• satın alınamayan şeyleri severim ben.
    deniz gibi, gökyüzü gibi, ay ve güneş gibi ve sevgi gibi... (bkz: sabahattin ali)
  • "en iyisi düşünmemekti. kaçmaktı. kendi içime kaçmak. fakat bir içim var mıydı? hatta ben var mıydım? ben dediğim şey, bir yığın ihtiyaç, azap ve korku idi."
    (bkz: saatleri ayarlama enstitüsü)
  • “bilinçleninceye kadar asla başkaldırmayacaklar ama başkaldırmadıkça da bilinçlenemezler.”

(bkz: 1984)
  • “vicdanını yitirmiş bir dünyadan başka nedir ki cehennem?”
  • "eğer dalaverecilerin oyuncağı ve soytarıların maskarası olmak istemiyorsak, ilk kural içine kapanık olmaktır."

- arthur schopenhauer
  • her gece her sabah bu dünya bir sirk gibi dağılıyor.
    gazap üzümleri, john steinbeck
  • "öleceksin ince memed ölüp ölüp yeniden doğacaksın, bin defa ölmeden bir defa dirilemez insan şu hayatta"
  • “dürüstlük kendiliğinden anlaşılmalı. yüzünde yazmalı, sesinde çınlamalı. tıpkı sevgilinin, sevgilisinin bir bakışında her şeyi anlayabilmesi gibi, dürüstlük baktığın an gözlerinden taşmalıdır. kötü kokan bir insanın yanından geçerken fark edilmesi gibi hemen anlaşılmalıdır sade ve dürüst insan.”

marcus aurelius
    ta eis heauton
  • istemek, temeli bakımından acı çekmektir ve yaşamak, istemekten başka bir şey olmadığına göre, hayatın tümü, özü bakımından acıdan başka bir şey değildir.
    insan ne kadar yüceyse, acısı da o ölçüde fazladır.
    insanın hayatı, yenileceğinden hiç şüphe etmeksizin, var olmaya çalışmak için harcanmış bir çabadır.*
  • "ne istersen yap, engel olmayacağım sana. yalnızca bir şey isteyeceğim senden, insanlarla konuşurken dikkatli ol. korkmak gerekir insanlardan... birbirlerinden nefret eder insanlar. hasistirler, kıskançtırlar. hepsi öyledir. onları suçlamaya, eleştirmeye başladığında nefret ederler senden, yok ederler seni. "

(bkz: ana)
hesabın var mı? giriş yap