere, parallax scrolling efektiyle gidip üç boyut havası yaratması da hoş (umarım yalnız accelerometer bütün pili sömürmez bu yüzden). airdrop'ın sürekli bluetooth'un açık olmasını gerektirmesi çok hoş olmamakla beraber control center sayesinde kolayca açılıp kapatılabilmesi güzel. ancak yine de, eski ios'i görsel açıdan çook özlüyorum.
 • apple'ın uyanışıdır. uyanış derken illa pozitif olarak düşünmemek gerek. iphone'ların başına 4.nesilden beri gelen en iyi şey olabilir. güzel düşünülmüş pek çok detay var. ipod touch 5th generation alete udid kaydı olmadan kurdum, bir sorun çıkmadı. bir müddet sonra böyle kayıtsızca yüklemeleri durdurabilir apple, bilmiyorum. iphone'um 4 olduğu için pek niyetlenmedim ona kurmaya. ios 6.1.2 kastığı için ios 5.1.1'e güç bela dönmüştüm zaten iphone'da. ios 7 beta 1 ipod touch 5'te birazcık kasıyor, büyük ihtimal ilk beta olduğu içindir. ikinci betada bu sorunun giderileceğini düşünüyorum. özellikle kilit ekranındaki özellikler çok kullanışlı bana kalırsa. kilidi açmadan yapılabilmesi gereken her şeyi koymuş adamlar. bu arada apple'ın jailbreak tweaklerini de epey takip ettiğini gördük, adam sbsettings gibi bir şey getirmiş, alttan açılanından ama buradaki. apple jb'nin kökünü kurutmaya kararlı gibi görünüyor, zira çoğu insan en azından android'deki control center gibi wi-fi, bluetooth, mobil veri gibi şeyleri açıp kapatabileceği pratik şeyler için jb yapıyordu, tabii bir de tema ve görsellik. apple bu ikinci konuda pek bir şey yapmamış, sanırım zorunlu olarak helvetica'ya falan devam. isteyenler yine belki bir sene sonra çıkacak olan jb'yi bekleyecekler bytafont, winterboard için vs... ayrıca aşırı sade bir işletim sistemi olmuş. görsel olarak öyle. ilk baktığınızda üç boyutluluğun bile neredeyse kaybolduğunu görüyorsunuz, çocukların elindeki oyuncak telefonlar gibi misal. ama aslında öyle değil. yüksek grafik gücü isteyen bir sistem bana kalırsa. çünkü yeni yeni birsürü animasyon var geçişlerde vb. yerlerde. bunlar için iphone 4 çok düşük kalacaktır, iphone 4s bir ihtimal kurtarır. ama apple sonbaharda tanıtacağı yeni iphone'u da bu sistemin gereksinimlerine uygun tasarlayacaktır. kapitalist sistem işte, diyecek bir şey yok.

  özetle, güzel olmuş. apple'ın o katı kurallarından sıyrılması bir yönden iyi. steve jobs'ın kurallarını ancak steve jobs hakkıyla idame ettirebilirdi. o olmayınca bu kadar "strict" bir tutuma gerek yok. kaldı ki jobs'ın asla ödün vermediği 3.5 inç ekrandan vazgeçilmesi bile şirket için büyük bir atılımdı, bu ios 7 ise "devrim" sayılabilecek bir şey apple gibi bir şirket için. ondan veya bundan esinlenilmiş, bu her şirketin yaptığı şey. apple'ın da yaptığı orijinal şeylerden zamanında birçok şirket etkilendi. hepimiz biliyoruz ipad ve iphone öncesi tabletlerin ve akıllı geçinen telefonların hallerini. önemli olan burada, apple'ın feedbackleri güzel yoğurup harmanlaması ve ortaya böyle bir şey çıkartması. ben beğendim açıkçası.

  htc one'a kayıyordu gönlüm yavaş yavaş. bilemedim şimdi yılsonuna doğru türkiye'ye gelecek yeni iphone'u beklemeli miyim beklememeli miyim?
 • an itibarile ile güncellemeye başladığım ios yükseltmesi. umarım pişman olmam. daha detaylı yorumu yapacağım. sizin için kendimi feda ediyorum. beni bekleyin..
 • indirip denediğim baya beğendim ios sürümü..

  twitter: http://www.twitter.com/barva adresinden takip edebilirsiniz özellikleri.