• önemli olan karadeliğin fotoğrafı değil, karadeliğin fotoğrafının çekilebiliyor olması.
  • bilimin nasıl geliştiğini bilmeyen gerizakalı beyanı. bunların dedeleri zamanında ikilik sayı sisteminin bir işe yaramadığını vurguluyorlardı torunları o sistemin doğurduğu bilgisayarla gerizekalılıklarını dünya aleme ilan ediyorlar.
  • daha fotografin cekilmesi icin hangi zorlu asamalardan gecildigini bile bilmeyen yazar beyani. relativitenin bir ispatinin daha cikmasi bile basli basina bir ise yaradiginin, harcanan paraya degdiginin kanitidir.

her anlamadiginiz sey onemsiz degildir.
  • başlık altında verilen birbirinden saçma cevapları görünce başlık sahibine hak vermemek elde değil. bunca kişi fotoğrafın uzay çalışmalarına nasıl bir katkı sunacağına dair bir açıklama yapamadığı gibi ad hominemlik yapmış, hakaret etmiş, birbirinden alakasız konulardan örnekler vermiş. soru çok net aslında, büyük bir ödenek harcanan bu çekimin uzay çalışmalarına elle tutulur ne gibi bir faydası olacak? varlığı teorikte zaten bilinen bir şeyin fotoğraflanmasının onun yapısını öğrenmemize ne gibi bir katkısı olacak? bu sorulara verecek bir cevabınız olmayınca karşıdakine bilim düşmanı diyip cehaletle suçlamak, tribünlere oynamak en kolayı tabi. cosmos'u izleyen kendini gökbilimci sanıyor aqduğum yerinde. hadi ordan be.
  • neye benzediğini öğrenmiş olduk işte. bilimin amacı bu değil mi zaten? bilinmeyeni öğrenmek??

öğrenilenleri bir araya getirip pratik fayda sağlamak sonraki adım.
  • dostum, ne olduğu neye benzediği belli değil neye yarayacak ise hiç belli olmayan bu fotoğraf neden bu kadar önemli peki biliyor musun? anlamana yardımcı olması açısından bir kaç cümle ile açıklayayım.
    çünkü bu görsel, teorik bilgiyi pratik gerçekliğe dönüştürdü. 100 yıl önce ortaya atılmış bir fikrin gerçek olduğunu kanıtladı.karadeliği bir hayal ürünü olmaktan çıkarttı.zaten son 20 yıldır süren bu çalışmanın tek amacı da buydu ok.
  • insanlar önce bana;

instagram'a koydukları selfie'lerin ne işe yaradığını açıklasınlar, sonrasında ben de karadelik fotoğrafının ne işe yaradığını açıklayacağım. tanım: bir iddia.
  • allah'ı bulsalar "ne işime yarayacak ben zaten inanıyordum" diyecek kişi beyanı.
  • fotoğraf bir halta yaramıyor lakin fotoğrafın çekilmesi için gelişen teknikler ve teknoloji işe yarar.

hayatımızı değiştirir mi? sanmıyorum.

bilimkurgu ve fanteziye ilgin varsa güzel bir kitap veya film çıkar. bunun dışında fizik ile ilgilenmiyorsan pek bir anlamı olmaz. tebrik etmek dışında bizi ilgilendiren bir mevzu kalmıyor.
  • 1-karadeliğin neye benzediğini gözlemleyebildik
    2-saat yönünde döndüğü, bu dönüşün ışık hızında olduğunu gözlemledik
    3-karadeliğin yörüngesinde bulunan bir futbol topu büyüklüğündeki taşın kütlesinin dünyanın kütlesi ile aynı olduğunu gözlemledik
    4-samanyolumuza daha yakın olan karadeliğin de gözlemlenmesi sonucunda ulaşılabilecek bilgilere daha iyi hakim olacağımızı gözlemledik

şimdi gelelim asıl can alıcı noktaya. dün neredeyse bütün yayını izledim, fotoğrafın paylaşılmasından sonra oluşan soru-cevap etkinliğinde bilim adamı olmayan sıradan bir insanın sorduğu şu soru ve verilen cevap ne denli ileri bir teknolojiye sahip olabileceğimizi gösterdi bize.

soru:evet, sonunda bir karadeliği gözlemleyebiliyoruz. hepimizin bildiği üzere ışık hüzmesinin saat yönünde ışık hızında döndüğünü gözlemledik. bu saf enerjiyi kendi teknolojimize entegre edip biyo yakıtlardan kendimizi arındırabilecek miyiz ve ışık hızını keşfedebilecek miyiz ?

cevap: bizim de gözlem amacımız bu. gözlemleyebilmek işin ilk noktası, bundan sonrası özümsemek. olay aslında basit bir matematik denklemi gibi bizim için, entegre etmek için de ilk başta gözlemlememiz gerekiyordu ve buna ulaştık.

daha ne diyelim ?
hesabın var mı? giriş yap