• acikcasi ben yuksek bekliyorum ya, insallah. sayin meral hanim ile sayin muharrem bey arasinda cok gidip geliyorum, sayin meral'in halkla olan iletisimine, sefkatine hayranim. muharrem beyinde esprili tarafina. siyasetci ve vaatci kisimlarini cikararak soyluyorum, sosyal olarak kalpten baktigimda cok zorlaniyorum. o gun icimden ne gecerse verecegim. ama ıyi parti'nin oylarini dusuk gormuyorum ben, umarim yanilmam.
  • cem uzan kıvamında kalırsa “iyi”, cem boyer’de olabilir:)
  • geçen kuzenimle telefonda konuşuyorum, kendisi koyu akp seçmeni. böyle vaktinde üye falan olmuştu. dedim seçimler ne olacak, kime oy vereceksin? bilmiyorum ya kafam karışık dedi, akşener olabilir galiba. oğlum bu adam 16 yıldır akp peşinden koşan, her seçim öncesi ve sonrası benle dalga geçen* imam hatip mezunu sağ tandansli bir adam. kendisini çok seviyorum o ayrı.

işte bu adam bile çelişkide kaldıysa, "ulan acaba mi?" diye düşünüyorsa iyi parti güzel şeyler yapıyor demektir. alacakları oy oranı ne olur bilmiyorum ama sanki bizim aileden +2 (kuzenim ve eşi) almış gibiler (bkz: 4 oy değerinde bir 2 oy aldı)
    eminim ki tüm ülke kuzenim gibi insanlarla dolu. geriye kalan tek şey ikinci turda liderlerin birleşmesi.

düşünsene ince cb, akşener onun yardımcısı, ya da tam tersi. hayali bile mutlu ediyor. (bkz: ütopyalar güzeldir)

not:incebelediyespor
  • min 11
    max 15
  • % 18’den aşağı olmaz. tahminim % 22.
  • %7 yi geçmez, bazı andavallar yüzdelik dilimi kendi oyunu verince bir puan arttığını sanıyor oranlara bakınca ülke siyasetinden ve toplumdan nekadar anladıkları ortada...
  • %16 ile kapıyı açtı %13,7 ile bitirir.
  • minimum %15’i bulur ki yeni kurulan bir parti için bu büyük bir başarı olur.
  • akp'nin ilk seçime girdiği zaman aldığı oy oranını alması imkânsız. zira;

akp abd'nin isteği ve oluru, cemaatlerin de desteğiyle kurulmuştu. arkasında mhp'nin, anap'ın, dyp'nin bezgin ve değişim isteyen seçmenlerinin ve hatta belki de chp'ye deniz baykal varken oy vermem diyen tepkisel chp'lilerin bir kısmının da desteğini alarak seçime girdi.

iyi parti'nin ise arkasında böyle bir destek yok. küresel sermaye ve abd/ab'nin kayıtsız şartsız itaat ekseninden çıkan rte'ye alternatif olarak, başkanını çoğu dediklerini yapacak bir lider olarak gördükleri bu partiye destekleri varsa bile, bu destek şimdilik sınırlıdır (bekleyelim-görelim noktasındadır). ittifak olmasa akp'den daha fazla oy kopartabilirlerdi ama bazı seçmenin chp antipatisi yüzünden akp'den koparabilecekleri oy daha az olacaktır. chp'den pek bir oy koparabileceğini sanmıyorum çünkü ince chp tabanını, gösterdiği performansla iyi konsolide etti.

anayasa hukukunda, "yüzen oy" diye tanımlanan oylar ve diğer tepkisel oylarla maksimum 15% oy bekliyorum.
  • tam bir kapalı kutu.
    tahminimce yüzde 14 ün altı olmayacaktır.
    20 nin bir kaç puan üstü ise üst sınırı olacaktır.
hesabın var mı? giriş yap