• tatilde daha yaşanılası şehir.
    trafik yok, koşturan insanlar yok.
    sadece avm'ler kalabalık.
  • tatil göçü dolayısıyla şu an çok güzel olan şehir. :)
  • tatilde başka güzelsin istanbul.
    not: istanbul dışındakiler biz böyle iyiyiz. hani gelmesen diyorum.
  • ipek bir halı gibi bugün.
  • istanbul - orhan pamuk

boğaz manzaralarına, denizle şehrin içice geçişine, şehrin siluetine dayanan resimler. bu resimler genel olarak son iki yüz yılda şehre gelen batılı gezginlerin “büyüleyici” bulduğu istanbul manzaralarından yola çıkıyordu. cihangir’deki evin, apartmanlar arasından gözüken boğaz, kızkulesi, fındıklı ve üsküdar manzarası ve daha sonra taşındığımız beşiktaş serencebey’deki, boğaz’a tepeden bakan dairenin ve boğaz’ın girişi, sarayburnu, topkapı sarayı ve eski şehrin siluetinden oluşan geniş manzarası, bu resimleri evden çıkmadan yapmam için yeterliydi. resmim yaptığım şeyin ünlü “istanbul manzarası” olduğunu aklımın bir köşesinde hep tutuyordum.

yaptığım şeyin güzelliği zaten herkesin bildiği, var olan bir güzel görüntüye dayandığı için, kendime bu resmin neden güzel olduğunu daha az sorardım. resim bitip de, bütün hayatım boyunca kendime ve yakınlarıma on binlerce kere soracağım “güzel mi?”, “güzel olmuş mu?” sorularını sorduğumda, zaten seçtiğim konudan dolayı bir “evet” cevabına yaklaşmış olduğumu bilirdim.
  • bayram münasebetiyle kaç kişi gitmiştir bilmiyorum ama tam ayrılması gerektiği kadar kişinin ayrıldığı şehir. kalanlarda da böyle bi' mutluluk, bi' huzur...
  • şu an orada olmak istediğim memleketim.
  • kalabalığından nefret ettiğim şehirdir. belalı anadolu çomarları da yerleşmeme engel
  • istanbul, konstantinniye, fatih sultan mehmed'in fethettiği bir şehirdir. özellikle bizans dönemindeyken çok zengin olan şehir osmanlı zaferinden sonra yağmalanmıştır. ve fatih sultan mehmed de "biz ne yaptık dünyanın en güzel sehrini yok ettik demiştir."
    ondan sonra fetihlerle zenginleşse de osmanlının son dönemlerinde halk çok fakir kalmıştır. bu şehir 1918-1922 muttefik bölge altındayken gizli cemiyetler sayesinde bayağı bir kaçakçılık anadolu'ya yapılmıştır.
    1999 depreminde bir çok bina yıkılsa da 2002-2023(?) akp hükümetinde resmen tarihinin en kötü dönemini yaşamaktadır.
  • sokaklar boş, trafik kıvamında, sahiller tenha, mekanlar ferah... istanbul keşke hep böyle olsa. kurban bayramı zamanı dünyanın en güzel şehri.
hesabın var mı? giriş yap