kanzuk

  • 5514
  • 6
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

güneri cıvaoğlu

yanlış anlamaları veya az bilgi vermiş olmam nedeniyle anlayamamaları ortadan kaldırmak açısından;

avukatı aradı, tümünün kaldırılmasını istedi. biz sadece hukuka aykırı olanları sileriz dedik ve sildik. bu gelişme kendilerini tatmin etmediğinden doğal olarak hukuki haklarını kullandılar. yetkisiz mahkemeye başvurdukları halde, mahkeme güneri civaoğlu' nun avukatlarının talebi doğrultusunda, tüm yazıların kaldırılmasına karar verdi. yetki dahil tüm itirazımız da direkt reddedildi. konu bundan ibarettir.

kaldırılan yazılar arasında kendisini ciddi şekilde methedenler dahi olduğunu söylemeliyim. bu haliyle güneri civaoğlu' nun neden tamamını sildirmek istediğini de anlayamadım, hukuki hakkıdır. hakimlerin ise bu sayfalarda yazılı yazıların ayrı yazarlar tarafından yazılmış, birbirinden bağımsız ve ayrı ayrı silinebilecek yazılar olduğunu anlayacak kadar teknik bilgisi olmayabilir, bir ihtimaldir ve gayet normaldir, tamamının silinmesine o yüzden hükmetmiş olabilir.

---

ekşi sözlük yazarı sıfatımla demek istediklerim:

güneri civaoğlu özelinde bir iddiada bulunacak kanıtım olmamakla birlikte, genelde türk yazılı ve görsel basınında bir şekilde yer etmiş insanlarda "basın dayanışması" algısı çok farklıdır. onlara göre gamze özçelik haber yapılır, ali kırca' dan bahsedilmez, bahsedilen de sevilmez, tepesine binilir. sokakta eteği rüzgardan havalanan kadının fotoğrafı "frikik için tıklayınız" olur, fotoğraf çekerken tangası görünen muhabiri yayınlamak "ayıp" olur. bu yüzden basının yüz karası olan insanlar dahi günyüzüne çıkmaz, basın içinde yer etmiş insanların istemediği konular haber olmaz. onların istemediği insanlar belli yerlerde çalışamazlar dahi.

şimdi bir bakıyorsunuz internet diye bir şey çıkıvermiş, bu binbir taviz veya özveriyle edinilen köşelerin dokunulmazlığı bir anda ortadan kalkmış, etkinliği biraz da olsa azalmış. bir bakıyorsunuz sizin haber olmasını istemediğiniz şeyler haber olmuş, bir bakmışsınız sizi dünkü çocuk olan öğrenciler filan, yani esasen gazetenizin, televizyonunuzun müşterileri, herkesin görebileceği, okuyabileceği şekilde eleştirir olmuş. bunca yıllık hegemonyadan sonra beğenilmediğinizi birilerinden hem de haddi olmayan(!) birilerinden duymak, okumak kimbilir ne rahatsız edicidir.

muhtemelen bu nedenle yazılanlar rahatsız etmektedir kendisini. buna da bir şey diyemem. ancak buradan sonra izlenilen tavır kişinin karakterinin yansımasıdır.

sözlükte delicesine eleştirilen uğur dündar' ın benimle bizzat irtibata geçmesi, iş yoğunluğum nedeniyle kendisine epeyce geç dönmeme rağmen sabırla beklemesi ve bir uzlaşma sağlanması ve bunun için mesaj atıp teşekkür etmesi ile güneri civaoğlu' nun tercih ettiği kesinlikle eleştirmediğim profesyonel yaklaşım arasındaki fark internet medyasına ve son kullanıcıya bakışın bir göstergesidir bence. yoksa güneri civaoğlu' nun büyük gruba ait bir medya ortamında hakkında eleştiriler çıksa bu yolu tercih edeceğini hiç sanmıyorum.

devamını okuyayım »
16.08.2008 21:17