• tüm sunum 5g(12'de de vardı.) ve sinematik mod'un gelmesi üzerineydi.

tüm özellikleri inceledim cpu sayısı bile aynı (6cpu) sadece yeni ifadesi eklenmiş;

iphone 12 ile farkları ;

sinematik mod bu en büyük değişiklik
    19 saate kadar video izleme (12'de 17'idi.)
    fotoğraflar için akıllı hdr 4 (12'de hdr 3'dü.)
    ağırlığı artmış 173 gr olmuş (12'de 162 gr'dı.)

bir diğer fark fiyat arada 1000 tl fiyat farkı var.

bildiğin apple ekibi yatmış pandemi boyunca..
  • iphone 13 pro max 1 tb fiyatı 23 bin tl olarak belirlenmiş. yuh!
  • bu akşam tanıtılmış olan yeni iphone serisidir. iphone 12 4lü serisini bozmamışlar. yine 13 mini, 13 , 13 pro ve 13 pro max olarak 4 model karşımıza çıkıyor.

mini ve 13te çapraz 2li kamera sistemi, pro ve promaxte 3lü kamera sistemi devam etmekte.

13 ve 13 mini pembe, mavi, beyaz, siyah kırmızı renklerde bulunuyorken pro ve promax serisi beyaz, gold, siyah ve mavi renklerde karşımıza çıkıyor.

telefonların bataryaları tam olarak mah değerleri tanıtımda verilmese de 13 mini 12 miniye göre 1.5 saat, iphone 13, 12ye göre 2.5 saat daha uzun süre gidiyor.

aynı veriler 13 vs 12 ve 13 pro max vs 12 pro max için de geçerli.

face id özelliği, magsafe, ip68 aynen devam eden özellikler.

ekran parlaklıkları 1200 nitse kadar çıkabiliyor. 13 ve 13 mini serisinde 800-1200, 13 pro ve 13 pro max için 1000-1200 nits ekran parlıkları mevcut.

ekran boyutları sırasıyla 5.4" 6.1" ve 6.7" olarak karşımıza çıkıyor. ve disk kapasiteleri 128-1tb arasında. 1tb 'lar sadece pro ve pro max için mevcut.

tüm modeller 5nm, 15 milyar transistörlü ve 6 çekirdekli a15 bionic işlemci ile geliyor. diğer mobil işlemcilere göre %50 daha hızlı olduğu iddia ediliyor.

13 ve 13 minide 4 çekirdekli, 13 pro ve promax de 5 çekirdekli bir gpu var. adaptif ekran yenileme oranı da 10hz - 120hz arasında sadece pro ve pro max telefonlarda geçerli gibi anladım. yanlışım varsa düzeltin.

genel olarka tüm kameralarda gece modunu iyileştirmek için daha fazla ışık alma özelliği getirilmiş. iphone 13 ve 13 mininin kameraları 12mp wide, 12 mp ultra wide, pro ve promax 3x zoom özellikle telefoto kamera da mevcut.

video çekimlerinde sinematic mod geliyor. rack zoom denen bir kavram gelmiş. son kullanıcı için bunun ne kadar artısı olur sinema bilenler aydınlatabilir.

5g için 60 ülkede 200 operatöre destek vereceklermiş. türkiye bunlar içinde olur mu ilerleyen günlerde görürüz.

ve gelelim artık fiyatlara,

13 mini 699$, 13 799$ , 13 pro 999$ ve 13 pro max 1099$ dan başlıyor.

eski modeller için de iphone se 399$, iphone 11 499$, iphone 12 599$ dan başlayan fiyatlarla satılmaya devam edecek.

edit: @srknpower düzeltti a15 a14e göre değil rakip işlemcilere göre %50 daha hızlı olduğu iddia ediliyor.
  • etkinliği izledim. neredeyse 12'nin aynısı, benzer telefon yapıp satıyorlar. bari ayıp olmasın diye 12s falan deseydiniz. ilk defa apple karşıtlarına hak veriyorum. her yıl telefon çıkarmak zorunda mısınız? hayal kırıklığından öteye gidememiş.
  • iphone 12 128 ile iphone 13 128 arasinda apple store'da 500 lira fark var
  • ön siparişinin açılmasını sabırsızlıkla beklediğim telefon.
    ayrıca fiyat konusunda şaşkınlık içindeyim.
  • bazı youtube kanallarında peygamber sakalı açar gibi kutu açılışı yapılacak telefon. izleyin ve görün.
  • o kadar kur oynamasına rağmen geçen seneki modelle hemen hemen aynı fiyatlara tanıtılmış yeni iphone. ayrıca sinema modu çekimi çok güzel
  • batarya kapasitesini 12 ve 12 pro' ya göre %10 artırmışlar sadece. yani apple düşük batarya kapasitesini optimizasyonla bir şekilde idare eder hale getirmeye iyi alıştı diyebiliriz. belki de insanları 3-5 ay içinde powerbank' e mahkum hale getirmekten zevk alıyorlardır.

bir de şaşırmadım gerçi ama iphone 13 tanıtılır tanıtılmaz iphone 12 pro apple satış sitesinden kaldırılmış. çok benzedikleri için olamaz tabii (!)
  • aynı ambalaj, aynı kasa, yav geçiniz bunları. hdr10 ekran varmışmış, 2sene önce note10+ ta mavcuttu zaten.su geçirmeyen iphonex alalım dedik zamanında tasarımı beğenip; suya ilk girdiğinde (10cm derinlik) pert oldu telefon. apple garantiye gönderdiğimizde telefon parası kadar ücret talep edip yenisiyle değiştirelim dediler dalga geçer gibi. işte o günden beri apple almıyorum, tasarımcı olarak imac tercih etmiyorum. kendim bilgisayarımı topluyorum hackintosh kuruyorum. apple=keriz avıdır. appstore=para tuzağıdır. diğer markaların geçen senelerde kullandıkları yeni teknolojileri bu sene sanki piyasada ilk sunmuşcasına tanıtmaları. yaratıcılığın sıfır noktasına inmesi vs.. samsung bile katlanan, eğilip bükülen ekranlı , ekran altı kamera teknolojilerine geçerken apple çok geride. şöyle anlatalım 3sene önce aldığınız laptopa bu sene de almak isteseniz aynı ücreti öder misiniz(dolar bazında)?
    apple tanımlaması; sadelik ve basitlik,malzeme kalitesi diyebiliriz birazda(kullandığı metali için. ve yüksek ücretleri.
    para sizin paranız, paranızın kıymetini bilin. ayırdığınız bütçeyle (az yada çok) paranızın hakettiğini alın.
hesabın var mı? giriş yap