• iphone 4s icin:
    ekranin kucuk olmasi zaten ios 7 ve 8 icin negatif. cunku uygulamalar artik buyuk ekrana gore dizayn edilip 4s ekranina tekrar uyarlaniyor havasinda. ornegin facebook messenger. iki satir yazidan sonra klavye arasinda uygulama ikonlari var, bu ekran icin yeterli degil.

bildirim merkezine widget destegi olan uygulamalar kurulabiliyor. burada da sadece tek program belli olacak 4s ekraninda, yeterli degil.

ilk kurulumdan 4-5 saat gectikten sonra cihaz daha da kullanilabilir hale geldi. spotlight indexlemesi ve icluod icerisinden uygulama verilerini cekmesi sirasindaki yogunluk nedeni ile cihaz bir turlu kendine gelemedi diye dusunuyorum.

ios 7 performansi yakalamak icin ayarlar>mail kişiler takvim>kişiler>uygulama değiştiricide göster icinden hizli aramalar ve favori aramalari kapatmak gerekiyor. etkisi yuksek.

film rulosu gitmis yerine tarih gosteren fotograflar uygulamasi gelmis. film rulosuna aliskin eski kullanicilar icin alismak gerekecek.

fotograflar uygulamasinda duzenleme seceneklerinde renk, isik, kontrast v.s. degerler takilarak guncelleniyor. o alistigimiz akici, smooth etki yok rahatsiz ediyor.

arkaplan secerken asagi dogru kaymalarda akici etki yok guncelleme ile cozulebilir.

inatla imessage ve facetime etkinlestirmek icin mesaj atip durdu, yogunluktan serverler cevap verememis olabilir diyecegim ama apple yogunluk tahmini yapabiliyor, ornegin ios 6>7 gecisinde olmamisti.

iclouddan gelen fotograflar tarih siralamasina gore gelmedi, bu guncelleme ile duzeltilecektir.

icloud entegrasyonunda problem var; saferide yeni tab acarken asagidan diger aygitlar kisminda mac'te acik olan sekmeler disinda ios 7 iken acik kalan sekmeler de acik kalmis gibi gozukmekte ve silinmiyor.

icloud esitlemesinde rehber ilk sifre girdiginizde acik sekilde geliyor. ben gmail rehberini kullandigim icin icloud rehberini kapali konuma getirdigimde ''kisiler etkinsizleştiriliyor'' gibi bir uyari verdi 2 kere uygulama kitlenip ana ekrana atti son denemede kapatti.

gmail esitlemesi 3 saat sonra rehberi tam anlami ile telefona indirebildi (yogunluktan dolayi sorun gibi algilanabilir.)

takvime hafta numarasi gelmis, kapali olarak geliyor acmak gerek.

kamera uygulamasinda pozlama degeri ilk netlemeden sonra yukari asagi kaydirilarak degisiyor, telefon yan modda pozlama ayarlanirlen parmak asagiya yakinsa poz degeri degistirmek yerine kare panorama hizli cekim arasinda gezmeye kalkiyor.

sarja etkisi olumsuz; 4s gibi yillar oncesinin bataryasi ve ilk cikan 5 modelleri, 2014 model isletim sisteminin kaynaklarini ve olanaklarini kullanmaya calisiyor, bunun sonucunda daha zor aksami yapiyoruz.

dikte ozelligi guzel, gayet anlayip yazabiliyor, bunun icin siri acik konumda olmali.

harici klavye destegi olmasi guzel, ama olağan ios klavyesi ve harici klavye uygulama klavye gecisleri bekletiyor. yazilimsal, guncelleme ile duzeltilebilir.

kendi cihazimda deneyip ios 7.1.2 surumune geri döndüm, 8.1.x olunca tam oturakli zamanlari baslayacaktir o zamana kadar ios 7 fazlasi ile yeterli.

ve ayrica;
    bana gore apple de hayir kurumu degil, htc de, samsung da, nokia da, lg de... hepsi kar yapmak, ortadaki pastadan daha cok dilim almak istiyor. eski cihazlarina sahip kullanicilari bakin destegi verdik, 6 icin yaptik ama, 5s sonra, 5 sonra, 4s olan cihaza kadar destekledik ama o yilin teknolojisi ile bu cihaz bu kadar oluyor diyor, daha hizli olsun diyorsan bak ben raflarima bunlari koydum almak senin elinde diyor, veya s3-s4-s4-s5 note1-2-3 g1-2 yazilimlari bu, bu versiyona kadar da guncellerim diyor.

hepsi milyon dolarlik firmalar, ama burada malesef millet birbirini aptal yerine koymalar, kufurler laf sokmalar derken gereksiz bir suru tartismaya giriyor.

birakin milyon dolarlik firmalar kapişsin, rekabet olsun ki biz bir kerede piyasanin en iyi cihazini almis olalim.

android taraftari kullanicilar dalga geciyor siz bu ozellige yeni mi kavustunuz diyor, evet yeni kavustuk ama bu kavusma ile sen zengin olmadin.

apple taraftari da sizde bu yoktu naaaber diyor. bunda da ayni sen zengin olmadin. alti ustu mobil cihaz, isimizi kolaylastirmasi icin aliyoruz alo ikinci planda.

