şükela:  tümü | bugün
 • yugoslavyayı bir bütün haline getirmiş şahsiyet. sırpla, hırvatı, boşnakla, bosnalyı kapı komşuları haline getirebilecek yegane insandı. yugoslavyada (eskiden) en küçük bir ekmek kulübesinde bile eşşek gibi resmi asılıydı. insanlar ona şükran borçluydu ama ne yazıkki adamın zor bla kurduğu union artık yok. dah mı iyi oldu bilemiyorum. tüm dünyada ki tüm sınırlara karşı olan bi insan olan benim için fazladan sınır demek olsa da sırpların pisliklerine tahamülü kalmamış insanlar için belkide iyi olmuştur. kim bilir? çok sevdiğim bir şahsiyet.
 • ve fakat türklerin göç etmesine sebep olmuş ve topraklarını orada bırakmışlar ve paralarını bir şekilde kaçırmışlar 55 senesi civarı hepsi göçmüş türkiye'ye..
 • yosip visaryanoviç çugaşvili'nin stalin kod adıyla anılması gibi, tito adıyla anılan josip broz, hırvat kökenli eski yugoslavya federasyonu başkanı. sevmeyeni vardır muhakkak, ama kadar özellikle eski yugoslavyalılar arasında bir hayranlık kazanmış olduğu da gerçektir. ben bu sebepten kendisini anneannemin de gazıyla yugoslavya'nın atatürk'ü ayarında bir insan olarak tanımış, sevmişimdir. esasen dinlerinden gayrı herhangi bir farklılıkları olmayan güney slavlarını bir arada tutan bir ülke kurması, yönetimiyle s.s.c.b'ye kafa tutması ve sovyetlerde ilerleyen yıllarda istenmeyen adam olması benim açımdan takdir edilesi özellikleridir, az yukarısında polonya'da varşova baharı herkesin elinde patlar, komşusu macaristan'da benzer durumlar yaşanırken yugoslavya'nın bir orta yol tutturup avrupa'da yer kazanmayı başarması, özellikle de memleketi olan dalmaçya kıyıları sayesinde turizm gelirini italya'yı kıskandırır düzeye çekmesi tito'nun kariyerindeki önemli noktalar olsa gerek. 1991 yılında yugoslavya'da savaş çıkmasına çeyrek, hatta 5-10 dakika kalmışken hala tito'nun resimlerinin çoğu yerde asılı olduğunu, niş'te bir akşam vakti inegöl köftesinden hallice bir köfte yerken kendisiyle göz göze geldiğimizi söylemeden geçemiyorum. şimdilerde söz konusu köftecinin yıkılmamış olması ihtimali üzerinden değerlendirirsek, sırbistan'ı içine alan yugoslavya toprakları içinde olduğuna göre herhalde senelerce birbirlerini kestikleri miletten bir hırvat'ın resmini asılı tutmuyorlardır. çocukluğumdan gelen samimiyete dayanarak ona da bir ayraç yaparsak: josip "<quote> ah ah tito olsaydı böyle olmazdı </unquote>" broz.
 • bir söylentiye göre (yok ben çıkarmadım bu söylentiyi), uzanlar bunun parasını aklıyormuş, bu zenginliğin kaynağı buymuş.
 • eskiden makine ustasıymış.
 • ankara universitesi iletisim fakültesi ogrencilerinin uzerinde oldukca ayrıntılı bir calisma yaptıgı lider. tito yönetimi altındaki bütün bölgelerden/ülkelerden birer yazı derlemişler

  (bkz: http://ilef.ankara.edu.tr/…?bodb=79&alt=2&bodb1=528)
 • ne derece yalan ne derece dogrudur bilinmesede soyle der :
  "dunyanin gelecegi bagimsiz ulkelerin elindedir.
  "bugun dunyanin bagimsiz ulkeler siralamasinda ulkemiz
  basi cekiyor. dunya savaslarindan sonra kurulan buyuk
  yugoslavya federasyonu, emperyalistlerin emellerini
  dogu avrupa'nin ortasinda kesmektedir.
  "ancak ulkemiz kristal bir kuredir. ben josip broz
  tito, bu kureyi ellerimle tutarak degil alttan
  nefesimle ufleyerek havada tutuyorum. umarim benim
  nefesim tukendiginde hemen birisi gelir ve bu gorevi
  devralir. yoksa kristal kure yere duser ve tuz buz
  olur.
  "iste o zaman dunyanin kaderinin korunmasi baska
  bagimsiz ulkelere kalir. nasir, benim dostumdur ancak
  ondan once dunyanin geleceginin korunmasi anadolu'ya
  duser. anadolu'da kemalistler tarafindan kurulan
  devletin temeli bagimsizliktir.
  "bu yuzden anadolu, dunyanin kaderini kurtarma
  gorevini omuzlarina alir.
  "yoksa, anadolu teslim olursa cephe daralir
  sovyetler'in giris kapisi acilir."
 • bu lider donemin dunya bilardo sampiyonudur ayni zamanda... (bkz: platin dogan)
 • tito'nun stalin' le çatışmasının en önemli nedenlerinden biri, yugoslavya, arnavutluk, bulgaristan ve o sıralarda komünistlerin iç savaş mücadelesi verdiği yunanistan'ı birleştirecek bir balkan federasyonu fikrini ortaya atmış olmasıydı. yanılmıyorsam bulgaristan ve yunan komünistleri bu fikre sıcak bakmış, enver hoxha 'nın arnavutluk'u ise buna şiddetle karşı çıkarak stalin'den taraf çıkmıştır. sonuçta tito görüldüğü üzere amacına ulaşamamıştır. her zaman bir barut fıçısı olma özelliğini taşıyan balkanlar gibi bir bölgede böyle bir birlikteliğe bu kadar yaklaşılması, halkların kardeşliği ve birlikte kardeşçe yaşamasını düşleyenlerin içini sızlatmakta sanıyorum. hal böyle olunca tarih üzerine keşkeler de bir bir sıralanıveriyor.
  kapitalistlerin eline sosyalizm karşıtı bir çok malzeme veren stalin efendi, bu meselede görüldüğü gibi ne yazık ki bir kez daha sosyalizmin önüne ot tıkayan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. umarız balkanlar yeni titolar çıkartır ve halkların çektiği bunca acının üzerine yepyeni birlikler sağlamasına neden olur.