• arkadaş 1 kere de ders seçimlerinde problem olmasın!

2 saat verilmiş her sınıfa, fakat bırak seçmelileri kendi bitirme projeni alamıyorsun!kontenjan yok diye genel sıfırlamışlar!şu anda okulun herhangi bir telefonu yok!hepsi kapalı!bayram öncesi baklava satıyor arkadaşlar ya.

sonra niye okula bok atıyosun, niye bitiremedin vs. adam sana ders açamıyo ki bitirebilesin!3 senedir dönemde 3-4 dersle geziyorum amk.
  • üniversite ve üniversite adının kendisiyle çelişmesi söz konusudur.

2017 ücretleri lisan programları için 35.000 tl olarak belirlenmiştir.

where is ekonomi ?
  • dgs ile geçiş yapmıs olan özellikle mimarlık bölümü ögrenciler varsa birkaç sorum var yardımlarını bekliyorum.
  • mahallemi otoparka çevirip yol ortasına bile araba parkeden öğrencileri olan okul. lan tam eve gideyim diyorum zaten daracık yolları araba koyarak sikip atıyorlar. ha bir de yan yolu bir türlü asfaltlamadılar, yol değil off road pisti sanki.
  • teorik olarak dağ başıdır. yolun karşı tarafında teleferik var ula, dağa çıkılıyor...
  • kastedilen teleferik dağı ise evet o dağın eteğindedir, doğru.

kastedilen şehir merkezine uzaklık ise bunu kastetmek için aklınızı peynir ekmekle yemeniz gerekir.
  • ön tarafı dağ yeşillik orman manzaralı arka tarafı mis gibi körfez manzaralı, kimi zaman yağmur sonrası toprak kokusuyla , kimi zaman yem yeşil ormanı kuş cıvıltılarıyla , kimi zaman meltemlerle gelen eşsiz çam kokularıyla bürünmüş oksijeni ile kimi zaman da sert rüzgarlarla körfez kokusunu burnunuzda hissetmenizi sağlayacak hatta sırf bu sebeplerle sigarayı bırakmanıza sebep olabilecek üniversite..

canınız sıkıldığı an 3-5 dakikada şehrin göbeğine , çok esteği zaman tek başınıza sahile kadar yürüyebileceğiniz kıyı sahil kasabası hissi barındıran ortamına , aile özlemi duyduğunuz zamanlarda 1-2 dakikada deniz kenarı inciraltında gezintiye , efkarlandığınız zaman 2-3 dakika da taşlıklara gibip kafa çekmeye , özel günlerde rakı balık keyfi yapabileceğiniz sahil restorantlarına hiç bişey bilmiyorsanız 5 dakika da izmirin eşsiz kordonuna gidebileceğiniz bir mevkiye sahip okul..

ha unutmadan bunlara rağmen ben burayı sevemedim diyenlerin siktirip gitmesi için hava alanı sadece 15 dk. ( çevre yolundan giderlerse daha kısa zamanda siktirolup gidebilirler )
  • birkaç km ötedeki fahrettin altay’a yürümeye üşenen, onu da geçtim mithatpaşa caddesi’ne (dev gibi de caddedir ama dağın başından geçiyor, hmm ok) yürüyüp bir dolmuşa, otobüse binip metroya 5 dakikada, konak taraflarına trafiğine bağlı olarak 30-40 dakikada gitmeyi akıl edemeyen insanların dağın başında olduğunu iddia ettikleri okul ahskajdks öğrencileri gerizekalı diye boşuna demiyorlar.

tamam okulla ilgili eleştirilecek elli bin şey var katılıyorum, ama balçova bana kalırsa izmir’in en yaşanılası yeriydi. her ne kadar plansız kentleşme bir izmir gerçeği olsa da en azından bir yanı mis gibi dağ ve orman, ve asla “in the middle of nowhere” filan değil, tonlarca fasilitesi olan bir ilçe, yeterli gelmezse başka yerlere ulaşımı da rahat. bakmayın bu medeniyetsiz görgüsüzlere, ben izmir’deyken bornova’da da yaşamıştım, tam pazar yeri gibi. bir gün izmir’e dönersem yerleşeceğim yer balçova, hatta ieü çevresi olur.
  • gerizekali ogrencilerin geldigi dogru, ama bu ogrencilere bir seyler ogretebilmek icin ugrasan akademik kadronun neden bok gibi oldugunu anlamadigim okul.

