30 entry daha
  • yanlış bilmiyorsam kanatları da vardır bu böceklerin. çok sıkıştıklarında, ancak çaresiz olduklarında kullandıklarına şahidim, yarım metre kadar bir mesafede uçtuğuna/zıpladığına şahit oldum. bir ara evi sarmışlardı, gece vakti çıkıp mutfağın her yanına dağılıyorlardı. bir gece kuşu olan beni de su içmek ve atıştırmak için gece vakti yaptığım mutfak sortilerinin böcek soykırım çalışmalarına dönüşmesine sebep olmuşlardır. su içmeye gider, ondan fazla böcek öldürdükten sonra onların ölülerini temizler, kendimi temizler ve su içemeden geri dönerdim. sonradan tespit ettiğim üzere bulaşık makinesinin arkasında, duvara adeta otağ kurmuşlardı. bir gece elektrik süpürgesi desteğinde başlattığım operasyonda bulaşık makinasını aniden çekip, böcekler henüz kaçmaları gerektiğini anlayamadan süpürgeyi dayamıştım duvardaki böceklerin üzerine. yumurtalar, küçükler ve yetişkinler, ne varsa hepsini süpürgeyle ortadan kaldırmıştım. dayanıklılıklarına şahit olduğumdan süpürgeyi uzunca süre kapatmamış, kapattığımda da süpürge torbasını hemen çöp torbasına koyup ağzını bağlamıştım. sonrasında da raid' in köpüklü böcek ilacını mutfeakta geçebilecekleri tüm güzergahlar üzerine sıktım. köklerini kuruttum.

köklerini kurutana kadar bir seferde 20 civarı böcek öldürdüğümü bilirim. bir terlik elimde, diğeri ayağımda mutfakta bir yandan diğerine koşturduğum çok olmuştur. terlik haricinde marc' ın mutfak temizleyici spreyini de yetişemediklerimi öldürmekte kullandığımdan, bu temizleyicinin kokusu bende bu böceklerle özdeşleşmiştir. çok acımasızca bir öldürme şekliydi zira böceklere bunu sıkığımda hala hareket ederler ancak renkleri akardı, uzunca can çekişirlerdi.

asla tek gezmezler. bir tane öldürdüyseniz kesin bir tane de sizi bir yerlerden izliyordur. küçücük yavruları sevimli gibi durur, ilk kez gördüğümde öyle gelmişti en azından. bu böceklerin dünyaya, ekosisteme ne gibi bir faydası olduğunu merak etmekteyim.
88 entry daha
hesabın var mı? giriş yap