müridi olup tapar gibi savunmaya gerek var mi bilemedim..
  • 5s için konuşmak gerekirse şarj açısından iyi olmuş ama uygulamalarda sıçmış gözüküyor. birçok uygulama hata verip dışarı atıyor, telefonun animasyon geçişlerinde de bariz takılmalar var. hızlı arama özelliği çok da pratik ve yararlı gözükmedi gözüme. dikte olayı güzel ama bi kaç cümleden sonra sapıtmaya başlayabiliyor. bu haliyle ios7'yi mumla aratmıştır.
  • 7.0 sürümünü güncellememek için aylarca direndim. sanırım 6 ay boyunca yüklemeden idare ettim. ne zaman ki tüm uygulamalar atmaya, yavaşlamaya başladı anca o zaman güncelledim.

bu sürümü de, aynı şekilde "kılıç zoruyla" yüklersem anca öyle güncellerim.

yorumlardan okuduğum ve sitelerdeki haberlerden az buçuk göz gezdirdiğim kadarıyla bana "nerede ios 5 nerede bunlar!" dedirtmiştir.

steve jobs a ayrıca saygılar. hala hayatta ve şirketin başında olsaydı bunca skandal, bunca düşük kalite yaşanır mıydı ayrı konu. doğru düzgün çalışmayan işletim sistemi sürümünü kaktırmayı iyice adet edindiler.

tanım: tabletime kılıç zoruyla yükleyip güncelleyeceğim ios sürümüdür.
  • siri'ye alarmı kurmasını söyledim. hangi güne kurmamı istersin? diye sorunca önce hafif bir tedirgin oldum. bu sabah saat 08:00 kur dedim. sonra ismimle hitab ederek, ''alarmın bu sabah saat 08:00'e kurulmuştur.'' dedi. yusuf yusuf titrek sesle teşekkür ederim dedim, o da bana rica ederim, yardımcı olacağım başka bir şey var mı? dedi. yok sağol dedim, o da bana iyi geceler dedi.

bu saate kadar korkudan uyuyamadım amk, alarmı iptal ettim siri'yi de kapattım.
  • ipad mini ye kurduktan sonra, ekran döndürme sensörü fazla mı hassaslaştı ne? 5-10 derece gibi açıda bile hemen döndürüyor ekranı. 2 entry girmeye çalışıyorum sabah sabah, bırakmıyor namussuz. başım döndü lan !
  • fotograflar bölümüne eklenen "son eklenenler" ve "son silinenler" olayı hiç hoşuma gitmedi. ayrıca aşağıdan zırt diye çektiğimiz o menünün hali ne lan? hiç olmamış. sadece uygulamaları arka planda çalıştırılmaması için gelen seçimler güzel. umarım bu olay şarj olayını çözer.
  • facebook uygulaması internet paketinin anasını siktiği için safariden giriyordum.. ios 8'de safariden facebook'a girdiğiniz zaman fotoğraf yükleyemiyorsunuz..
  • ipad mini'de çoklu görev haraketleri çalışmayan os.

safari ise bazen sapıtıyor. yeni bir sekme açıp önceki sekmeye geçince beyaz ekran olarak kalıyor. her seferinde sayfayı yenilemek gerekiyor. klavye ise gecikerek açılıyor. bu entry'i yazarken klavye'de parolayı otomatik doldur gibi bir şey çıktı şimdi de*
  • bir iphone 4s kullanıcısı olarak ios 7'ye geçerken yaptığım en büyük hata shsh kayıtlarını almamak olmuştu. eğer ios 7'ye dönüşü bir ara yapmak istiyorum diyorsanız tinyumbrella adlı yazılımın en son sürümünü bilgisayarınıza indirin ve cihazınızı bağlayın. shsh kayıtlarını alın. bu sayede istediğiniz zaman 7.1.2'ye dönebilirsiniz.

ancak tinyumbrella shsh kayıtlarını apple'ın sunucularından alıyor. yani apple 7.1.2 kapılarını kapattığı andan itibaren geriye dönüş imkansız. bu sebeple yaklaşık 30 saniye süren bu işlemi mutlaka yapın, sonra istediğiniz zaman dönersiniz.

zamanında ios 7'ye geçerken yapmadığım için artık 6.1'e dönme imkanım kalmamış ve çok pişman olmuştum. bilenler bilir ios 7.1 ile biraz toparlanabildi.

özetle, seçeneklere sahip olmak iyidir. shsh kaydını alın, dursun. merak edenler için söyleyeyim: jailbreak ile bunun bir alakası yoktur.

edit: gelen uyarılar shsh kaydınının da artık hiç bir halta yaramadığı yönünde. güncelleme tek yönlü diyorlar. denemediğim için yorum yapamıyorum ama güncellerken bunu da göz önünde bulundurun.
  • konum servisleri ikonunun surekli sarj ikonunun yaninda cikmasinin sebebi "her zaman acik" olarak ayarlanmis uygulamalardir. ayarlarda gizlilik sekmesinde "her zaman acik" olarak default edilmis uygulamalari kapattiginizda ciddi sarj kazanciniz oluyor.

guncelleme sonrasi 3g baglantisinda ciddi yavaslama oldu. her zaman baglandigim yerlerde gozle gorulur farklar oldu.

bir diger sikinti ise safaride bir siteye giris yapacakken alttan firlayan "okuyucuda goruntulenebilir" isareti. cok can sıkıyor ve zaman kaybettiriyor. kapatma sansi yok ama umarim guncelleme ile bu sorun giderilir.

bazi uygulamalarin kapanmasi, donmasi ise uygulamalarin ios 8 uyumsuzluguyla alakali olsa gerek. uygulamalar guncellendikce daha stabil olacaktir.
hesabın var mı? giriş yap