ben bu okulda okudum, mezun olduktan sonra da bir sene calistim. bugunku kadroyu bolum bolum, fakulte fakulte bilmiyorum cunku calisan anlaminda epey sirkulasyon oldu, ama benim bulundugum dönemde cok kaliteli insanlar gerek kadrolu, gerek misafir olarak bu okulda ders verdi. ogrenci profili cok berbat oldugundan, ustelik hocalarin en ufak zorlamasinda yonetime, suraya buraya sikayet edip insanlarin basini derde sokabildiklerinden, egitim seviyesinin her sene gitgide dustugune bizzat tanik oldum. not yukseltmek icin birkac dersi tekrar almistim, mufredat bir önceki yila göre hep hafifliyordu cunku ogrenciler cilginca sikayet ediyordu. bir önceki sene gecerken bize kök sökturen dersin ertesi sene asistanligini yaparken icerigin nasil kolaylastigina saskinlik icinde tanik oldum ve hocasi da saka yollu "beklentilerimi cok dusurdunuz" demisti. kendisinin beklentilerini dusurmus halimizle ben o dersin master seviyesinde olanini isvec'te aldim, gectim filan.

kadro dandik mi peki? yoo, egitimse bu hocalar turkiye'nin en koklu okullarindan mezun ve buyuk kisminin amerikadan, avrupa'dan, turkiye'deki iyi okullardan filan phd'leri var, yayinsa yayin yapan bir suru hoca var hem de yönetimin tum luzumsuz idari isleri hocalarin uzerine yikiyor olmalarina ragmen. zaten yayin yapmadiginizda sözlesmenizin yenilenmemesi gibi bir durum sözkonusuydu ki bu da aslinda yayin kalitesini dusuren bir sey zira insanlar mecburiyetten populist seyler calismak durumunda kaliyorlar kendi research interestleri yerine. daha da kotusu yani bu okulu tuccarlarin yönetiyor olmasi ve politik yönden aktif akademisyenlerini korumamasi/zor durumda birakmasi filan diyebilirim, akademide olmasi gereken ozgurluk kisitlaniyor ama turkiye'de o ozgurlugun herhangi bir okulda bulunduguna cok emin degilim zaten.

daha önce de dedim ama anlayan olmamis, okulun elestirilecek bin tane yonu varken gidip en olmayacak argumanlarla gelinmesine uzuluyorum cunku bu mallar da ben de ayni diplomaya sahip olmus olacagiz. yok balcova dagin basiymis, yok akademik kadrosu dandikmis, yok kizlari sarisinmis, yok sigara icilmiyormus. wow, srsly, iyi bir okulun en buyuk kriteri sigara icme fasiliteleri ve sarisin kiz oraninin dusuklugu demek. ben isvec'te okuyorum, öleyim o zaman. sorun dip boyasiysa burada alasi var, en azindan turkiye'deki kizlar saclarini tekrar boyamak icin 6 ay beklemiyor.

mukemmel bir yer asla demiyorum, ama asagilik komplekslerinizden kurtulup kendinizi gelistirmeye baksaniz cok guzel verim alabileceginiz, cok iyi yerlere gelebileceginiz bir okuldur, gecmiste de bunun bin tane de ornegi oldu. eger kazanabiliyorsaniz daha iyi okullara gidin, kazanamiyorsaniz ve ieu'de mutlu degilseniz ortalama kasip yatay gecis yapin (ki ortalama kasmak ieu'de asiri kolaydir, basit mufredat + can egrisi sayesinde) ama oralarda da kimse bilgiyi, vizyonu sizin beyninize zorla sokmuyor, sizde potansiyel yoksa simdikinden farkli bir yerde olmazsiniz, sadece suclayacak baska bir sey ararsiniz. zaten tum bu mutsuzlugunuza ragmen hala ieu'deyseniz belki de zaten hak ettiginiz yerdesinizdir kim bilir?
  • mezun olduğum okul. yukarıdaki yazar tarafından çok güzel açıklanmış, özeti geçilmiş eğitim mekanı. ben okurken hep taktığım konu bu okulun yönetim, mütevelli heyetiydi, bana ne oluyosa artık ! almasını bilene güzel eğitimi var ancak son yıllar da yaşar üniversitesi açık ara öndedir ieu' ne göre, dediğim gibi almasını bilene !
    ha bir de okul da en sevdiğim şey giriş turnikelerini geçip az içeriden bi kahve alıp bi sigara eşliğinde girişteki pencerelerin önüne oturup, okula girenleri seyretmek. o kadar komik bi görüntü vardı benim zamanımda şimdiyi bilemem. o kızların turnikenden geçip havalı havalı yürümeleri (bkz: podyum da yürümek) defileye çıkarcasına makyaj ve bilimum kıyafetler ve daha sayamadiklarim!
hesabın var mı? giriş yap