• italya hükümeti çiftçisine domatesin kg'ı başına 2 € sübvansiyon verdiği için çiftçi açısından oluşan lezzet.
  • domates diye posa, salatalık diye karton yediğini bilmeyen milyonlar var ülkede. yediğimiz hiç bir meyve/sebze doğal değil. insanlık tarihinin başlangıcından itibaren insan güçsüzleşiyor. bu son senelerde daha da arttı. beyin fonksiyonları ilerlemiş olsa bile fiziksel olarak hızla düşüşte. e ülkemizde durum daha kötü. ne yediğimiz belli değil. bu şartlarda doğan çocuklar ya hasta, ya eksik, ya az gelişmiş.

bilimsel olarak karşılığı nedir bilemem ama adeta dnamız güçsüzleşiyor giderek.
  • bir suriye domatesi** kadar lezzettli olmayan avrupai domatesin özendirilmeye çalışılan son durumu.
  • akıllarda "mozarella" çağrışımı yaparak daha da üzmüştür.
  • italya'yı bilmem de haftasonu 24kitchen'da bir polonya şehrindeki semt pazarını gördüm, dibim düştü. o gıdaların kokusu tvden evi doldurdu öyle güzel görünüyorlardı.
  • kesinlikle katıldığım gerçektir. italyadayken bazen üşenir direk konserve domates alırdım sos hazırlarken kolay olsun diye. düşünün yani bizde konserve ne alırsanız iğrençtir, ama o domatesler... hala kokusu burnumda tadı damağımda. tazesinden bahsetmiyorum bile. bir tek benim dikkatimi çekmemiş demek ki. sevindim.
  • israilden ithal edilen genetiği ile oynanmış kısır tohumlar ile üretim yapılmasından kaynaklı durum. koskoca ülke kendi tohumlarını üretemeyecek hale geldi.

ekleme: abudiya adlı yazar uyardı, yerli tohum üretimine engel olan bizzat devletin kendisiymiş...
    tohumculuk kanunu
  • (bkz: italyanların umumi helasına girdim, inanır mısınız ......)
  • napoliten pizza'nın lezzet kaynağı olan durumdur.
hesabın var mı? giriş yap