• gerceklesme olasiligi sifira epsilon kadar yakin olan hayali proje. ne kapasite, ne ekonomik durum, ne de siyasi ömür yeter.
  • ilber ortaylı veya celal şengör'ün destek vermesi ile 'gerekliliği' kanıtlanmış olmuyor.

ikisinde severim. tarih ve jeoloji konusunda diğer konularda fikirlerine değer veririm ama her söylediklerinie evet efendim sepet efendim niye diyelim? onu yapanlar malum tayfa karıştırmayın. kendileri bile kaç kere yanlış biliyordum öğrendim, fikrim değişti diyen kişiler.

hani diyorlar ya dünya lideri, yok dünya 5'ten büyüktür, şu bu. varsa geçişler ile ilgili siyasi güvenlikle ilgili bir sorun onu boğazda bu haliyle çözelim. madem büyük ülkeyiz. niye 2. boğazı kazıyoruz? vursunlar yumruğu masaya geçişleri kısıtladım yenisi bu desinler?

yahu ilber ortaylı'nın bile konuşmasında ülkenin güvenliği çıkarları var siz yaptıkları yapacaklarının teminatı olan bu kişilerin bu proje için rant kapısı dışında bşr bakışı oldupuna inanıyor musunuz cidden?
  • ilber ortaylı ve celal şengör'ün desteklediğini duyduğumda şaşırdığım proje.
    yalnız şurası bir gerçek ki ekonomimiz kaldırır mı böyle bir projeyi, yapılsa kimlere peşkeş çekilir soru işareti.
    anlaşılan tam bir bıçak sırtı proje istanbul ve turkiye için.
  • ülkeye 35-40 milyar dolarlık bir inşaat yatırımı girecek ve muhtemelen bir dahaki seçimlere kadar, suni bir büyüme olacak. peki bu yatırımın bedelini nasıl ödeyeceğiz:

* bazı bilim adamlarının dediğine göre marmara denizine ve dolayısıyla istanbul'a büyük zararları olacak. ne derece doğru bilmiyorum. ama bir kaç ay önce, hazine bulacağız diye 12 bin yıllık gölü kurutup, su pompalarız tekrar eskisi gibi olur diyen bir zihniyet var karşımızda. dolayısıyla "bir şey olmayacak" garantileri çok şüpheli.

* devlette bu yatırımı karşılayacak para yok. muhtemelen yap-işlet-devret şeklinde olacak ve biz bu parayı 15-20 kat olarak geri ödeyeceğiz. 600-700 milyar $ cebimizden çıkacak.

* bundan tek kazanan bu civarda arsası olanlar ve suni bir büyüme ve para girişi sağlayan hükümet olacak.

ben şahsen bu yatırımın yapılmasına karşıyım. umarım, hükümet aklını başına alır ve bu projeden vazgeçer.
  • bu projeye karşı çıkanlar lütfen "üremeyin"
  • siyasal islamın türkiye'ye ve insanına verdiği her türlü manevi zararı içimiz sızlayarak da olsa kenara koyduğumuzda, ülkenin tüm kurumlarının içinin boşaltılması, yabancılara satılması, özelleştirilmesi gibi maddi zararları düşünüldüğünde muhtemelen en kallavisi bu olacaktır. sabahın altı buçuğunda kalkıp işe giden insanlar diye başlık açan gerizekalılar muhtemelen hala farkında değiller ki, bu ülkede kaldıkları, yaşadıkları sürece böyle moron başlıklar açtıkları küçük hayatlarının her gününü cengiz holding, kalyon holding, lemak filan gibi son 15-16 yılda zengin olan şirketleri daha da zengin etmeye, devletin döviz cinsinde yaptığı anlaşmaların bedelini ödemeye adayacaklar. ha ama şimdilik elektriği ve kotası var gerizekalının, klavyenin üzerinden sallayabiliyor.
  • kim ne derse desin, ne görüş beyan ederse etsin, bundan vazgeçilecegini sanmıyorum. bugüne kadar hep böyle oldu.
    bunun ne kadar riskli olduğunu açıklayan bilimadamlarının ve araştırmacıların ideoloji gereği bunu yaptığı söylenir, iktidar yanlıları, projeyi destekler. vs. bu tartışma sürer gider. bu iş de, böyle inadına da olsa yapılır. sonuçları mı? kimin umrunda?
  • ben size söyleyeyim bunlar bunu yapar. sonra marmara boka döner, istanbul iyice yaşanmaz hale gelir. döner derler ki biz istanbul'a ihanet ettik marmarayı da katlettik allah bizi affetsin.hiç bir şey olmaz bu millet de bunlara oy vermeye devam eder! sonra giderler ikinci çanakkale boğazı yapmaya kalkarlar!
  • yapılamayacak, ancak boş beleş gündem oluşturacak hayali projedir.
hesabın var mı? giriş yap