şükela:  tümü | bugün
 • lübnan komşularının toprakları parçalanmasın diye; sünni nusayri demeden bir filistin bir suriye için mücadele veren insanlarla doludur. israil ise komşularını parçalamak isteyenlerle. lübnan'da ermeni dürzi şii nusayri sünni huzur içinde yaşar israil'de ise hristiyanlar bile kudüste zulüm yaşar. nesillerdir elinde olan tapuları yok sayılır, evlerinde tamirat bile yaptırılmaz.
 • araplara hiçbir zaman sempatim olmamıştır. arap ve yahudiler aynı köksoydan gelmektedir. birbirlerini yemelerinde hiç sakınca yok benim adıma.
  israil'in 2008 de başlattığı hizbullah operasyonu ile yaşadığı zor günler hala israil subaylarının aklındadır. savaşı yeterli bir kara gücü olmadan kazanmak mümkün değildir.
  muhteşem bir hava gücünüz de olsa bu ancak düşmanı yıpratır, kara gücünüzle savaş kazanırsınız.
  bu başlıktaki ilginç durum ise şudur; bedenini para karşılığı sattığını iddia edenler tarafından israil kutsanmakta lübnan aşağılanmaktadır.
  şehidin naaşı kabre girmeden icraya başvuran avukatı "ne var canım bunda işini yapmış keh keh keh" diyen onur ve ahlak yoksunu insanların değerlendirme yapması, sıfatlar yakıştırması oldukça ironik bir durum.
  bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak böyle birşey.
 • lübnan'ın güneyinde tarihte yahudilere ait olduğu iddia edilen (bilimde kesinlik yoktur) bazı bölgeler bulunmaktadır. bu bölgelerin eskiden yahudilere ait olduğu düşünülüyor, fakat öyle olsa bile orada fetihler yapamazsın. dünya düzenine göre hiçbir ülke toprak kazanmak için savaşamaz. savaşıp alsa bile hiçbir ülke tanımaz. aynen bizim kıbrıs'ta olduğu gibi. hem tarihsel olarak hakkımız, hem antlaşma gereği hakkımız, hem nüfus olarak hakkımız hem de türk nüfusun zor durumda olması gibi müthiş haklarımız olmasına rağmen hiçbir ülke tanımadı, azerbaycan dahil.

  buna rağmen israil'in sadece tarihsel olarak hak iddiası vardır. bu da öyle yakın bir tarih değil; ta fi tarihinden bahsettikleri, doğruluğunun çok zor olduğu bir tarih. dini kitaplarında "bilmem ne kralı" diye geçen yazılara krallık oluşturmaktadırlar. yine de israil rahatça elini kolunu sallaya sallaya savaş açıp, toprak alabilmekte.(anti-semitik değilim ama kim çevresinde böyle sağı-solu belli olmayan bir komşu ister ki? her an savaş açabilecek bir potansiyele sahipler.)

  şimdi gelelim lübnan'dan ne istediklerine: israil'in tarihinde (bu tarih dediğim gibi destanlaşmış bir tarih, sık sık gerçeklikten uzaklaşıyor) günümüzde lübnan'da bulunan; tarihte adı "sidonya" diye geçen krallığın toprakları var. sidonya'nın başkenti de lübnan'ın "şeyda" denilen bölgesi olduğu düşünülüyor. amaç kısaca buraları almak. başka ne derdi olabilir ki zaten?

  ekşi şeylerde sidonya krallığıyla ilgili çok güzel bir yazı var. yazı sidonya kralının günahkar kızı jezebel'i (sibel) anlatıyor: https://seyler.eksisozluk.com/…nahkar-kadin-jezebel